خانه خود را با آفتاب خنک کنید

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، یک سیستم خنککننده توسط یک تیم از دانشگاه استنفورد به رهبری پروفسور «شانهوی فن» ساخته شده است که گرمای ساختمان را از طریق یک فرآیند به نام خنککننده تابشی، بدون نیاز به هر منبع برق خارجی دفع می‌کند.

در حال حاضر محققان این فناوری را با یک پنل خورشیدی جفت کرده‌اند و یک سیستم طراحی کرده‌اند که هم می‌تواند از نور خورشید، برق تولید کند و هم می‌تواند به طور همزمان یک ساختمان را خنک کند.

سیستم‌های تهویه مطبوع، انرژی زیادی مصرف می‌کنند و با افزایش روند گرمایش جهانی، به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

هنگامی که اولین بار این سیستم خنک کننده تابشی در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، قرار بود که پنل‌های خورشیدی از روی پشت بام بتوانند برای کار سیستم‌های جریان مستقیم، برق تولید کنند. اما در حال حاضر تیم سازنده دستگاه را دو منظوره کرده است. به این معنی که این سیستم همراه با تولید برق، ساختمان را نیز خنک می‌کند.

فن می‌گوید: ما اولین دستگاهی را ساخته‌ایم که به صورت همزمان هم می‌تواند انرژی تولید و هم ذخیره کند.

این دستگاه هیبریدی از پنل‌های خورشیدی دو لایه تشکیل شده است که لایه بالایی آن که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، متشکل از مواد نیمه هادی است، در حالیکه لایه زیرین از موادی ساخته شده است که گرمای حرارتی ساختمان را به یک طول موج خاصی از نور مادون قرمز تبدیل می‌کند که قادر به عبور مستقیم از طریق جو است و اجازه می‌دهد تا به فضا پرتاب شود. ادامه مطلب

آلودگی هوا کارآیی پنل‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان با گردآوری اطلاعات درباره میزان تشعشعات خورشید که به زمین می‌رسد و میزان ذرات معلق موجود در هوا، راهکاری را برای محاسبه میزان پرتوهای جذب یا منعکس شده توسط آلاینده‌های هوا پیش از رسیدن این پرتوها به پنل خورشیدی ابداع کردند.

در مرحله اول این تحقیقات که در شهر دهلی‌نو انجام گرفت، مشخص شد آلودگی هوا کارآیی پنل‌های خورشیدی را به میزان ۱۲ درصد کاهش می‌دهد. این میزان کاهش کارآیی در برخی از پروژه‌های تامین توان خورشیدی، تفاوت بین یک چیدمان موفق و ناموفق است که علاوه بر کاهش سود پروژه، انگیزه سایرین را نیز برای سرمایه‌گذاری در این حوزه از بین می‌برد.

به عبارت دیگر اگر ابعاد یک سازه تامین توان خورشیدی بر اساس میزان پرتوهای خورشید که به زمین می‌رسد، محاسبه شود و به آلودگی هوا توجه نشود، توان خروجی کم‌تر از میزان محاسبه شده خواهد بود و به تبع آن درآمد حاصل نیز کمتر از میزان پیش‌بینی شده است. ادامه مطلب

سلولهای خورشیدی چگونه برق تولید می کنند؟

ستاد نانو: در سلول‌های خورشیدی، برای تولید الکترون و در نتیجه ایجاد جریان، از مواد نیمه‌رسانا استفاده می شود. در واقع، قلب یک سلول خورشیدی، یک ماده نیمه‌رسانا است که می‌تواند با دریافت نور خورشید، الکترون تولید کند. در فیزیک کوانتوم گفته می‌شود که نور خورشید شامل بسته‌های انرژی است. در واقع فرض می‌شود که انرژی، به صورت بسته‌های مجزا و جداگانه منتقل می‌شود. این بسته‌های جداگانه، فوتون نامیده می‌شوند. می‌توان این گونه فرض کرد که یک باریکه نور خورشید، شامل تعداد بسیار زیادی تک موج است که هر کدام از آن‌ها را می‌توان معادل یک بسته انرژی یا فوتون فرض کرد. انرژی هر فوتون، بر اساس همان رابطه انرژی موج که قبلاً به آن اشاره شد، مشخص می‌شود. زیرا هر فوتون مانند یک موج، دارای طول موج معین است. پس از برخورد فوتون با ماده نیمه‌رسانا، انرژی فوتون به الکترون داده می‌شود. اگر انرژی فوتون برابر یا بیشتر از انرژی سد پتانسیل یا همان گاف انرژی باشد، الکترون می‌تواند بر سد انرژی گاف غلبه کرده و خود را به تراز هدایت ماده برساند. به محض این که الکترون از تراز ظرفیت ماده جدا شده و به سمت تراز هدایت می‌رود، به جای آن یک حفره ایجاد می‌شود. مادامی که نور خورشید در حال برخورد به ماده نیمه‌رسانا است، الکترون تولید شده و به تراز هدایت ماده می‌رود. مشابه این پدیده را در زندگی روزمره خود بسیار دیده‌ایم. برای مثال، توپی را در نظر بگیرید که در حالت طبیعی خود تمایلی به بالا رفتن ندارد. پرتاب کردن این توپ به ارتفاع بالاتر از دیدگاه «انرژی» معادل این است که بخواهید آن را از سطح انرژی پتانسیل گرانشی پایین‌تر (ارتفاع کمتر) به سطح انرژی پتانسیل گرانشی بالاتر (ارتفاع بالاتر) منتقل کنید. بنابراین اگر بخواهید به نحوی توپ را به بالا پرتاب کنید، باید مقدار مناسبی انرژی به توپ بدهید تا بتواند بر سد پتانسل گرانشی زمین غلبه کرده و به بالا برود؛ مثلاً توپ را شوت کنید! پس از این که توپ بالا رفت و به ارتفاع مورد نظر رسید، چون این سطح انرژی برای توپ غیرتعادلی است، توپ برای رسیدن به تعادل، دوباره به پایین بر می‌گردد. در واقع توپ تمایل دارد با کاهش انرژی پتانسیل خود، به شرایط تعادلی اولیه‌اش برگردد. بنابراین به پایین سقوط می‌کند. ادامه مطلب

۳ میلیون دلار جایزه برای اختراع یک سیستم تهویه متفاوت

همینطور که جهان در حال گرم‌تر شدن است، می‌توان انتظار داشت که تولید و استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع به طور فزاینده‌ای بیشتر شود. بدین ترتیب، نیاز به طراحی نوآورانه این تکنولوژی که مصرف انرژی بالایی نیز دارد شدیدا احساس می‌شود. اکنون “ریچارد برانسون” اختصاص یک جایزه سه میلیون دلاری برای رقابت در طراحی مجدد این سیستم‌ها و کمک به توقف رشد تغییرات اقلیمی را اعلام کرده است. این مسابقه توسط دولت هند و شرکای دیگر حمایت می‌شود و “ریچارد برانسون” نیز سفیر آن خواهد بود.

برگزارکنندگان، تجدید نظر در نحوه طراحی سیستم‌های خنک کننده را یک نیاز اصلی می‌دانند. آنها می‌گویند که در حال حاضر حدود ۱.۲ میلیارد سیستم تهویه مطبوع در سراسر جهان در حال کار است و کارآمدترین آنها تنها حدود ۱۴ درصد از حداکثر بازده نظری خود را محقق می‌کند.

به عنوان یک مقایسه، سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه محصولات روشنایی به چراغ‌های ال‌ای‌دی با بهره‌وری ۸۹ درصدی منجر شده است. با این که انتظار می‌رود ۳.۳ میلیارد سیستم تهویه مطبوع دیگر از حالا تا سال ۲۰۵۰ میلادی در سراسر دنیا نصب شود، اما تقریبا کاری برای ارتقای کارآیی آنها انجام نشده است. به گفته برگزارکنندگان، این اتفاق به این دلیل افتاده است که این صنعت بیشتر بر کاهش هزینه‌ها به جای مصرف انرژی تمرکز دارد. بنابراین، این مسابقه فرصتی برای ایجاد تحول در این صنعت و تقریبا مانند مسابقات XPrize است که به دنبال کشف راه‌حل‌های فناورانه برای مشکلات اجتماعی است. ادامه مطلب

آیا پروژه های زمین- مهندسی برای خنک کردن زمین مفیدند یا مضر؟

چند سال قبل قرار بود محققان انگلیسی که از حمایت دولت برخوردار بودند، با به کارگیری شیلنگ لاستیکی و یک بالن پرشده با هلیوم، آب را به ارتفاع یک کیلومتری پمپاژ کنند. اگر این سیستم بالن و شیلنگ می توانست وزن و فشار آب را تحمل کند به آن معنی بود که در لوله های مشابه به طول ۲۰ کیلومتر می توان هزاران تن مواد ریز و آئروسل بازتاب کننده را به درون استراتوسفر تزریق کرد. مشروح این پروژه در مقاله «ابرهای خودساخته بر فراز زمین» در روزنامه «شرق» مورخ ۵/۲/۱۳۹۱ به طور کامل بحث شده است. لازم به ذکر است که در دیدگاه زمین-مهندسی می خواهند با دستکاری در شرایط زمین، وضعیتی پدید آورند که به نحوی مشکل گرم شدن زمین برطرف شود.

از آنجایی که درجه حرارت زمین به طور پیوسته در حال افزایش است و اقدامات بین المللی برای کم کردن گازهای گلخانه ای در حال ضعیف شدن است، تغییرات آب وهوایی به تهدید وحشتناکی تبدیل شده که در حال حاضر به تحقیقات جدی دانشمندان روی پروژه های «زمین-مهندسی» به عنوان آخرین راهکار برای خنک کردن زمین منجر شده است. گروهی عقیده دارند که دستکاری عمدی آب وهوای زمین می تواند به طور مشخص عواقب ناخواسته ای در پی داشته باشد. در این راستا سولومون هسیانگ که استاد سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه برکلی کالیفرنیاست، می گوید: «بنابراین بسیار مهم است که قبل از هرگونه تلاش جهت دست بردن در آب وهوا مطالعات و بررسی های کاملی انجام شود و ما باید بدانیم که خود را درگیر چه چیزی می خواهیم بکنیم». هسیانگ و گروهی از محققان هدفشان را روی یک تحقیق جدید متمرکز کرده اند. این تحقیق نگاهی دارد به یکی از همین طرح های زمین-مهندسی و اینکه این طرح چگونه بر سیستم مهم تولیدات کشاورزی تاثیر خواهد گذاشت. در این طرح پیشنهاد می شود که مقادیر زیادی از ذرات معلق ریز به اتمسفر تزریق شود تا نور خورشید را منحرف کرده و باعث شود که سایه روی زمین بیفتد. شمار فزاینده ای از تحقیقات حاکی از آن است که فشار ناشی از گرمایش جهانی می تواند باعث کاهش برداشت محصولات کشاورزی شود که این یک نگرانی اصلی و مهم برای امنیت غذایی در جهان است. برای مثال یک پژوهش که در ماه ژوئن منتشر شد، نشان می دهد که با افزایش درجه حرارت، به طور کلی تولید ذرت کاهش پیدا خواهد کرد و تولیدش سال به سال متغیر خواهد بود و این همان جایی است که به نظر می رسد دیدگاه زمین-مهندسی به عنوان یک راه بالقوه برای کاهش تاثیرات نامطلوب تغییرات آب وهوا بر محصولات کشاورزی مطرح باشد. نفع دیگر این کار همانا پراکنده کردن اشعه های تابشی خورشید است که باعث ایجاد نوع خاصی نور منتشره خواهد شد که بسیاری از گیاهان آن را به نور معمولی ترجیح می دهند. اما در اینجا یک مانع احتمالی وجود دارد و آن این است که گیاهان به طورکلی نور کمتری را برای فتوسنتز دریافت خواهند کرد. موضوعی که نامشخص باقی می ماند، این است که کدام یک از این تاثیرات غالب خواهد شد و اینکه آیا در نهایت زمین-مهندسی باعث آسیب به کشاورزی می شود یا کمک به آن؟ پژوهش جدید هسیانگ که اخیرا در نشریه نیچر منتشر شده است تلاش دارد که تاثیرات کلی تغییرات آب وهوا را مشخص کند. ادامه مطلب
مطلب قبلی:ابرهای خودساخته بر فراز زمین

آغاز بکار اولین قطار هیدروژنی جهان در آلمان

نخستین قطار پاک دنیا که از سلول‌های هیدروژنی برای تامین سوخت خود استفاده می‌کند، از دیروز وارد شبکه ریلی آلمان شد.
این قطار موسوم به “Coradia iLint” ساخته شرکت “آلستوم”( Alstom) روز یکشنبه در حضور مقامات دولتی و صنعتی معرفی شد که اولین نمونه از دو قطار بی‌صدا و پاکی است که در راه آهن آلمان فعالیت خواهند کرد.
قطارهای برقی برای خطوط حمل‌ونقل شلوغ و پرجمعیت بسیار مفید هستند و عدم آلایندگی را به ارمغان می‌آورند، اما برقی کردن هر شبکه ریلی به جز کوچکترین یا متمرکزترین آنها عملی نیست. در نتیجه بسیاری از خطوط بین شهری باید همچنان به موتورهای دیزلی برای حمل مسافر و کالاها تکیه کنند.
“آلستوم” برای رفع این مشکل اولین قطار سلول هیدروژنی را به عنوان بخشی از قرارداد ۹۴.۵ میلیون دلاری برای ساخت یک ناوگان اولیه متشکل از ۱۶ قطار هیدروژنی شروع کرد.
این قطار مبتنی بر قطار دیزلی همین شرکت ساخته شده است، اما توسط سلول‌های سوخت هیدروژنی پشتیبانی می‌شود که نیروی اضافی توسط بانکی از باتری‌های لیتیوم-یونی ذخیره می‌شود.
این قطار با ۱۵۰ صندلی تا ۳۰۰ مسافر ظرفیت دارد و دارای بیشینه سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است. ادامه مطلب

یخچال بدون برق و بدون یخ

شرکت “فنیک”(Fenik)، یک روش جدید و طبیعی برای نگهداری از مواد غذایی ارائه داده است. این شرکت، نوعی یخچال کوچک و قابل حمل ابداع کرده که می‌تواند مواد غذایی را بدون استفاده از الکتریسیته، خنک نگه دارد. هدف از ابداع این یخچال، ارائه یک روش کم‌هزینه برای حفظ میوه‌ها و سبزیجات در مناطق دورافتاده است.

برخلاف یخچال‌های دیگر که به تجهیزات الکتریکی مانند پنکه، کمپرسور هوا و پنل‌های خورشیدی نیاز دارند، این یخچال موسوم به “یوما ۶۰ ال”(Yuma 60L) می‌تواند مواد غذایی را تنها با استفاده از آب، خنک کند.

یکی از نکات قابل توجه در مورد یوما ۶۰ ال این است که سبزیجات، به شرایطی گرم‌تر از یخچال‌های معمولی تمایل دارند. این یخچال‌ها دمایی بین ۱۲ تا ۱۸ درجه فراهم می‌کند و با نگهداری سبزیجات در رطوبت داخلی بالا، عمر مفید آنها را افزایش می‌دهد. این یخچالها ، همیشه قابل تنظیم هستند و نیازی نیست که کاربر، نگران خرید یخ یا اتصال یخچال به پریز برق باشد.

علاوه بر مزایای گفته شده، این یخچال، یک ابزار دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود زیرا به نیروی الکتریسیته نیازی ندارند و مواد شیمیایی مضر را در طبیعت منتشر نمی‌کنند. ادامه مطلب

تولید آب از هوا با استفاده از هیدروژل نمکی در عربستان

گروهی از محققان چینی دانشگاه ملک عبدالله عربستان سعودی به سرپرستی وانگ پن، از یک ژل نمکی غیرسمی دارای کلرید کلسیم برای ترکیب اکسیژن و هیدروژن موجود در هوا و تهیه آب استفاده کرده‌اند. ژل یادشده از قابلیت منحصر به فردی برای جذب آب از هوا برخوردار است و نمک آن مایع بوده و به راحتی آب می‌شود. این امر استفاده از آب به دست آمده را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود این آب مزه‌ای مناسب داشته باشد.

برای تصفیه آبی که به این شیوه به دست می‌آید و بهتر کردن طعم و مزه آن از نوعی پلیمر هم در این هیدروژل استفاده می‌شود و نانوفیبرهای کربنی آن که در برابر نور آفتاب به خوبی عمل می‌کنند، قادر به تصفیه آب از املاح شور و نامناسب هستند. ادامه مطلب

فناوری تحریم کدامست؟

نشریه صنعت لاستیک ایران:
به گذشته‌های نه‌چندان دور که برمی‌گردیم، موضوع دریافت دانش فنی تولید (و نه فناوری)، در رأس بحث‌های موردنظر صنعت تایر بوده ‌است و البته طرف صحبت شرکت‌های داخلی به‌عنوان یک‌طرف میز گفت‌وگو، به‌طور عمده شرکت‌های صاحب‌نام فناوریِ تولید در دنیا یا حداقل برندهای معتبر بودند.
اگر امروز طرح موضوعِ ارتباط فنی یا جذب دانش فنی از شرکت‌هایی چون میشلن فرانسه، گودیر امریکا و بریجستون ژاپن، شوخی‌ای بیش تلقی نمی‌شود، اما عزیزان صنعت تایر، اوایل دهه‌ی ۸۰ شمسی را که با همین شرکت‌های معتبر پشت میز گفت‌وگو می‌نشستیم، به‌خاطر می‌آورند. در همان سال‌ها صحبت از شراکت تجاری با شرکت‌های تایرسازی مطرح جهان چون میشلن، کنتیننتال، کومهو و … بود و البته صد حیف که این مهم شکل نگرفت.
در این میان برخی شرکت‌های تایرسازی داخلی بودند که هوش‌مندانه توانستند حداقل بخشی از نرم‌افزارهای فناوری (دانشِ فنیِ تولید) خود را از پیشتازان فناوری دنیا دریافت کنند و خوش‌بختانه امروزه همان اقدام‌ها، عامل برتری آنان نسبت به دیگران شده است. دستاورد دیگر آن‌که همان دانشِ داده‌های فنی، درگذر زمان ایرانیزه شده و بستر مناسبی برای ارتقای دانش در سازمان‌های یادشده ایجاد کرده‌اند. اما متأسفانه سایه‌ی اژدهای مخوف تحریم‌ها و قطع ارتباطات بین‌المللی، نخستین و مهم‌ترین تأثیرش را در گذر زمان، روی تعاملات علمی و فنی کشور و به‌ویژه صنایع تبدیلی انداخت.
در فاصله‌ی اواخر دهه‌ی ۸۰ تا اوایل دهه‌ی ۹۰ شمسی، قد و قواره‌ی طرف‌های خارجی‌مان کوتاه‌تر و کوتاه‌تر شد و محور اصلی ارتباط‌ها هم در حد فروش سخت‌افزار تولید (ماشین‌آلات و تجهیزات) بود؛ تا این‌که بارقه‌های امید در زمستان سال ۱۳۹۲ شکل گرفت؛ آنجایی که کرورکرور نمایندگان کشورهای صاحب فناوری، به‌منظور گفت‌وگو وارد ایران شدند. در یکی از این جلسه‌ها که به دعوت هولدینگ تاپیکو، صد شرکت فرانسوی به ایران آمده بودند و من هم به نمایندگی از گروه صنعتی بارز در این جلسه حضور داشتم، باورم نمی‌شد که در گروه دعوت‌شده در بخش تایری، نماینده‌ی شرکت میشلن فرانسه نشسته باشد. حدود ۲ تا ۳ ساعت بحث و گفت‌وگو و امیدی به‌دست آمده از این گفت‌وگوها، مرا چنان سرمست کرده بود که گویا با حضرت حافظ قرار ملاقات داشتم؛ اما متأسفانه آن امیدها هم رویایی بیش نبود و داغ ارتباطات و تعاملات از نوع دانش فنی و نرم‌افزارهای تولید، بر دل‌مان ماند. در شرایطی که می‌بینیم موج عظیم نهاده‌های گوناگون فناوری (مغزافزار، نرم‌افزار، سخت‌افزار و سازمان‌افزار)، با حرکت توفنده‌ی خود، تلاطم‌های فراوانی را در دنیا به‌وجود آورده و می‌آورد و این موج سرکش، هیچ‌گاه منتظر هیچ‌کس نمی‌ماند.
به‌نظر من در چنین شرایطی که حتی شرکت‌های درجه‌ ۲ و ۳ چینی نیز بعضاً پاسخ نامه‌های‌مان را نمی‌دهند و به‌عبارتی در شرایط تحریم فناوری قرار گرفته‌ایم، می‌باید از نسخه‌ی فناوری تحریم استفاده کنیم. وقت آن رسیده است که در چنین شرایطی گردِ هم‌ آییم و داشته‌ها و دانسته‌های‌مان را در طَبَق اخلاص قرار دهیم و بپذیریم که قاعده‌ی بازی در شرایط تحریم کاملاً متفاوت است. این هم‌افزایی می‌باید هم در واحدهای تدارکات شرکت‌ها- به‌منظور ایجاد شرایط بهینه‌ی تأمین- و هم در واحدهای فنی و تولید صورت پذیرد.
در شرایط فناوری تحریم‌، رقابت‌پذیری داخلی‌ اولویت نیست. در این شرایط دست بر روی زانو و دست دیگر می‌باید برای بلند کردن نیازمندی دیگری باشد. حواس‌مان باشد که در شرایط تحریم، نخستین و مهم‌ترین بخشی که آسیب جدی می‌بیند، سیستم عرضه‌وتقاضا و پیامد آن مصرف‌کننده‌ی نهایی یعنی مردم‌ هستند و متأسفانه چنین شرایطی، محیط بسیار خوبی برای رشد سوداگران فراهم می‌کند و به بهانه‌ی تأمین کمبود محصول، تمامی در‌ها به‌راحتی برای آنان باز می‌شوند و هر محصول گِرد و سیاهی را به نام تایر وارد کشور می‌کنند و به فروش می‌رسانند.
صدالبته این امر علاوه بر تأثیر کوتاه‌مدت بر بدنه‌ی نحیف صنعت تایر کشور، آسیب‌های جدی میان‌مدت و بلندمدتی نیز ایجاد می‌کند که در شرایط پایدار اقتصادی (که به‌خواست خدا به‌زودی فرامی‌رسد)، می‌باید برای جبران صدمه‌های این آسیب‌ها، سال‌ها تلاش کرد.
به قول سهراب سپهری در این شرایط
“وسیع باشیم و تنها، سربه‌زیر و سخت”

سازمان جهانی بهداشت:‌ آلودگی هوا همان “دخانیات جدید” است

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: «جهان توانسته است مصرف دخانیات را محدود کند. اکنون باید همین کار را با این «دخانیات جدید»- هوای سمی که هرسال میلیاردها نفر استنشاق می‌کنند، انجام دهیم. هیچ‌کس چه غنی و چه فقیر نمی‌تواند از آلودگی هوا بگریزد. آلودگی هوا یک اضطرار بهداشت عمومی است.»

تدروس افزود:‌«با وجود این همه‌گیری مرگ‌ها و ناتوانی‌های غیرضروری و قابل‌پیشگیری ناشی از آلودگی هوا جوی از بی‌توجهی به این وضعیت بر جهان غلبه کرده است.»

سازمان جهانی بهداشت میزبان نخستین کنفرانس آلودگی هوا و سلامت در ژنو که قرار است در آن کشورها و شهرها تعهدات جدیدی را درباره کاهش آلودگی هوا قبول کنند.

دکتر ماریا نیرا، رئیس بخش بهداشت عمومی و محیط زیست سازمان جهانی بهداشت می‌گوید بدن‌های در حال رشد کودکان و نوزادان به‌خصوص در معرض خطر هوای سمی قرار دارد و ۳۰۰ میلیون کودک و نوزاد در جاهایی زندگی می‌کنند که میزان بخارات سمی در آن‌ها شش برابر مقدار مجاز بین‌المللی است. ادامه مطلب

گرمایش جهانی:نیمی از بارش‌های سالانه جهان در ۱۲ روز به وقوع می پیوندد

NCAR با مشارکت موسسه علوم جوی و محیط زیست در زوریخ داده های ۱۶ ساله ۱۸۵ ایستگاه هواشناسی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که توزیع یکنواخت باران و برف در هم شکسته شده و نیمی از بارش های آنالیز شده که به ۱۲ روز کاهش یافته، ممکن است به ۱۱ روز هم برسد. ادامه مطلب

مایکروسافت و شِل سرویس هوش مصنوعی را به صنایع نفتی می‌برند

مایکروسافت با فناوری هوش مصنوعی و از طریق سرویس Azure IoT Edge به کمپانی نفتی شل خدمات جدیدی عرضه می‌کند تا بتوان افرادی که در ایستگاه‌ها سیگار می‌کشند را شناسایی کرده و اخطار دهد.

باهدف آگاهی رساندن مدیر پمپ‌بنزین، چاه نفتی و گازی و سایر بخش‌های نفتی نسبت به کشیدن سیگار توسط کارکنان، سرویس هوش مصنوعی و آگاهی‌رسانی مایکروسافت برای کمپانی شل راه‌اندازی می‌شود.{لینک}

پروژه آزمایشی با استفاده از دوربین‌های ویدئویی هوشمند و برنامه Azure IoT Edge اجرایی می‌شود تا افرادی که در بخش‌های خطرناک نفتی سیگار می‌کشند را شناسایی کند تا مانع از حریق یا انفجار شود.

دوربین‌های تعریف‌شده صحنه‌های خطرناک تعریف‌شده را برای سیستم کلود ارسال کرده و بلافاصله به مدیر ایستگاه علامت هشدار می‌فرستد. برای هر ایستگاه ۶ دوربین باکیفیت تعریف‌شده که می‌توانند در هر ثانیه ۲۰۰ مگابایت دیتا تولید کنند. ارسال و کنترل هر ثانیه ۲۰۰ مگابایت به‌صورت عادی غیرممکن است ولی با فناوری مایکروسافت می‌توان صحنه خطرناک را تشخیص داده و فریم‌های ویژه را منتقل کرد. «دانیل جی وُنز» مدیر ارشد شل می‌گوید ما قادر خواهیم بود فقط اطلاعات موردنیاز را به محیط کلود منتقل کنیم. ادامه مطلب

اولین همایش آینده پژوهی صنعت آب و فاضلاب کشور

بدین وسیله به استحضار می رساند اولین همایش آینده پژوهی صنعت آب و فاضلاب کشور توسط انجمن آمایش سرزمین ایران و با حمایت انجمن مهندسی شیمی ایران در تاریخ ۳۰ آبان ماه سال جاری در تهران- خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از اینجا وارد شوید

استخراج فلز از درختان

شیره درختی در اسکاتلند بیش از ۲۵ درصد فلزاتی مانند نیکل و روی دارد.

ساکنان محل رویش این درختان با نام علمی Pycnandra acuminate از آن استفاده کرده و شیره سبز آن‌ را جمع‌آوری می‌کنند. ادامه مطلب

استخراج طلا بدون استفاده از سیانید

همواره شنیده اید که برای استخراج طلا از سیانید استفاده می شود ولی این ماده نیز به دلیل مشکلات زیست محیطی مدت مدیدی است که با محدودیتهایی مواجه شده است. اخیرا کشورهای اروپایی به فکر استفاده از ترکیبات زیستی برای این استخراج افتاده اند تا از ابعاد مشکلات بکاهند.
البته در این خصوص پروژه هایی نیز در حال پیگیری هستند تا اساسا برای این هدف از سیانید استفاده نکنند که یکی از این پروژه ها را می توانید در اینجا ببینید

تلاش برای ممنوعیت وجود قند در غذای کودکان

مواد غذایی کودکان اغلب حاوی قند است. وزیر تغذیه آلمان در صدد است با این امر چه در آلمان و چه در اروپا مقابله کند.

او در تلاش است تا پایان سال ۲۰۱۹ مواد قندی در غذای کودک را ممنوع کند.

یولیا کلوکنر، وزیر تغذیه آلمان می‌خواهد با وجود مواد شیرین‌کننده در محصولات غذایی و شیر خشک کودکان مقابله کند.
به گزارش شبکه “‌ان‌تی‌وی” آلمان، این سیاستمدار حزب دمکرات‌ مسیحی به روزنامه “بیلد” این کشور گفته است: «محصولات غذایی کوچک‌ترین گروه سنی ما برای من بسیار اهمیت دارد.» او برنامه‌هایی در سر دارد تا وجود قند اضافی و دیگر مواد شیرین‌‌کننده در غذای نوزاد و کودک دیگر جایز نباشد. ادامه مطلب

اخذ مالیات انگلیس از محصولات حاوی قند

دولت انگلستان برای مبارزه با چاقی از روش اخذ مالیات بر شکر موجود در محصولات استفاده کرده است که شامل نوشابه و بسیاری چیزهای دیگر می شود. در این خصوص میتوانید به این لینک مراجعه کنید

بازیافت فرش ماشینی پلی پروپیلن

فرش هایی که امروز زیر پای ماست فردا می تواند جای دیگری پهن باشد و این کار می تواند به یک چرخه بی نهایت تبدیل شود بدون اینکه حتی یک تخته فرش به محل های دفن زباله برده شود و مضرات بی شماری را برای چرخه اقتصاد، بازار کفپوش و البته مهم تر از همه محیط زیست ما ایجاد کند.
تجربیات اروپا

تجربیات آمریکا

: عناصر نادر، سلاحی زیر خاکی برای تمام فصول

عناصر نادر خاکی مجموع ۱۷ عنصر شیمیایی جدول تناوبی هستند که شامل پانزده عنصر از دسته لانتانیدها و دو عنصر اسکاندیم و ایتریم می شوند. البته در پوسته زمین مقدار آنها کم نیز نیست ولی چون در زمین پراکنده اند پس استحصال آنها پر هزینه است و از این رو به آنها عناصر نادر گفته می شود.
به تازگی منازعات بین آمریکا و چین با تعیین تعرفه های جدید به یک بازی پینگ پنگ شبیه شده است که هر یک برای پاسخ دادن به دیگری، تعرفه جدیدی را بر میلیاردها دلار کالاهای ردوبدل شده بین یکدیگر وضع می کنند. ولی جالب آنجاست که آمریکا یکی از آسیب پذیری های امنیت ملی خود را نیز وارد این لیست کرده است و آن چیزی نیست جز عناصر نادر خاکی. کابینه آقای ترامپ این عناصر نادر را به همراه کبالت در لیست تعرفه های متقابل قرار داده است. این عناصر بهمراه کبالت و لیتیم در زمره موادی قرار دارند که برای فناوریهای پیشرفته و پاک بخصوص در صنایع دفاعی و انرژی های تجدید پذیر به آنها نیاز می باشد. دلیل وارد نمودن این عناصر در این لیست زیاد روشن نیست چون از سوی دیگر آمریکا شدیداً در این خصوص به چین وابسته است.
البته گروهی معتقدند که کاخ سفید به درستی به وابستگی آمریکا به چین پی برده و آسیب پذیری کشور خود را دریافته است. با وضع تعرفه های جدید به طور حتم تامین این مواد برای آمریکا محدودتر خواهد شد و در عوض این کشور باید به فکر تامین این کانیها از مراکزی به جز چین بیفتد و برای اینکار یا می بایستی تولید داخلی را افزایش دهد و یا بر روی مواد جایگزین برای این عناصر در فناوریهای پیشرفته سرمایه گذاری نماید و این یعنی نوعی “نگاهی به درون” که با درج در لیست کالاهای تعرفه ای میسر می شودRee

ادامه مطلب

کارگاه بین المللی نانوکاتالیست در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

سلام و احترام، بدین وسیله به استحضار می رساند کارگاه بین المللی نانوکاتالیست به میزبانی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و با حمایت انجمن مهندسی شیمی ایران و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (INSF) و به صورت مشترک با بنیاد آکادمی علوم چین (Chines Academy of Science) در روزهای شنبه و یک شنبه ۱۴ و ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ و با حضور اساتید برجسته بین المللی از آکادمی علوم کشور چین، موسسه Max-Planck آلمان و شرکت کاتالیستی خوارزمی در محل سالن حکمت این پژوهشگاه برگزار خواهد شد. از کلیه اعضای هیات علمی مهندسی شیمی، شیمی و مهندسی مواد، سایر متخصصان، دانشجویان و کارشناسان آزمایشگاه برای حضور و شرکت دعوت به عمل می آید. سرکار خانم دکتر اعظم اکبری دبیراجرایی محترم کنفرانس از پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران (۴۰-۴۴۷۸۷۷۲۰ داخلی ۱۱۹۸) جهت پیگیری امور معرفی شده اند.

۱۲ سال زودتر رسیدن سوئد به اهداف ۲۰۳۰ در انرژیهای تجدید پذیر

همانطور که همه می دانید یکی از ابزارهای موفقیت برنامه ها همانا هدف گذاری است به این معنی که در سالیان آتی چند درصد از اهداف این برنامه محقق خواهد شد. همگی استحضار دارند که برنامه ها در مسیر خود با مشکلاتی مواجه شده و بنابراین عموما کمتر از مقدار پیش بینی شده به اهداف دست خواهند یافت. حال کشور سوئد در یک وضعیت جالب توانسته است در موضوع توسعه انرژیهای تجدید پذیر، امسال به اهداف خود در سال ۲۰۳۰برسد. مطمئنا این موضوع نشاندهنده تصمیم گیریهای موثر مسئولین این کشور بوده است. ادامه مطلب

مهمترین ابداع صنعت خودروسازی پس از کمربند ایمنی چیست؟

لابراتوار مستقل مرکز پژوهش Thatcham آماری شگفت‌انگیز منتشر کرد: از سال ۲۰۰۲ که فروش خودروی ولوو XC۹۰ در بریتانیا آغاز شد،‌ بیش از ۵۰ هزار دستگاه از این خودرو به فروش رسیده‌ و تاکنون گزارش تصادف منجر به فوتی از این خودرو ارائه نشده‌ است.

براساس گزارش BBC، تنها خودرویی که آماری مشابه دارد آئودی Q7 است که تنها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به فروش رسیده‌است. یکی از دلایل موفقیت ولوو آن است که این خوردو یکی از اولین مدل‌هایی به شمار می‌رود که از دوربین و سیستم رادار برای هشدار خطرهای رانندگی به رانندگان استفاده کرده‌است.

این سیستم به صورت خودکار می‌تواند خودرو را در حین نزدیکی بیش‌از اندازه به مانع متوقف سازد و علاوه بر نجات جان سرنشینان خودرو، سیستم ترمز خودکار اضطراری یا AEB می‌تواند هزینه‌های بیمه خودرو را نیز کاهش دهد. ادامه مطلب

علم زیر ضربات سیاست- سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا

روزی که دونالد ترامپ وارد دفتر ریاست جمهوری شد، فضای محزونی بر اصلی ترین مرکز تحقیقاتی سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA) در شهر دورهام ایالت کارولینای شمالی حاکم بود. زمانی که محققین این سازمان به محل کار خود وارد شدند، مشاهده نمودند که تصاویر باراک اوباما و رئیس قبلی این سازمان از دیوارها به پایین کشیده می شود. البته نگرانی محققین نیز بی دلیل نبود چون آقای ترامپ در کمپین های انتخاباتی خود چندین بار این سازمان را تهدید کرده بود و گامهایی نیز در مسیر این تهدیدات برداشته بود و هفته ها قبل از آنکه وارد کاخ سفید شود، اسکات پروئت را نامزد ریاست این سازمان کرده بود. سابقه شغلی آقای پروئت گویای تلاشهای مختلف او برای جلوگیری از اجرای قوانین مصوب شده در سازمان حفاظت محیط زیست بود. ادامه مطلب

تدریس نظریه تکامل در مدرسه تابستانی دانشگاه شریف

دانشگاه صنعتی شریف طی اطلاعیه‌ای مدرسه تابستانی تکامل خود را این گونه معرفی کرده است:
در چند دهه اخیر تکامل ابعاد وسیعی پیدا کرده است. این ابعاد از مرزهای زیست‌شناسی گذر کرده و علوم انسانی و طبیعی و همینطور فلسفه را دستخوش تغییر نموده است. دامنه این تاثیرات ما را بر آن داشت تا در قالب مدرسه‌ای تابستانه و با حضور جمعی از اساتید شاخص این مرز و بوم و همین طور برخی از اساتید بین‌المللی به بررسی برخی از این ابعاد بپردازیم. این مدرسه طی سه روز و از دوازدهم تا چهاردهم شهریور ماه ۱۳۹۷ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. ادامه مطلب

ساخت بزرگراه‌‌ برقی میان میلان و رم

شرکت‌های تولید‌کننده برق در ایتالیا مانند شرکت انل به خوبی می‌دانند یکی از بزرگترین نگرانی‌های رانندگان خودروهای برقی، تمام شدن شارژ خودرو و نگرانی از در دسترس نبودن سکوی شارژ است،‌از این رو اگر این دو نگرانی رفع شود، روند خرید خودروهای برقی متحول خواهد شد.

شرکت انل در تلاش است این مشکل که به “اضطراب مسافت” شهرت یافته را از بین ببرد، آنهم به واسطه ساخت بزرگراه‌‌هایی برقی که کلان‌شهر میلان را به رم متصل می‌کند. در مسیر این بزرگراه رانندگان می‌توانند هر ۶۰ دقیقه یکبار خودروهای خود را شارژ کنند. شرکت انل از ماه سپتامبر در این بزرگراه ۳۰ پایانه شارژ جدید نصب کرده‌است تا مردم به راحتی بتوانند فاصله میاد رم و میلان را رانندگی کنند.

این شرکت فعالیت خود را به این بزرگراه محدود نکرده و در تلاش است حمل و نقل با استفاده از خودروهای برقی را در سرتاسر ایتالیا برای مردم ممکن سازد. از این رو هدفی بزرگ را برای خود متصور شده‌است: نصب ۷۰۰۰ پایانه شارژ در مناطق شهری و حومه شهری تا سال ۲۰۲۰ و نصب هفت هزار پایانه دیگر تا سال ۲۰۲۲. ادامه مطلب

افزوده شدن یک اختلال روانی جدید به لیست سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی قصد دارد اختلال بازی‌های رایانه‌ای را به عنوان یک مشکل سلامت روانی به پیشنویس نسخه جدید دسته‌بندی جهانی بیماری‌های خود بیافزاید.

براساس گزارش فوربس، انجام بیش از ۱۲ ساعت مداوم بازی‌های رایانه‌ای دیگر تنها عامل ناراحتی و دلخوری اعضای خانواده و دوستان نیست،‌بلکه یک اختلال روانی به شمار می‌رود.

زمانی که فرد نتواند زمان اختصاص داده‌شده به بازی را کنترل کند و یا با وجود مقاومت شدید نتواند از بازی کردن دست بکشد، بازی‌های رایانه‌ای دیگر از قالب سرگرمی خارج شده و به مشکل روانی تبدیل می‌شوند. این اختلال بر زندگی و فعالیت‌های روزانه افراد تاثیری ناخوشایند به جا می‌گذارد.

حتی با وجود عوارضی مانند اخراج از کار به دلیل فرار از زیر بار مسئولیت‌ها برای بازی بیشتر، افراد باز هم نمی‌توانند از بازی کردن دست بکشند. ادامه مطلب

زباله‌های الکترونیکی‌تان را به شهرداری بدهید، می‌خرد!

سازمان پسماند شهرداری تهران از جمع‌آوری و خرید پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی (انواع باتری، لامپ‌های روشنائی، قطعات رایانه و مخابراتی، لوازم خانگی و …) از شهروندان برابر قیمت مصوب و تعیین شده در غرفه‌های بازیافت مستقر در سطح مناطق خبر داد.

سازمان پسماند شهرداری تهران اعلام کرد: بر اساس مفاد قانون مدیریت و آیین‌نامه اجرایی آن، مدیریت اجرائی و بازیافت پسماندهای حاصل از وسایل برقی و الکترونیکی به عهده تولید کنندگان و وارد کنندگان وسایل مذکور است. در راستای رعایت قانون مدیریت پسماند و حفظ محیط زیست و پیشگیری از آثار زیانبار ناشی از دفن و دفع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی و مدیریت بهینه آن‌ها، ضروری است کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات، نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی اهتمام لازم جدی در ایفای وظایف محوله در قانون مدیریت پسماند را داشته باشند. ادامه مطلب

ابداع روشی جدید برای ضد آب ‌کردن پارچه

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه ام آی تی پوشش ضد آب جدیدی ساختند که در مقایسه با پوشش‌های کنونی، کارآیی بهتر و سطح ایمنی بالاتری دارد.

اغلب پارچه‌هایی که به‌عنوان دافع آب معرفی می‌شوند، درواقع ضد آب هستند و اگر مدت زیادی زیر باران باقی بمانند، درنهایت آب به درون آن‌ها نفوذ می‌کند. هدف از تولید پارچه‌های دافع آب این است که قطرات آب به‌محض برخورد با این پارچه‌ها، از سطح آن جدا شوند.

در روش‌های متداول آب گریز کردن پارچه‌ها از پلیمرهای با زنجیره بلند استفاده می‌شود که در طبیعت و بدن انسان انباشته می‌شوند و خطراتی را برای سلامتی ایجاد می‌کنند. در این روش‌ها از پوشش‌هایی استفاده می‌شود که مایع هستند و پارچه درون آن‌ها شناور شده و در فرآیندی خشک می‌شود. این تکنیک‌ها قابلیت عبور رطوبت و بخار از بافت پارچه را محدود می‌کنند. به همین علت در مرحله بعدی کار، هوا به میان بافت پارچه دمیده می‌شود تا منافذ آن بازشوند. اما این کار هزینه تولید را افزایش داده و موجب نفوذپذیری پارچه در برابر آب می‌شود. ادامه مطلب

فاضلاب در مبارزه با مواد مخدر چه نقشی دارد؟

در سال ۲۰۰۴ گزارش‌هایی منتشر شد که بیان می‌کرد میزان کوکائین در یکی از رودخانه‌های ایتالیا به‌شدت زیاد بوده است. این موضوع جنبش اندازه‌گیری مواد مخدر و ترکیبات دیگری از قبیل داروها در آب و فاضلاب اروپا را در پی داشت. هرچند سرآغاز این موضوع به اروپا نسبت داده می‌شود، ولی محققان آمریکایی تلاش بیشتری را در‌این‌باره انجام دادند و با ایجاد مراکز مرجع آزمایشگاهی به فاضلاب به‌عنوان یک محل مناسب برای رصدکردن میزان مصرف داروهای مجاز و غیرمجاز و مواد مخدر و آلاینده‌های نوظهور نگریستند. آنها در این مراکز توانسته‌اند با آزمایش‌های منظم و دوره‌ای فاضلاب، به یک‌سری اطلاعات پایه برای مقایسه شهرهای مختلف دست یابند تا آنها را در زمینه پایش تأثیر برنامه‌های کنترل دارو و مواد مخدر یاری کند. البته آنها در حال تعمیم این سیستم به دیگر مناطق جهان از قبیل اروپا و آسیای دور مثل استرالیا و چین هستند تا بتوانند تفسیرهای بهتری برای نتایج خود ارائه کنند. البته نباید از نظر دور داشت که پیشرفت روش‌ها و دستگاه‌های آنالیز در علوم شیمی، بیوشیمی و داروسازی نیز به کمک این محققان آمده است. ادامه مطلب

ابداع یک روش جدید تولید آب از بخار برای نیروگاهها در MIT

در صنایع و نیروگاهها انواع بخار دورریز وجود دارد که با بکارگیری تمهیداتی می توان از آنها آب استحصال نمود. گاهی این روشها نیازمند صرف انرژی هستند ولی دانشمندان به دنبال روشهای ساده و کم هزینه بوده اند. ادامه مطلب

اجباری جدید در ساختمان‌سازی؛ خانه‌های جدید باید صفحه انرژی خورشیدی داشته باشند

مسئولان ایالت کالیفرنیا آمریکا، چند روز پیش اعلام کردند که در آخرین اقدمشان برای رهبری حوزه انرژی پاک از سال ۲۰۲۰ هر ساختمان مسکونی جدیدی را مجبور می‌کنند که صفحه خورشیدی داشته باشند.

صنعت انرژی خورشیدی به طور کامل از این تصمیم حمایت کرده، چراکه نه تنها باعث می‌شود تا میزان درخواست‌ها برای صفحات خورشیدی افزایش پیدا کند بلکه شکل نحوه استفاده از انرژی خورشیدی را هم تغییر می‌دهد.

برای سال‌ها محققان در رابطه با بهترین راه استفاده از انرژی خورشیدی بحث می‌کردند، برخی بر این اعتقاد بودند که باید در نیروگاه‌های بسیار بزرگ از انرژی خورشیدی استفاده کرد و برخی هم می‌گفتند استفاده از صفحات خورشیدی روی پشت بام ساختمان‌های مسکونی و تجاری موثرتر است.

دلیل گروه اول این است که استفاده از انرژی خورشیدی در پشت بام‌ خانه‌ها بسیار گران است، گروه دوم هم می‌گوید در این صورت مصرف کنندگان از انرژی خورشیدی استفاده بیشتری می‌کنند. اما حالا تصمیم یک جانبه کمیسیون انرژی اروپا نشان می‌دهد که پشت بام‌های خورشیدی موضوعی است که دیگر در کالیفرنیا باقی می‌ماند. ادامه مطلب

تایرهایی که پوست عوض می‌کنند

ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت:پژوهشگران نروژی موفق شده‌اند تایرهایی برای دوچرخه ابداع کنند که پوشش آنها، قابل تعویض باشد.

دوچرخه‌سواران حرفه‌ای، اغلب با توجه به نوع و برنامه حرکت خود، تایرهای دوچرخه را عوض می‌کنند و این کار، برای آنها دشوار است.

پژوهشگران نروژی، سیستمی ابداع کرده‌اند که مجموعه ای از تایرهای ۵۶۸ گرمی نرم را در بر دارد. این تایرها، با روشی غیرمعمول روی رینگ نصب می‌شوند و به صورت دائمی روی دوچرخه باقی می‌مانند. ادامه مطلب

آیا شرکتهای تامین آب و نفت از فناوری نا امید شده اند؟

به تازگی یک شرکت بریتانیایی کاربرد جدیدی از حس بویایی سگ ها را به نمایش گذارده است. شاید قبلا شنیده بودید که از شامه سگ ها برای یافتن موجودات زنده، مرده، مواد مخدر، مواد شیمیایی، مواد منفجره و حتی تشخیص بیماری ها استفاده می شود. به این کاربردها باید به قدرت آنها در ردیابی تونل های مخفی و تله های کار گذاشته شده در زمین نیز افزود. حتی گفته شده است که در دهه ۱۹۷۰ زنبورداران، سگ هایی را تربیت کرده بودند که می توانستند کندوهای مبتلا به بیماری را بیابند و این کار را از روی بوی باکتری های دخیل در این بیماری انجام می دادند. این شرکت بریتانیایی مذکور یک سگ ۱۶ماهه را مدت ها تحت آموزش های سخت قرار داده است تا بتواند از روی بوی کلر موجود در آب آشامیدنی، نقاط نشت آب را پیدا کند. شرکت آب United Utilities) UU) حدود سه میلیون خانه را در منطقه شمال غربی انگلستان تحت پوشش دارد و برای اولین بار است که از سگ ها برای نشت یابی لوله ها استفاده می کند. آنها از وجود این سگ ها بیشتر برای مناطق خارج از شهر و روستاها که تشخیص نشت ها سخت است، استفاده خواهند کرد. ادامه مطلب

۴۰ شرکت بزرگ، پیمان پلاستیک بریتانیا را برای حفظ محیط زیست امضا کردند

آلودگی پلاستیکی در جهان به حدی نگران‌کننده شده‌است که در نهایت بیش از ۴۰ شرکت بزرگ جهان در پیمانی مشترک متعهد شدند آلودگی‌های پلاستیکی خود را طی هفت سال آینده متوقف کنند.

براساس گزارش BBC، این شرکت‌ها، که کوکا‌کولا و Asda نیز جزو آنها هستند وعده داده‌اند تا به تعدادی از تعهدات این پیمان از جمله حذف بسته‌بندی‌های یکبار مصرف به واسطه طراحی بهتر پایبند بمانند.

این شرکت‌ها با مشارکت دولت و انجمن‌های تجاری و کمپین‌های محیط‌زیستی معاهده پلاستیک بریتانیا را تدوین و امضا کردند. امضا کنندگان مسئول تولید ۸۰ درصد از بسته‌ بندی‌های پلاستیکی فروخته شده در سوپرمارکت‌های بریتانیا هستند. ادامه مطلب

ایجاد اولین جاده برقی در سوئد

از آنجاییکه کشور سوئد در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ به هدف والایی بنام “حمل و نقل بدون سوخت” دست پیدا کند بنابراین در حال حاضر به دنبال تهیه زیرساختهای آن است و در اولین گام جاده های برقی را برای شارژ خودروهای برقی در حین حرکت تدارک دیده است تا امکان سریع جابجایی میسر شود و در فاز اول آنرا برای خودروهای سنگین و کامیونها تجهیز نموده است. ادامه مطلب

تولید برق از هوای اتاق

نوسان دما با شدت‌های مختلف همواره در اطراف ما وجود دارد، و دانشمندان سیستمی ابداع کرده‌اند که می‌تواند این نوسانات را به برق تبدیل کند.

براساس گزارش ساینس الرت، از برق تولید شده توسط این ماشین می‌توان برای تامین انرژی حسگرها و تجهیزات ارتباطاتی استفاده کرد. در این شیوه،‌ذخیره انرژی به واسطه پدیده‌ای به نام تشدید‌کننده حرارتی انجام می‌شود، ابزاری که گرما را از یک سو جذب کرده و آن را به سوی دیگر می‌تاباند. زمانی که دمای دو طرف به تعادل رسید، انرژی آن توسط فرایند ترموالکتریک جذب می‌شود.

به گفته محققان دانشگاه MIT این تشدید‌کننده جدید حرارتی می‌تواند حسگرهای راه دور و هر ابزار برقی خارج از شبکه برقی را تنها با استفاده از اختلاف دمای هوا برای سال‌ها روشن نگه دارد. این ابزار را می‌توان به راحتی روی میز رها کرد و دستگاه به راحتی از نوسان دمای هوای اتاق برق تولید می‌کند و این یعنی منبعی بی‌نهایت از انرژی. ادامه مطلب

کشف عناصر گرانبها در کف دریای ژاپن

عنصرهای نادر خاکی (REE) در لامپ های کم مصرف و توربین های بادی و دیگر تجهیزات انرژی های سبز بسیار کاربرد دارد. دولت چین چند سالی است که اقدام به بستن معادن خصوصی یا ملی ساختن معادن این عناصر کرده است. چین با این کار موقتا باعث ایجاد مانع در تامین این منابع حیاتی در سطح جهان شده است. قابل ذکر است که کشور چین تولید حدود ۹۵ درصد از این عنصرها در سطح جهان را در دست دارد. بر این اساس دولت ژاپن شدیدا به دنبال یافتن دیگر منابع جایگزین برای این عناصر می باشد و اصطلاحا به هر روشی متوسل شده است که جدیدترین آنها منابع موجود در کف دریاها می باشد. ادامه مطلب

هشدار: آب‌های بطری به ریزپلاستیک‌ها آلوده هستند

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که آب‌های بطری‌ به ریزپلاستیک‌ها آلوده هستند، همان آلاینده‌هایی که در اقیانوس‌ها مشغول نابودی جانوران دریایی است.
بعد از اینکه تحقیق جدیدی روی بطری‌های چند شرکت معروف تولیدکننده آب بسته‌بندی نشان داد که بیش ۹۰درصد آنها شامل اجزای ریز پلاستیک بودند، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که قرار است خطرات نوشیدن آب از بطری را بررسی کنند.

در این تحقیق ۲۵۹ بطری آب ۱۱ برند مختلف در ۹ کشور بررسی شده‌اند و مشخص شده به ازای هر لیتر آب ۳۲۵ نوع ریزپلاستیک مختلف در بطری وجود دارد. تعداد این پلاستیک‌ها در برخی مواقع به ۱۰۰۰ پلاستیک در لیتر هم می‌رسید.

از ۲۵۹ بطری که آزمایش شدند فقط ۱۷ بطری اصلا ریزپلاستیک نداشتند. ادامه مطلب

۱۰ رمز موفقیت به روایت ریچارد برانسون

«ریچارد برانسون» در ۱۶ سالگی تحصیل را رها کرد و با کمک یکی از دوستانش مجله “دانش‌آموز” را راه انداخت. او بعدها، در دهه ۱۹۷۰، کمپانی “ویرجین رکوردز” را تاسیس کرد و مؤسس شرکت “ویرجین گروپ” هم هست. او در دهه ۱۹۸۰ شرکت هوایی “ویرجین آتلانتیک” را به وجود آورد و دهه ۱۹۹۰ شاهد “ویرجین موبایل” و “ویرجین ترین” نیز بود.

او یکی از موفق‌ترین بازرگانان در انگلستان و نمادی از کارآفرینی است. جدیدترین پروژه او “ویرجین گلکتیک” است که امیدوار است روزی به یک شرکت گردشگری فضایی بدل شود.

این شما و این ۱۰ درس برتر او برای موفق بودن: ادامه مطلب

سال نو مبارک- نظر سنجی در زمینه نحوه جمع آوری و تفکیک پسماند لامپ های کم مصرف ومهتابی حاوی جیوه

روزانه هزاران لامپ کم مصرف و مهتابی به علت پایان عمر و شکستن این لامپ در سطح شهر در سطل های زباله ریخته می شود. جیوه موجود در این لامپ ها در صورت شکست وارد محیط می شود. میزان جیوه موجود یک لامپ می تواند حدود ۲۴۰۰۰ لیتر آب را آلوده وبه زیر حد استاندارد آب آشامیدنی برساند و فقط ۶۸ گرم برای آلودگی یک دریاچه ۲۰ هکتاری کافی است. این آلودگی اثرات سو بسیاری بر سلامت انسان ها به ویژه بر سیستم گوارش و سیستم اعصاب و روان دارد. لذا تفکیک این لامپ ها از سایر زباله ها بسیار ضروری است. این نظرسنجی در راستای طرح تفکیک و بازیافت لامپ های کم مصرف در شهر تهران انجام شده است. ضمن تشکر از همکاری شما خواهشمند است، پاسخ سوالات خود را به طور دقیق ثبت نمایید. لطفا توجه شود که منظور از لامپ های کم مصرف در این پرسشنامه لامپ های مهتابی و سایر لامپ های کم مصرف موجود درشکل است و لامپ های ال ای دی را شامل نمی شود. فرم نظر سنجی

ساخت بلندترین برج خورشیدی جهان در دوبی

ایسنا نوشت:شرکت نیروی دولتی دوبی قراردادی به ارزش ۳.۹ میلیارد دلار برای ساخت و اداره یک نیروگاه خورشیدی ۷۰۰ مگاواتی که شامل یک برج به ارتفاع ۲۶۰ متر خواهد بود را به یک کنسرسیوم اعطا کرد.

دولت دوبی اعلام کرده است که این برج خورشیدی، مرتفع ترین برج خورشیدی جهان خواهد بود.

این کنسرسیوم که متشکل از شرکت شانگهای الکتریک و شرکت ACWA پاور عربستان سعودی است، پیشنهاد کرده است برق را به قیمت ۷.۳ سنت آمریکا به ازای هر کیلووات ساعت برای دوبی تامین کند.

نخستین مرحله این پروژه قرار است در اواخر سال ۲۰۲۰ راه اندازی شود. ادامه مطلب

عسل‌های جهان مسمومند

همشهری آنلاین:دانشمندان سوییسی با آزمایش بر روی ۱۹۸ نمونه عسل از سراسر دنیا نشان داده‌اند که ۷۵ درصد از این محصولات به سموم آفت‌کش مورد استفاده در کشاورزی آلوده هستند.

براساس گزارش ساینس، اگرچه غلظت این مواد سمی در حدی نیست که برای انسان خطرناک باشد اما اثرات ناگواری بر زنبورهای عسل دارد و باعث نابودی تدریجی آنها می شود.

زنبورها با انتقال گرده گیاهان به تولیدمثل آنها کمک می‌کنند. این حشره مفید در گرده افشانی ۹۰ درصد از ۱۰۷ گونه از گیاهان دنیا نقش دارد و کم شدن تعداد زنبورها به معنی به هم خوردن تعادل در محیط‌زیست است.

مشاهدات سال‌های اخیرنشان می‌دهد که کلونی زنبورها رو به نابودی گذاشته‌است، به این معنی که جمعیت زنبورها کم شده و یا به صورت انبوه ناپدید می‌شوند، امری که دانشمندان آن را یک فاجعه می دانند. ادامه مطلب

آلیاژهای حافظه‌دار در خدمت انرژی و محیط‌ زیست

موضوع استحصال انرژی از مباحثی است که بشر به دلیل نیاز، همواره دنبال آن بوده است. در این بین در سال‌های اخیر همخوان‌بودن فرایندها با محیط‌ زیست نیز به‌عنوان یک پارامتر تعیین‌کننده در انتخاب فرایندها مطرح شده است. زمانی این موضوع هیجان‌انگیزتر می‌شود که گزارش شود در کشورهای مختلف بین یک‌چهارم تا یک‌سوم انرژی مصرفی صنایع به‌ صورت گرما به هدر می‌رود یا آمار دیگری بیان می‌کند که مقدار انرژی اتلافی سالانه جهان (به‌صورت آب گرم)، معادل دو برابر انرژی نفت و گاز تولیدی در عربستان سعودی در یک سال برآورد شده است. حال اگر با هر روشی بتوان از این تلفات کاست، خود به معنی کسب سود بادآورده خواهد بود. در کنار مطلب یادشده، باید توجه داشت که موضوع آلیاژهای حافظه‌دار مانند نوعی جادوگری و تردستی مطرح بوده است؛ چون سطح یک فلز پس از تغییر شکل قادر است مجددا با ریختن آب داغ روی آن، به شکل قبلی خود بازگردد. هرچند تاریخچه این آلیاژها قدیمی است و تقریبا تمام مهندسان متالورژی به‌نوعی به نام این آلیاژها برخورده‌اند، ولی جالب این است که با این همه توانایی، به‌جز در چند رشته محدود صنعتی، آن‌چنان فراگیر نشده‌اند. با تمام این مسائل، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مشهور جهان هیچ‌گاه از مطالعه این آلیاژها برای کاربردهای جدید دست برنداشتند. این گویای آن است که آنها از هیچ موضوع کوچکی نیز نمی‌گذرند و به وظیفه خود درباره رصد فناوری‌ها عمل می‌کنند و این شاید دلیل تفاوت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های داخلی با این مراکز مشهور خارجی باشد و اینجاست که نقش انکوباتورهای علمی یا همان مراکز رشد برای زنده‌نگه‌داشتن ایده‌های جدید و قدیمی مطروحه در دانشگاه‌ها و جامعه نمایان‌تر می‌شود.
محفلی برای اختراع
همین چند سال قبل بود که در شهر دوبلین در ایرلند، یک دانشمند، یک مهندس و یک تاجر در محلی گردهم آمدند تا آزمایشی را تجربه کنند. آنها ابتدا آب را درون یک چای‌ساز برقی گرم کردند، سپس این آب داغ را روی لوله‌ای که به صورت طولی از وسط به دو نیم تقسیم شده بود، جاری کردند. در انتهای این نیم‌لوله، چند سانتی‌متر سیم قرار داشت و یکی از آن سه نفر یک خط‌کش را در کنار این سیم قرار داده بود. با جریان‌یافتن آب داغ روی لوله، طول این سیم چند سانتی‌متر کاهش یافت و وقتی دوباره آب سرد روی این نیم‌لوله جاری شد، طول سیم به اندازه قبلی خود بازگشت. در اینجا بود که آن سه نفر دریافتند به کشف بزرگی دست یافته‌اند. ادامه مطلب

اروپا برای تامین برق، جزیره مصنوعی می‌سازد

قرار است با بودجه ۱.۳ میلیارد پوندی یک جزیره مصنوعی در دریای شمال ساخته شود که برق ۸۰ میلیون نفر از ساکنان قاره اروپا را با انرژی تجدیدپذیر تامین کند.

به گزارش مهر، یک جزیره مصنوعی در دریای شمال می‌تواند با انرژی تجدید‌پذیر برق برای ۸۰ میلیون نفر از ساکنان قاره اروپا را تامین کند. در همین راستا قرار است پروژه ساخت این جزیره از ۲۰۲۷ میلادی آغاز شود.

در اطراف این جزیره توربین‌های بادی ساخته خواهد شد. ادامه مطلب

آیا خبری از قانون اروپایی ریچ REACH دارید؟ چقدر می دانید؟

شاید بیش از یک دهه از تدوین و تصویب قانون موسوم به ریچ (قانون ثبت، ارزیابی، صدور مجوز و محدودیت‌های استفاده از مواد شیمیایی) بگذرد. این قانون از سرعت رشد خوبی بین کشورهای دیگر جهان برخوردار شد و کشورها خود را با آن همخوان نمودند. طبق این قانون هر ماده ای که در مقیاس بیش از یک تن در سال، مورد استفاده‌ی صنایع پایین‌دستی قرار بگیرد، باید مورد تخمین، ارزیابی و ثبت قرار گرفته و درصورت وجود هرگونه زیانی از سوی مواد، موارد رویارویی با آن‌ها و برطرف کردن اثر آن‌ها نیز در دستور کار دولت‌ها قرار گیرد. نشریه صنعت لاستیک ایران یک ویژه نامه را به این قانون و ضوابط آن اختصاص داده است که خواندن مقالات آن به تمامی دست اندرکاران واردات، تولید و صادرات مواد اولیه و مواد شیمیایی توصیه می شود. ادامه مطلب

مالیات استفاده از کیسه پلاستیکی در انگلیس فراگیر می‌شود

همشهری آنلاین:مالیات استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در انگلیس گسترده‌تر می‌شود.

به گزارش ایسنا، قرار است مالیات پنج پنی برای کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌های بزرگ در انگلیس گسترده شده و تمامی کیسه‌های پلاستیکی را دربرگیرد.

در حال حاضر فروشگاه‌هایی که کمتر از ۲۵۰ کارمند دارند از پرداخت مالیات استثناء هستند. این قانون از اکتبر ۲۰۱۵ به منظور کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی اجرایی شد. ادامه مطلب

مهندس ملایری، مردی از تبار کیمیاگران علم و معرفت از میان ما رفت.

اخیرا که نشریه صنعت لاستیک ایران به دستم رسید، از خبر مرگ استاد بزرگوار جناب آقای مهندس عیوض ملایری آگاه شدم و اندوهی بزرگ سراسر جانم را فرا گرفت. واقعا جهان برای یک چنین انسانهایی، بسیار کوچک است. آنقدر از این خبر در شوک بوده و ناراحتم که فعلا توان نوشتن در خود نمی بینم و سعی دارم با باز نشر گفته های دوستان ایشان یادی از این عزیز سفر کرده نمایم.
نوشته آقای دکتر تقوایی سردبیر نشریه صنعت لاستیک ایران:
دهه‌ی شصت که دانش‌آموز دبیرستان و بعد دانشجوی رشته‌ی شیمی دانشگاه تهران بودم، مشتری پروپاقرص تنها نشریه‌ی فارسی زبان شیمی کشور یعنی مجله‌ی کیمیا بودم. بی‌صبرانه منتظر چاپ کیمیا می‌شدم و مطالبش را بارها و بارها و با تمام وجودم می‌خواندم. در آن زمان برای من دو نامِ آشنا روح و کالبد تمامی مطالب کیمیا بودند: محسن قانع بصیری، فریبرز عیوض ملایری. در آن دوران سختِ نشر، همواره عشق و انگیزه‌ی این دو بزرگوار را که عطش علاقه و امید امثال مرا سیراب می‌کردند، می‌ستودم. در کمال ناباوری در فاصله‌ی چند ماه، کیمیاگران علم و معرفت از دنیای فانی پرکشیدند و از میان ما رفتند.
هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم دست سرنوشت مرا به سمتی پیش برد که هم‌نشین و هم‌صحبت این عزیزان باشم. به‌یاد دارم در سال ۱۳۷۹ که تازه وارد صنعت تایر شده بودم، در چهارمین همایش ملی لاستیک که در شهر یزد برگزار شد، برای اولین بار با مهندس ملایری رو‌به‌رو شدم و مشتاقانه خاطره‌ی کیمیا را با ایشان درمیان گذاشتم. ایشان ضمن گلایه از بدعهدی‌های زمانه و مشکلات انتشار نشریه‌ی کیمیا، نشریه‌ی صنعت لاستیک ایران را معرفی کردند و گفتند این نشریه هم در ادامه‌ی همان رسالت کیمیاست.
سال‌ها هم‌نشینی و مصاحبت با ایشان، افتخاری بود که بعدها نصیب من شدم. تواضع، مهربانی، سرسختی و جدیت در کار و ده‌ها صفت برجسته‌ی دیگر ویژگی‌هایی بودند که در مدت فقدان ایشان بارها و بارها با یکدیگر مرور کردیم و حسرت خوردیم. به تعبیر رومن رولان، نویسنده‌ی الجزایری- فرانسوی، از انسان‌های فناناپذیر در کتاب جان شیفته،
چه خون‌دل‌ها خورده شد تا نام‌آورانی چون مهندس ملایری رشد کردند و به قله‌ی علم و معرفت رسیدند و چه حیف زود پر کشیدند. همیشه با خود فکر می‌کردم که نسلی که در بحبوحه‌ی انقلاب و با خروج متخصصان خارجی از کشور، فعالیت‌شان را شروع کردند، امروز به گردن همه‌ی ما حق دارند، بسیار سختی کشیدند، بسیار صبوری کردند. با کمترین امکانات، مخلصانه و بی ادعا، چرخ‌های صنعتی این مملکت را در سخت‌ترین شرایط مانند جنگ و تحریم و… چرخاندند. نسلِ تکرارناپذیر، بهترین توصیف است برای ملایری‌ها، خواجوی‌ها، نوایی‌ها (که روحشان شاد و جایشان خالی) و بسیاری دیگر از عزیزانی که هم اکنون در کنارمان هستند و عطر وجودشان را احساس می‌کنیم، اما شاید قدرشان را نمی‌دانیم. خدا نگه‌دار آن‌ها که از این نسل مانده‌اند، باشد.
مهندس ملایری، مرد صبور و خندان و دوست‌داشتنی به همه‌ی ما تعلق داشت- به خاک‌مان، به مام میهنمان؛ ایشان به‌واقع یک سرمایه‌ی ملی بود و هست. بیاییم ضمن ارج نهادن به تلاش‌ها و خدمات عزیز ازدست رفته‌مان، قدر بقیه‌ی سرمایه‌های ملی‌مان را بدانیم: همان‌هایی که سال‌ها‌ی دوده خورد‌ن‌ها و تلاش‌شان به نزدیک به چهل سال می‌رسد و هنوز انرژی مثبت می‌دهند و امیدواری به آینده.
به پاسِ داشتنِ یک عمر فعالیت علمی، فنی و انتشاراتی مهندس ملایری عزیز، ویژه‌نامه‌ی نشریه‌‌ی صنعت لاستیک ایران را به نام ایشان که خود بانی انتشار این نشریه بودند و همواره هم‌چون فرزندی آن را تیمار می‌کردند، منتشر خواهیم کرد. هم‌چنین درصدد چاپ مجموعه‌ی نام‌آوران صنعت لاستیک کشور هستیم تا نسل‌های سوم به بعدِ صنعت لاستیک کشور بدانند که این صنعت با همه‌‌ی افت‌وخیزش، مدیون نسلِ تکرار ناشدنی‌ای‌ست که برخی از آنان دیده در خاک فروبرده‌اند و دیگران نیز همچون نگینی تلألوبخش، در کنارمان هستند و می‌باید سخت در آغوششان بگیریم و پاسشان بداریم.
نوشته آقای مهندس محمد حسن فراهانی:
مرگ چنین خواجه نه کاری است خُرد
یاری نازنین، مصاحبی دل‌نشین، همکاری متین و خدمت‌گزاری امین، چه غریبانه و بی‌هنگام از میان ما رفت و همه را در بهت و حیرت و ناباوری فروبرد و داغی گران بر دل‌ها نهاد. او کسوت خاکی بر زمین نهاد و مرغ روحش به آسمان‌ها پر کشید و آن‌ها که از محضر پرفیضش محروم شده‌اند، باکمال تأسف می‌دانند که آب‌ رفته به جوی ناید باز
وقتی با دوستان از مراسم خاک‌سپاری مهندس فریبرز عیوض ملایری بازمی‌گشتیم و موج اندوه را در چهره‌ی تک‌تک یاران و دوست‌دارنش می‌دیدم، خطاب به او که همچنان حاضر و ناظر بود، از زبان خواجه‌ی شیراز می‌گفتم:
ز گریه‌ی مردم چشمم نشسته در خون است
ببین که در طلبت حال مردمان چون است
چو شوربختی برای من که اینک باید دریغاگوی او باشم و در فقدانش اشک حسرت بریزم و ساحت حضورش را ازدست‌رفته بیابم و رفیقی شفیق را که عطر حضورش همچنان در فضا پراکنده است، در کنار خود نیابم و ناچار از گلاب بوی گل را بجویم.
چون‌که گل رفت و گلستان شد خراب
بوی گل را از که جوییم از گلاب
قطعاً منظور حقیر از گلاب همان آثار معنوی اوست که آینه تمام نمای ایده‌ها و افکار اوست که باید فریبرز را در لابه‌لای آن‌ها جست‌وجو کرد. در لابه‌لای سرمقاله‌ها، نوشته‌ها، پیامک‌ها و دل‌نوشته‌های فیس‌بوکی یا تلگرامیِ او که به مناسبت‌های مختلف برای دوستان و نزدیکان ارسال می‌کرد و مهر و عشق و علاقه‌اش را بدین‌وسیله بروز می‌داد.
اکنون هنگام آن است که به قول بیهقی “لختی قلم را بر او بگریانم” و خلأ حضورش را با بیان مناقب و فضائل او سرشار سازم.
یک ‌دهان خواهم به پهنای فلک
تا بگویم وصف آن رشک ملک
می‌خواهم با این بضاعت مزجاه تا حدی که در این مختصر می‌گنجد از منش، روش، دانش و بینش فریبرز سخن بگویم تا ارجمندی آن انسان فرهیخته و حقی که بر گردنِ دوستان و به‌ویژه اهالی صنعت تایر دارد، برای آن‌ها که شناخت چندانی از وی ندارند، روشن شود تا بدانند چه گوهری گران‌بها را از کف داده‌ایم و اگر از عهده‌ی این مهم برنیامدم، قصور از من نیست که کوزه‌ی فهم امثال من در حدی که گنجایش دارد، از دریا آب برمی‌گیرد و به قول قدیمی‌ها “هرکس به‌اندازه‌ی لول‌هنگش آب برمی‌دارد.” ادامه مطلب

آب و فاضلاب اروپا در چه مسیری است؟

تحقیقی جدید از سوی مؤسسه EurEau (فدراسیون اروپایی انجمن‌های ملی تأمین‌کنندگان آب شرب و خدمات فاضلاب) درباره خدمات آب شرب و فاضلاب در سراسر اروپا انجام شده است. تحقیق قبلی این مؤسسه مربوط به هشت سال پیش بوده است که برای اولین‌بار در سال ٢٠٠٩ انجام شد و حاوی اطلاعات مختلفی بود. آقای «برونو» رئیس این مؤسسه گفته است: «در این هشت سال تغییرات زیادی رخ داده است؛ یعنی فناوری بهبود یافته، تعداد اختراعات و ابتکارات بیشتر شده و مصرف‌کنندگان خواهان خدماتی با همخوانی بیشتر با محیط‌‌زیست و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند». در کل این اطلاعات از ٢٩ کشور اروپا از اتریش تا اسلواکی را در بر می‌گیرد. با‌وجود‌این در گزارش ذکر شده است که «به دلیل متفاوت‌بودن معیارهای ملی هر کشور، نباید مقایسه ساده‌ای بین کشورها انجام داد؛ چون تفاوت‌های فاحشی بین این کشورها به دلیل شرایط محلی هرکدام وجود دارد».
سرمایه‌گذاری
شرکت‌های خدمات آب اروپایی سالانه حدود ۴۵‌ میلیارد یورو در زمینه زیرساخت‌های آب سرمایه‌گذاری می‌کنند که این به معنی سرمایه‌گذاری ٩٣,۵ یورویی به‌ ازای هر ساکن این منطقه در یک سال است. ادامه مطلب

باید مصیبت‌خوانی محیط‌زیستی کرد یا خیر؟

ایران ما انواعی از سنت‌های خواندن دارد، ازجمله شاهنامه‌خوانی، تعزیه‌خوانی و مثنوی‌خوانی که هر کدام شکل و محتوای خاص خودشان را دارند و اهدافی را برآورده می‌کنند. نوع جدیدی از این سنت «یک‌چیزی‌خوانی» نیز باب شده است: «مصیبت‌خوانی محیط‌زیستی».

مصیبت‌خوانی محیط‌زیستی را می‌توان اینگونه تعریف کرد: «مویه، زنجموره و بیان سخنان تکان‌دهنده درباره مشکلات محیط‌زیستی، توسط یک مقام مسئول فعلی یا سابق، به‌نحوی که شنونده، خواننده و بیننده چنان تحت‌تأثیر قرار گیرد که نپرسد راه‌حل چیست و برای برون‌رفت از این مشکلات چه باید کرد؟ سهم عوامل و افراد مختلف در بروز بحران چه بوده‌اند؟ و چه برنامه عملی برای مواجهه با مشکلات محیط‌زیست باید انجام داد؟» ادامه مطلب

چرا نمی‌توانیم از صفحه موبایل خود چشم برداریم؟

«آدام آلتر» با ٣۶ سال سن استادیار دانشکده اقتصاد استرن در دانشگاه نیویورک است و درباره روان‌شناسی و بازاریابی تحقیق می‌کند. گفتنی است «آدام آلتر» یک روان‌شناس اجتماعی نیز هست. او در کتاب جدید خود به نام «مقاومت‌ناپذیر: رشد تکنولوژی اعتیادآور و موضوع در دام نگه‌داشتن ما» به تحقیق درباره اعتیاد بسیاری از ما انسان‌ها (جوانان، نوجوانان و بزرگ‌سالان) به محصولات دیجیتال نوین پرداخته و دراین‌باره هشدار می‌دهد. (آن‌هم اعتیاد نه به معنای سمبولیک، بلکه به معنای واقعی کلمه معتادشدن). لازم به ذکر است که این گفت‌وگو در دفتر روزنامه نیویورک‌تایمز حدود دو ساعت زمان برده، ولی این گفت‌وگو برای شفافیت بیشتر و ایجاز، کمی تصحیح و خلاصه شده است. ادامه مطلب

تسلا بزرگترین باتری لیتیوم یون دنیا را برای استرالیا می‌سازد

در سپتامبر ۲۰۱۶ یک طوفان مهیب به استرالیا رسید و برقی کل استرالیای جنوبی و ۱.۷ میلیون ساکن آن را قطع کرد.

دلیل این قطعی برق ترکیب چند عامل آب‌و‌هوایی مثل طوفان و رعدوبرق، باران سنگین، و تندباد دوقلویی بود که سرعت آن تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت هم رسید. از آن زمان، استرالیای جنوبی چندین خاموشی را تجربه کرده: این مشکل نظر ایلان ماسک را جلب کرد، و او پیشنهاد کمک داد.

پیشنهاد ماسک نصب یک باتری قابل شارژ بود. البته یک گارانتی هم داد: اگر تا ۱۰۰ روز بعد از امضای قرارداد، باتری آماده استفاده نبود، پروژه مجانی انجام می‌شد. ادامه مطلب

استخراج لیتیوم، منبع درآمد جدید شرکت‌های نفتی

سبک‌ترین فلز جامد موجود روی کرۀ زمین این روزها سروصدای زیادی به راه انداخته است. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر سهم زیادی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود را به استخراج و تهیۀ فلز لیتیوم اختصاص داده‌اند. افزایش محبوبیت لیتیوم در عرصۀ کنونی را می‌توان به رشد چشمگیر ماشین‌های الکتریکی و توسعۀ صنعت باتری نسبت داد.
شرکت‌هایی نظیر «E3 Metal Corp»، «International Battery Metals» و «MGX» مدتی است از لیتیوم تولیدشده از چاه‌های نفت به‌منظور تأمین نیاز خود استفاده می‌کنند. به اعتقاد کارشناسان حوزۀ انرژی، تکنولوژی استخراج لیتیوم از آب‌های مازاد، منبعی است که لیتیوم عرضه‌شده به بازار را متناسب با تقاضای روزافزون آن نگه می‌دارد.

از طرفی باتوجه‌به قوانین محکم به‌وجودآمده در بسیاری از کشورهای بزرگ مبنی بر استحصال سوخت‌های فسیلی و استفاده از انرژی‌های پاک، این موضوع برای غول‌های نفتی نظیر استات اویل که همواره در تلاش برای تسخیر بازار آینده هستند نیز بسیار جذاب است. باتوجه‌به آمار منتشرشده، تقاضای کنونی بازار دنیا برای لیتیوم ۲۰۰هزار تن است و این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۸۰۰هزار تن می‌رسد. ادامه مطلب

استفاده از آسفالت در باتری متال لیتیومی برای شارژ سریعتر

شارژ سریعتر باتریها یکی از دغدغه های دنیای فناوری اطلاعات و الکترونیک است و آنها سعی دارند که با هر روش ممکنی به این مهم دست یابند و بتوانند باتریها را در زمان کمتری شارژ کنند. اخیرا مهندسین با افزودن آسفالت توانسته اند سرعت شارژ را تا ۲۰ برابر افزایش دهند. ادامه مطلب

مهار آتش‌سوزی در خانه با آب رادیاتور شوفاژ

یک مهندس شیمی انگلیسی، وسیله جدیدی برای جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی در برج‌های بلند ابداع کرده است.
یک وسیله کوچک که روی رادیاتورهای خانگی نصب می‌شود، می‌تواند از گسترش ویرانگر آتش‌سوزی در بلوک‌های بلندی مانند برج “گرن‌فل” (Grenfell) لندن جلوگیری کند.

ابداع کننده این وسیله موسوم به “بلوپروف” (Blueproof) می‌گوید: این دستگاه می‌تواند آب درون رادیاتورها را برای خاموش کردن آتش، خارج ‌کند و می‌تواند به نجات زندگی افراد کمک کند.

این وسیله که پنج پوند قیمت دارد، روی هر رادیاتوری نصب می‌شود و در صورت گسترش آتش، به صورت خودکار، گرما را تشخیص می‌دهد و جریان آب را از رادیاتورها روی شعله‌های آتش می‌پاشد. ادامه مطلب

تاسیس اولین مرکز تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در ایسلند

شرکت سوئیسی کلایم‌ورکز climworks پس از راه‌اندازی اولین مرکز جذب دی‌اکسید کربن از هوا در جهان،‌اکنون قصد دارد در ایسلند اولین نیروگاه انتشار منفی را تاسیس کند.

براساس گزارش نیواطلس، گروهی بین‌المللی از دانشمندان برای سالها روی شیوه‌ای نوین برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به ماده‌ معدنی جامد مطالعه می‌کردند. پروژه‌ای که کرب‌فیکس نام دارد و به کمک آن دی‌اکسید‌کربن با آب پیوند خورده و به ۷۰۰ متری عمق زمین تزریق می‌شود.

این محلول دی‌اکسید‌کربن در تماس با سنگ‌های بازالتی اعماق زمین به سرعت به مواد معدنی کربنی تبدیل می‌شود. در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند شکل گیری مواد معدنی کربنی به صدها تا هزاران سال زمان نیاز دارد اما پس از مدتی دریافتند پس از دو سال این محلول به مواد جامد تبدیل می‌شود. ادامه مطلب

بزرگترین مرکز تولید انرژی از زباله اروپا در استانبول ساخته می شود

این مرکز توسط کنسرسیوم سوییسی(ژاپنی) – ترکیه ای برای شهرداری استانبول ساخته میشود و می تواند ۷۰ مگاوات برق از زباله شهری تولید کند. این اولین مرکز از این نوع در ترکیه خواهد بود و قرار است در سال ۲۰۲۱ هر سه خط تولید آن بتوانند حدود ۱۵ درصد از زباله این شهر را سوزانده و برق تولید نمایند. ادامه مطلب

ناسا مجددا چرخ را اختراع می کند

گویا اینکه گفته می شود که نباید چرخ را مجدد اختراع کنیم نیز حرف زیاد قابل اتکایی نیست و بعضی از سازمانها از این قاعده پیروی نمی کنند. تلاشها در همه موارد جدید و قدیمی ادمه دارد چون نیاز مادر اختراع است. برای دیدن این مطلب می توانید سری به این لینک بزنید
البته در عرصه تایر نیز تحولات دیگری هم وجود دارد. ادامه مطلب

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامی وزارت نفت تمدید شد

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی شرکت های تابعه وزارت نفت می‎رساند که مهلت ثبت نام در این آزمون یک هفته تمدید شده است.

بر این اساس، به منظور ایجاد فرصت و مساعدت به داوطلبان مناطق زلزله‎زده غرب کشور، زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ هشتم آذرماه امسال تمدید شده است. توجه داشته باشید که این استخدام برای دو گروه از داوطلبان است. گروه اول افراد دارای تجربه کاری و گروه دوم فارغ التحصیلان برتر رشته های مختلف است.
علاقمندان جهت ثبت نام می توانند از این لینک وارد شده و مراحل ثبت نام را انجام دهند

نخستین شرکت تولید ریز جلبک های کلوز در استان مرکزی تاسیس می شود

مدیر شیلات جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: امسال شرکت دانش بنیان تولید ریز جلبک های کلوز با مصرف انسانی برای نخستین بار در خاورمیانه در شهرستان دلیجان به بهره برداری می رسد.
حسن اکبری، مدیر شیلات جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گو با خبرآنلاین، افزود: این شرکت با ظرفیت تولید ۱۸ تن ریز جلبک خوراکی با مصرف انسانی با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال از محل آورده سرمایه گذار در شهرستان دلیجان به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: درحال حاضر بهره برداری از فاز اول این شرکت آغاز شده و در این مرحله برای ۱۲ نفر از دانش آموختگان دانشگاهی این استان اشتغال زایی شده است.ادامه مطلب

افزودن پلاستیکهای بازیافتی تابش دیده جهت استحکام بتن

اخیرا در تحقیقی جدید یک کاربرد نو برای پلاستیکهای بازیافتی ارائه شده است که در آن پس از تابش دیدن این پلاستیکها، آنها را به بتن اضافه کرده و استحکام آن را مورد آزمایش قرار می دهند که نتایج آن نیز ذکر شده است. ادامه مطلب

بالاترین خسارت تاریخ نفت به محیط زیست

به گزارش شانا، دولت فدرال آمریکا و ایالت‌های ساحلی خلیج مکزیک یک توافق بی‌سابقه ۱۸,۷ میلیارد دلاری را با شرکت بریتیش پترولیوم درباره حل و فصل پرونده نشت نفتی در سال ۲۰۱۰ به توافق رسیدند که بزرگترین حل و فصل یک پرونده زیست محیطی تا به امروز به حساب می‌آید.

بریتیش پترولیوم در آوریل ۲۰۱۰ در حال اجاره دادن دکل حفاری عمیق در خلیج مکزیک بود که ناگهان منفجر و در آب‌های لوییزیانا غرق شد، این حادثه به کشته شدن ۱۱ کارگر و نشت ۲۰۰ میلیون گالن نفت به دریا منجر شد.

این خسارت شامل پرداخت ۵,۵ میلیارد دلار جریمه نقض قانون آب‌های پاک و ۸.۱ میلیارد دلار بابت آسیب به منابع طبیعی است که به ایالت‌های خلیج مکزیک کمک می‌کند آسیب‌های ناشی از این نشت را جبران کنند.

دیوید اولمان رئیس سابق بخش جرایم زیست محیطی وزارت دادگستری آمریکا و استاد قوانین زیست محیطی در دانشگاه میشیگان می‌گوید: این خسارت بالاترین خسارتی است که تاکنون در خصوص مسائل زیست محیطی پرداخت شده است.

خسارتی که توسط بریتیش پترولیوم پرداخت شد همچنین شامل پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار غرامت اقتصادی طلب شده از سوی دولت محلی و ایالتی بود.

اولمان گفت: این یک توافق بزرگ است که تقریبا تمام ادعاهای برجسته درباره این نشت نفتی را حل و فصل می‌کند، این پیام روشن است، شرکت‌ها باید روی حفاظت از محیط زیست نسبت به آنچه که بریتیش پترولیم قبل از نشت نفتی سال ۲۰۱۰ انجام داد، بیشتر تاکید کنند. ادامه مطلب

بر پایه یک پژوهش علمی، آلودگی هوا سالانه به مرگ ۹ میلیون نفر در جهان منجر می‌شود

بر پایه یک پژوهش علمی، آلودگی هوا سالانه به مرگ دست‌کم ۹ میلیون تن در جهان منجر می‌شود و زیان آن به حدود پنج تریلیون دلار می‌رسد.
بنابر این پژوهش که نتایج آن روز بیستم اکتبر در ژورنال پزشکی بریتانیا موسوم به لانست (Lancet)، منتشر شد، از هر شش مرگ زودهنگام در سال ۲۰۱۵ یک مورد به دلیل سموم موجود در هوا، آب و خاک بوده است.
با وجود اینکه به باور برخی از ناظران، آمار ۹ میلیون مرگ بر اثر آلودگی آماری حداقلی ست، با این حال این آمار سه برابر بیش از تلفات مجموع بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا ست و پانزده برابر بیش از کشته‌شدگان در جنگ‌ها و خشونت‌ها ست.
پژوهش «لانست» نخستین پژوهش علمی است که داده‌های مربوط به بیماری‌ها و تلفات ناشی از آلودگی را یکجا جمع‌آوری کرده است.
بر اساس این پژوهش، هند با دو و نیم میلیون مرگ در سال ۲۰۱۵ آلوده‌ترین کشور بوده و پس از آن چین با یک میلیون و هشتصدهزار مرگ در رتبه دوم قرار داشته است.

تولید انرژی برای سربازان آمریکایی از ادرار

تولید انرژی برای شرایط سخت جنگ موضوعی است که همواره مورد توجه کشورهای بزرگ بوده است البته حالا که تجهیزات سربازان نیز به انرژی نیاز دارد، اهمیت این موضوع دوچندان شده است. ادامه مطلب

امضای تفاهم نامه «بازچرخانی آب درپالایشگاه‌های گاز کشور (REUSE)»

تفاهم نامه “بازچرخانی آب در پالایشگاه‌های گاز کشور” بین مدیریت هماهنگی و نظارت برتولید و مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری امضا شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، غلامرضا بهمن‌نیا، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران که در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با حضور دکتر کاظمی، معاون امور صنعتی مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و دکتر پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران سخن می‌گفت، با اعلام این خبر، اظهار داشت: با توجه به اهمیت مدیریت بهینه مصرف آب در صنعت پالایش گاز کشور و به منظور استفاده از فناوری های نوین، رفع مشکلات و معضلات مربوطه و تسریع در همکاری های فیمابین، سرانجام تفاهم نامه “بازچرخانی آب در پالایشگاه‌های گاز کشور” بین مدیریت هماهنگی و نظارت برتولید و مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
بهمن‌نیا با اشاره به مشکل کم‌آبی حاد کشور و هم‌چنین اهمیت تامین آب مصرفی پالایشگاه‌های گاز در پایداری تولید، تصریح کرد: استفاده از فناوری های نوین و کارآمد در این حوزه نقش اساسی دارد و موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در زمینه مصرف آب که در حال حاضر، یکی از معضلات اساسی جامعه ماست، می‌شود.
در این جلسه همچنین، دکتر کاظمی معاون امور صنعتی مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری نیز بر استفاده از پتانسیل بالای مرکز در جذب فناوری های نوین در این حوزه تأکید کرد و گفت: ما اکنون باید با استفاده از تجربیات کشورهای صاحب تکنولوژی در این خصوص، دانش فنی خود را در این زمینه به‌روز کنیم.
گفتنی است بر اساس این تفاهم نامه، همکاری مشترک در زمینه Re-Use آب پالایشگاه‌های گاز کشور در قالب پروژه های پژوهشی و کاربردی و همچنین مشاوره های صنعتی شکل خواهد گرفت.

جمع آوری ته سیگار با کلاغها

شرکت نوپای هلندی به نام Crowded Cities تصمیم گرفته از هوش بالای کلاغها به نفع انسان‌ها و محیط زیست بهره‌برداری کند: این شرکت قصد دارد کلاغ‌ها را آموزش دهد تا در ازای دریافت جایزه،‌ته سیگارها را از خیابان جمع‌آوری کنند.

ته‌سیگارها در همه جای جهان مشکل بزرگی به شمار می‌روند،‌ و در هلند سالانه ۶ میلیارد فیلتر سیگار در خیابان‌ها ریخته می‌شود و محققان این شرکت می‌خواهند از هوش کلاغ‌ها برای پاکسازی این خیابان‌ها بهره ببرند. ادامه مطلب

بحران ته‌سیگار، با استفاده در آسفالت حل می‌شود؟

محققان در مطالعه‌ای جدید به رهبری دکتر ‘عباس مهاجرانی’، دانش‌آموخته دانشگاه شیراز، در حال بررسی چگونگی بهره بردن از ته سیگارها در تولید آسفالت هستند. برای این منظور ابتدا ته‌سیگارها درون موم پارافین و قیر قرار می‌گیرند تا به صورت یک کپسول مهروموم شده درآیند و ترکیبات سمی آن‌ها درون کپسول محبوس شود. بدین ترتیب ترکیبات سمی به آسفالت و محیط زیست نشت نمی‌کنند. سپس کپسول‌های مذکور درون آسفالت داغ ریخته شده و با مواد تشکیل‌ دهنده آن ترکیب می‌شوند تا ساختار جدیدی را ایجاد کنند.
این ساختار جدید به سادگی قادر است وزن ترافیک اتومبیل ‌ها را تحمل کند. همچنین با کاهش میزان جذب گرما توسط آسفالت موجب تضعیف پدیده «جزیره گرمایی شهری» می‌شود. این پدیده، عامل اصلی افزایش دمای شهرها تا میزان نامطلوب است و گرم شدن آسفالت خیابان‌ها یکی از عوامل موثر بر آن محسوب می‌شود.
در جهان تولید ۶ تریلیون عدد سیگار در سال منجر به دورریز یک و دو دهم میلیون تن “ته‌سیگار” می‌شود که بخش عمده‌ای از آن در محیط زیست رها شده و ترکیبات سمی را به محیط وارد می‌کنند. ادامه مطلب

زیان ١٨٠ هزار میلیاردی ایران از «خوردگی»

کسی با مفهوم زنگ زدگی ناآشنا نیست؛ مفهومی که در بیان علمی (البته تاحدودی پیچیده تر از مفهوم زنگ زدگی)، «خوردگی» نام می گیرد. باوجودی که خوردگی به ظاهر، اتفاقی دم دستی است، اما در عمل، زیان هنگفتی را بر اقتصاد چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم وارد می کند. رضا جواهردشتی، متخصص «خوردگی میکروبی»، در گفت وگو با «شرق» از برآورد ارقام سرسام آوری خبر می دهد که این پدیده، بر اقتصاد تحمیل می کند. به گفته او، هرچند طبق برآوردها، زیان ناشی از خوردگی در ایران، حداقل ١٢ تا ١۵ درصد تولید ناخالص داخلی است، باوجوداین اگر فرض کنید که زیان ناشی از خوردگی در ایران، فقط پنج درصد تولید ناخالص داخلی باشد و بر اساس آمارهای بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی را با دلار چهار هزارتومانی در نظر بگیریم، سالانه کشور ما بیش از ١٨٠ هزار میلیارد تومان زیان اقتصادی در زمینه خوردگی می بیند. این در حالی است که بودجه عمرانی محقق شده کشور در سال ٩۵ حدود ٢٢هزار میلیارد تومان بود؛ یعنی بیش از ٨برابر آنچه برای عمران کشور صرف شده، بر اثر خوردگی، از بین رفته است. ادامه مطلب

انقلاب چهارم آب یا چهارمین انقلاب صنعتی؟

کشتی نوح بسازیم
«دیوید سدلاک»، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است. او در سال ٢٠١۵ برنده جایزه Prose Award در شاخه مهندسی و فناوری شد. البته او جوایز زیاد دیگری نیز کسب کرده است. او در کتاب خود به نام Water 4.0 به این موضوع اشاره دارد که در دوهزارو ۵٠٠ سال گذشته، سه انقلاب در عرصه سیستم آب شهری رخ داده است و برای درک انقلاب چهارم در این حوزه باید این سه تحول را به طور کامل شناخت و تحلیل کرد تا بتوان در مورد آینده آنها تصمیم‌گیری کرد. ضمنا ایشان معتقد است قبل از آنکه بحران‌های آب ما را مجبور کنند که تن به انجام تغییر در دیدگاه‌های خود بدهیم، باید با دوراندیشی و آینده‌نگری تن به سرمایه‌گذاری‌های جدید برای فناوری و دانش عمومی بدهیم و اصطلاحا مانند حضرت نوح سال‌ها قبل از توفان، کشتی‌های نجات جوامع خود را بسازیم. از این رو مطالعه این کتاب به همه دست‌اندرکاران عرصه آب پیشنهاد می‌شود. جالب است بدانید که اخیرا در آلمان سیاست Industry 4.0 مطرح شده است؛ یعنی باید چهارمین انقلاب صنعتی رخ دهد تا آلمان بتواند به‌عنوان یکی از پیشگامان صنعت جهان به حیات خود ادامه دهد. برای این کار از همه دستگاه‌ها خواسته شده است خود را برای این امر آماده کنند. گفته شده است برای این هدف باید از فناوری اطلاعات (IT) در تمامی ارکان صنعت استفاده شود. ادامه مطلب>

فوت شدن یک نفر در تصادفات چقدر خسارت به کشور می‌زند؟

معاون دفتر تدوین مقررات و ایمنی حمل‌ونقل افزود: پراکندگی‌های جمعیتی، تنوع آب و هوایی گستردگی شبکه راه‌ها و زمان‌بر بودن خدمات امدادی می‌تواند در شدت و کاهش جراحات و فوتی‌ها مؤثر باشد.

وی با بیان این‌که کمیسیون ایمنی راه‌های کشور طبق اصل ۱۳۷ قانون اساسی با عضویت ۱۶ نهاد و ریاست وزیر راه و شهرسازی به بررسی این عوامل می‌پردازد، خاطرنشان کرد: هدر رفتن سرمایه‌های ملی و منابع انسانی در حوادث رانندگی باید بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گیرد. مبلغ دیه یک نفر ۲۵۰ میلیون تومان است اما به ثمر رساندن هر فرد نزدیک به دو میلیارد تومان برای دولت هزینه غیرمستقیم دارد و نزدیک به یک میلیارد تومان خسارات مستقیم وارد می‌کند.

وی افزود: آمار ۲۰ هزار نفر تصادف منجر به فوت در سال و خسارتی که این میزان فوتی به اقتصاد کشور وارد می کند، برابر با ۵ درصد تولید ناخالص ملی است.ادامه مطلب

از فکر همین مسأله ما خواب نداریم!

باور بکنید اینکه دگر آب نداریم
از فکر همین مسأله ما خواب نداریم
مشکل همه آن است که در مصرف این آب
راه و روش و شیوه و آداب نداریم

بدبختی از اینجاست که از روز نخستین
سر چشمه رها گشته و میراب نداریم!
هشدار دهم اینکه پس از چند صباحی
هم برکه و هم چشمه و تالاب نداریم

مردم همگی تشنه و در حسرت آبند
در واقع دگر واژه سیراب نداریم
پر واضح و معلوم که گر آب نباشد
دیگر پس از این لذت دوشاب نداریم

جنگل که بیابان شود از فرط کم آبی
روباه و شغال و کَل و سنجاب نداریم
گر رخ دهد این فاجعه در بین اهالی
تردید ندارم دل شاداب نداریم (مجید مرسلی)

بازیافت ایتریم و یوروپیوم از پودر لامپ های کم مصرف

پوشش داخلی لوله های شیشه ای لامپ های فلورسنت کم مصرف دارای پودر فلورسنت می باشد که حاوی عناصر نادر خاکی ازجمله ایتریم و یوروپیوم است. عناصر نادر خاکی جز ۲۰ ماده خام باارزش دنیا محسوب می شوند که در صنایع با فناوری پیشرفته بکار می روند. از طرف دیگر لامپ های فلورسنت کم مصرف حاوی مقادیری ماده سمی جیوه می باشند که برای جلوگیری از ورود جیوه به محیط زیست بازیافت این نوع لامپ ها را الزام آور می کند. با توجه به کاربرد مشترک ایتریم و یوروپیوم در صنایع، هدف این پژوهش جدا کردن هم زمان این دو عنصر از پودر فلورسنت بود. ادامه مطلب

آگهی استخدام در آریاساسول

شرکت پلیمر آریا ساسول تولید کننده اتیلن و پلی اتیلن در استان بوشهر عسلویه در منطقه انرژی اقتصادی پارس قرار گرفته است. این شرکت که در سال ۱۳۸۱ تاسیس گردیده است، دارای مجتمع های تولید خردایش اتان، پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن متوسط/ سنگین و واحد مخازن و سرویس های جانبی بوده و با داشتن بزرگترین واحد الفین گازی در منطقه عسلویه، اولین تولید کننده پلی اتیلن سبک با گرید فیلم و تولید کننده پلی اتیلن متوسط/ سنگین با دانسیته بالا به همراه تکنولوژی گازی است.
این شرکت در راستای ایجاد بانک مدیریت استعداد و همچنین تکمیل بانک اطلاعاتی رزومه های خود، در نظر دارد از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه شریف در رشته های مختلف(با سابقه و بدون سابقه) دعوت بعمل آورد. لذا از متقاضیان دعوت می گردد تا ضمن مراجعه به سایت شرکت به آدرس www.aryasasol.com رزومه خود را ارسال نموده و در خصوص فرصت های شغلی موجود اطلاعات لازم راکسب نمایند.

فراخوان چهارمین همایش ملی جریان سیال انتقال حرارت و جرم

بنام خدا، با کمال مسرت به استحضار میرسانیم موسسه آموزش عالی جامی در نظر دارد چهارمین همایش از سری همایشهای سالانه ” جریان سیال انتقال حرارت و جرم” را با استعانت از خداوند متعال و همکاری پژوهشگران گرامی در عرصه فوق در تاریخ ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در شهر تهران در محل جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار نماید. لذا از کلیه پژوهشگران عزیز جهت شرکت در این همایش و ارائه نتایج پژوهشهای اصیل و ارزشمند خود دعوت بعمل می آید.
امید است با برگزاری سالانه این همایش بتوان گامی هر چند کوچک درراستای گسترش علوم در بخشهای مختلف تئوری و کاربردی برداشته و بتوان بستری مناسب جهت هم اندیشی و گسترش و عمق بخشی در رابطه با جریان سیال’ انتقال حرارت و جرم ایجاد نمود.
لازم بذکر است که تمامی مقالات پذیرفته شده در این همایش در پایگاه استنادی جهان اسلام و سیویلیکا نمایه می گردد. خواهشمند است جهت اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید. ضمنا مهلت ارسال مقالات اول آذر ماه ۱۳۹۶ خواهد بود.
با تشکر و به امید دیدار شما در کنفرانس
دبیرخانه همایش ملی جریان سیال انتقال حرارت و جرم

ابلاغ سند راهبردی انرژی

شرق: برنامه‌ها و اسناد بالادستی در هر یک از بخش‌های اقتصاد کشور، مدتی است که بازار داغی دارد؛ جدیدترین نمونه آن هم «سند ملی راهبرد انرژی کشور» که همین دیروز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، آن را به دستگاه‌های اجرائی ابلاغ کرده است. اما نمونه این برنامه‌ها کم نیستند. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بسته خروج غیرتورمی از رکود، برنامه‌های توسعه‌ای، استراتژی توسعه صنعتی، سند چشم‌انداز ٢٠ساله و… از نمونه‌های این اسناد و برنامه‌هاست. برای تهیه هر برنامه و سند جدید، پول زیادی خرج می‌شود، انرژی و وقت زیادی گذاشته و بخشی از نیروی کشور برای آن صرف می‌شود. هر کدام از این اسناد پس از مدتی کناری گذاشته می‌شوند و در عمل همه هزینه‌هایی که برای آنها شده است، هدر می‌رود. «شرق» در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرده است که آیا نیاز اقتصاد کشور، این برنامه‌ها و اسناد است؟ اگر بله چرا تاکنون از این تعداد برنامه و اسناد نتیجه نگرفته‌ایم و اگر نه، راه‌حل چیست؟ آیا باید به راه‌حلی جز برنامه‌نویسی روی آورد؟
نیاز به یک سیستم نظارت قوی
«دلیل اصلی تعدد برنامه‌ها و اسناد و کارانبودن آنها این است که ایران یک نظام نظارت بر اجرای قانون ندارد. سیستم قانون‌گذاری وجود دارد و قوه مقننه این کار را انجام می‌دهد، اما در سوی دیگر نظام نظارتی با‌لطبع چون قوی عمل نمی‌کند، دست قوه مجریه باز است تا بر اساس سلایق و علایق خودش پیش برود. دولت‌ها هم معمولا به نیازهای روز و راه‌حل‌های مقطعی فکر و عمل می‌کنند». اینها را سعید میرزامحمدی، معاون اسبق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استاد اقتصاد دانشگاه علم و صنعت به «شرق» می‌گوید.
به گفته میرزامحمدی، گذشته از این موضوع بسیار کلیدی به گمان من نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که هر سیاست‌مداری، زمانی که سر کار می‌آید، نه‌تنها منافع شخصی، بلکه منافع جناحی و حزبی‌اش را دنبال می‌کند، پس همواره دنبال این هستند که در کوتاه‌مدتِ چهارساله به نقطه‌ای برسند که باز هم در دوره بعدی رأی بیاورند. این نوع تفکر فردی و حتی تیمی باعث می‌شود که تیم‌های مستقر در دولت هرگز سراغ امور ریشه‌ای و زمان‌بر نروند. آنها سراغ اصلاح‌های زیرساختی نمی‌روند؛ چراکه ممکن است در کوتاه‌مدت ترکش داشته باشد ولی هشت تا ١٠ سال بعد ممکن است نتایجش روشن شود.
او ادامه می‌دهد: اگر ایران بخواهد این روند اصلاح شود، باید نظام‌های قانونی کشور اصلاح شود؛ یعنی برای نمونه نظام نظارتی اجازه ندهد قانون‌هایی بیاید که نقض قوانین پیشین است. به گمان من مشکل اصلی در دو نقطه قانون‌گذاری و سیستم نظارت بر قانون است. دقت کنید که اگر یک سیستم نظارت بر قانون و اجرای قوی وجود ‌داشت، هیچ دولتی امکان انحراف از اهداف سند چشم‌انداز را پیدا نمی‌کرد. ادامه مطلب

چند توربین بادی کل برق زمین را تامین می‌کند؟

همشهری آنلاین:انرژی باد در دسته انرژی‌های پایداری است که چندان جذی گرفته نمی شود، و اگرچه کشورهای مختلف برای بهره‌برداری از این انرژی سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی انجام داده‌اند، اما نیروگاه‌های بادی تنها چهار درصد از حجم انرژی کشوری مانند آمریکا را تامین می‌کند.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، این آمار در سطح جهان نیز مشابه است. محققان دانشگاه هاروارد تخمین زده‌اند که نیروگاه‌های بادی غیرشهری از قابلیت تکنیکی تولید ۴۰ درصد از برق مصرفی جهان را دارند.

حال برای اینکه کل برق مورد نیاز جهان توسط توربین‌های بادی تامین شود، به سه میلیون و ۹۹۵ هزار و ۴۳۴ توربین بادی نیاز خواهد بود. این محاسبه توسط دبیر کل شورای جهانی نیروی باد، استیو ساویر انجام گرفته‌است: ۲۱ هزار تراوات بر ساعت برق، میانگین مصرف سالانه جهانی برق، تقسیم بر ۰.۰۰۵۲۵۶ تراوات بر ساعت خروجی سالانه یک توربین بادی برابر است با ۳۹۹۵۴۳۴ توربین بادی. ادامه مطلب

طلای سبز، محصول کشاورزی در آب دریا

همشهری آنلاین- دانشمندان معتقدند موجودات تک‌سلولی می‌توانند تحول بزرگی در زندگی انسان ایجاد کنند، از غذا گرفته تا درمان و حتی آراستگی ظاهری، اما ابتدا باید بتوان آنها را با ویژگی‌های مناسب و در ابعاد انبوه تولید کرد.
براساس گزارش یورونیوز، از این رو محققان دانشگاه وگنینگن در هلند، در مرکزی تخصصی در زمینه غذای سالم و محیط طی بیست سال گذشته روی ریزجلبکهایی مطالعه کرده‌اند که در لوله های آزمایشگاهی حاوی آب دریا نگه داری می‌شوند. کمی هوا و نور خورشید برای رشد و تکثیر سریع این موجودات کافی است.
هانس ریت، هماهنگ کننده این پروژه که میراکلز (MIRACLES) نام دارد می‌گوید: این یک گیاه سبز میکروسکوپی به‌نام ریز‌جلبک است. دلیل علاقه ما به پژوهش در مورد این گیاهان قابلیت آنها در تبدیل شدن به منبع تولید مثل انواع گونه‌های پایدار در مقیاس بزرگ است. ادامه مطلب
اکسون از جلبک نفت تولید کرد
تولید سوخت پاک و ارزان از جلبک با کمک محقق ایرانی

پلیمری جدید برای جایگزینی با بیس فنل آ

در مورد خطرات ناشی از مصرف مواد دارای بیس فنل آ تاکنون چندین مطلب نوشته ایم ولی اخیرا گروهی از محققان روش جدیدی را برای تولید پلی‌کربنات‌ها با استفاده از لیمو و گاز دی اکسید کربن ابداع کرده اند.
لیمو قابلیت جایگزینی یکی از مواد اولیه سازنده پلی‌کربنات تجاری موسوم به bisphenol-A یا BPA را فراهم می‌کند. در مطالعات مختلفی مشخص شده است که این ماده موجب تخریب غشای غدد درون ریز، سم عصبی و ماده‌ای سرطان‌زا است.
پلی‌کربنات‌ها در زندگی امروزی نقش بسیار پررنگی دارند. این مواد برای ساخت ابزارها و لوازم مختلف، از قاب تلفن همراه گرفته تا پنجره‌های هواپیما، کاربرد دارند. با وجود این بسیاری از متخصصان نگرانی‌هایی در مورد خطرساز بودن مواد به‌کار رفته در پلی‌کربنات‌های تجاری دارند.
پلیمر جدید که با استفاده از لیمو تولید می‌شود، با محیط زیست سازگار است و بالاترین میزان مقاومت گرمایی را در بین پلیمرهای زیستی موجود در بازار دارد. ادامه مطلب

مطلب قبلی در خصوص بیس فنل آ

مطلب دوم درباره بیس فنل آ

مطلب سوم با موضوع بیس فنل آ

ساخت بزرگ‌ترین باتری جهان

یک شرکت آلمانی مشغول ساخت بزرگ‌ترین باتری دنیا در غارهای نمکی زیر‌زمینی است. این باتری به حفظ محیط زیست کمک می‌کند و می‌تواند برق مورد نیاز یک روز ۷۵ هزار خانه را تامین کند.

به گزارش مهر، هفته گذشته تسلا اعلام کرد بزرگ‌ترین باتری لیتیوم یونی دنیا را در استرالیا خواهد ساخت. اکنون یک شرکت انرژی آلمانی هم در پی کسب عنوان تولیدکننده بزرگ‌ترین باتری دنیا زیرزمینی است.

Ewe Gasspeicher GmbH مشغول ساخت یک “باتری جریان ردوکس” در غارهای زیرزمینی نمکی است که می‌تواند ذخیره برق یک روز ۷۵ هزار خانه را تامین کند. ادامه مطلب

به هوش باشیم: ممنوعیت برای خودروهای بنزینی و گازوییلی

فرانسه در برنامه‌ای جدید با هدف مقابله با با تغییرات اقلیمی قصد دارد فروش انواع خودروهای بنزینی با گازوئیلی را از سال ۲۰۴۰ در این کشور ممنوع کند.

براساس گزارش رویترز، پس از خروج ایالات متحده آمریکا از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس، فرانسه تصمیمی جدی‌تر در زمینه مقابله با گرمایش زمین برخواهد داشت، برای مثال می‌خواهد تا سال ۲۰۵۰ میزان تولید دی‌اکسید کربن را به صفر برساند.

نیکولا هیلو رئیس سازمان محیط زیست فرانسه اعلام کرد این کشور می‌خواهد تا سال ۲۰۴۰ فروش خودروهای بنزینی و گازوئیلی را ممنوع کند. نزدیک به ۹۵ درصد خودروهای پلاک شده در شش ماهه نخست امسال در فرانسه از نوع خودروهای دیزلی و بنزینی بوده‌اند درحالی‌که تنها ۱.۲ درصد از خودروها برقی، و ۳.۵ درصد از آنها هیبریدی بوده‌اند.

کارشناسان زیست‌محیطی تخمین زده‌اند که تصویب قوانین سختگیرانه در این کشور در چند دهه آینده منجر به کاهش تقاضا برای خودروهای دیزلی و بنزینی خواهد‌شد. خودروهای برقی به دلیل قیمت بالا و فراگیر نبودن همچنان درصد کوچکی از بازار فروش خودرو را در اختیار دارند.

در این میان دو شرکت خودروسازی مشهور دایملر و فولکس واگن اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به یک چهارم از فروش خودروهای سواری خود را به خودروهای برقی اختصاص می‌دهند. شرکت ولوو نیز از توقف تولید خودروهای بنزینی خبر داده و اعلام کرد از سال ۲۰۱۹ به بعد تمامی خودروهای جدید این شرکت برقی یا هیبریدی خواهند بود. ادامه مطلب

در کنفرانس مقابله با گردوغبار چه گذشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن خوش آمدگویى به نمایندگان ۴٣ کشور در این کنفرانس گفت: شاید علت اصلى توجه کنونى به گرد و غبار، اهمیت و تاثیر منطقه اى این مسئله و تشدید تعداد وقوع گرد و غبار در ایران و جهان است.

ابتکار پشتوانه برگزاری همایش بین‌المللی مقابله با گرد وغبار را آخرین قطعنامه سازمان ملل در حوزه گرد و غبار دانست و گفت: براساس یکی از بندهای قطعنامه سازمان ملل، همایش بین‌المللی گرد و غبار در ایران برگزار می‌شود. این همایش جهانی به همت سازمان ملل و دولت جمهوری اسلامی ایران برپا شده است که وزارتخانه‌های امور خارجه، نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی در وزارت راه و دفتر فناوری ریاست جمهوری همکاران سازمان حفاظت محیط‌ زیست در برگزاری این اجلاس هستند. ادامه مطلب
برای شنیدن سخنرانی آقای روحانی در این کنفرانس میتوانید وارد این لینک شوید
ضمنا برای دیدن مقالات ا همایش گردوغبار سال ۱۳۹۴ سری به این لینک بزنید

کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار

با تصویب قطعنامه مقابله با پدیده گرد و غبار در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار در تاریخ ۵-۳ جولای (۱۲-۱۴ تیرماه ۱۳۹۶) با حضور مقامات عالی رتبه جهانی ،سازمان های بین المللی و متخصصان به میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان ملل متحد با محوریت اثرات منطقه ای گرد و غبار و دستیابی به راهکارهای اجرایی مقابله با گرد و غبار (منشاء انسان ساخت و طبیعی ) برگزار می شود. لینک مربوطه

معیارها و شاخصهای رتبه بندی دانشگاهها

مطالعه روند حاکم بر ارتباطات علمی و تولید آثار علمی و پژوهشی در چند دهه گذشته مورد توجه جدی قرار گرفته است و سبب شکل‌گیری مطالعات استنادی، کتاب‌سنجی و به‌ویژه علم‌سنجی به عنوان شاخه‌های نوین علم شده است. از دهه ۱۹۶۰-۱۹۷۰ به واسطه ایجاد پایگاه استنادی علوم توسط گارفیلد، استفاده از شاخص‌های علم‌سنجی به منظور ارزیابی عملکرد پژوهشی مرسوم شد.

در حال حاضر به منظور ارزیابی عملکرد پژوهشی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها از شاخص‌های نظیر تعداد تولیدات علمی، تعداد استنادات، اچ ایندکس، مقالات پُراستناد، تعداد جوایز کسب شده، تعداد پروانه ثبت اختراع، تعداد اعضای هیئت علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی و… استفاده‌ می‌شود.

شاخص تولید:
شاخص تولید نشان‌دهنده تعداد تولیدات علمی که توسط اعضای هیئت علمی یا دانشجویان هر دانشگاه منتشر شده است. به عبارت دیگر حداقل یکی از نویسندگان باید دارای وابستگی سازمانی به دانشگاه مربوطه باشد. این شاخص نشان دهنده کمیت تولیدات علمی است. ادامه مطلب

یکی از موضوعات مهم دیگر ارزیابی دانشگاههای کشورمان از دیدگاههای مختلف است که در این لینک یکی از این ارزیابیها را می بینید.

تقلب در بازار کاتالیست پالایشگاهی/ اجناس وارداتی را به اسم تولید داخل می‌فروشند

بهروز روزبهانی دکتری مهندسی شیمی از آمریکا دارد و استاد دانشگاه هوستون هم بوده، البته الان رییس تحقیقات دانشکده نفت آبادان است. رزومه کاری اش ترکیبی از تحقیقات و امور اجرایی است.او به مخترع یکی دو فرمول ساخت کاتالیست معروف است. فرمول هایی که نتوانسته برای آن حمایت مالی کسب کند، چرا؟ چون به گفته ی خودش جریاناتی در صنعت کاتالیست هستند که مجال و عرصه را بر محققین و سازندگان داخلی تنگ کرده اند.این جریان به گفته ی روزبهانی کاتالیست از خارج وارد میکند ولی به اسم ساخت داخل عرضه می‌کند.تنها کار مهمی که این جریان در این عرضه انجام می‌دهد عوض کردن برچسب های بشکه های حمل کاتالیست است. گفت و گو با روزبهانی خواننده را با پیچیدگی های صنعت کاتالیست آشنا میکند. ادامه مطلب

درسی مفید از ساکنان بین‌النهرین

چگونه آب می‌تواند روزگار انسان را به خاک سیاه بکشاند?
سرنوشت امپراتوری‌های بزرگ و دولت‌های بین‌النهرین غالباً بر مبنای بود و نبود آب تعیین می‌شد. داستان تمدن بین‌النهرین در رابطه با منابع آبش به طور بحث‌برانگیزی حاوی یک تناقض است: هم دلیل شکل‌گیری و هم دلیل فروپاشی این تمدن، به رابطه‌اش با منابع آب بر می‌گردد.
آب مسئله‌ای بنیادی بود. نام این منطقه نیز به معنی «میان دو رود» است. این دو رود، دجله و فرات‌اند. ساکنان بین‌النهرین از اهمیت آب باخبر بودند و در مقایسه با تمدن‌های بشری رقیب می‌دانستند چطور به خوبی از آب استفاده کنند. آنها نبوغ خاصی در زمینه آبیاری و ذخیره و جابجایی آب داشتند و از فناوری‌هایی استفاده می‌کردند که اروپای غربی بعد از چندین هزار سال توانست به آنها دست یابد.
اما دانش آبیاری این اقوام، آنقدر هم که خود باور داشتند کامل نبود. آنها نبوغ خود را صرف هدایت‌کردن آب از رودخانه‌های بالادست به سمت زمین‌های پست می‌کردند. ساکنان بین‌النهرین، مفتون هوش و دستاوردهای خود بودند، بدون پذیرش این نکته که آنها در حقیقت، هیچ کار خاصی جز بهره‌گیری از رابطه ساده بین نیروی جاذبه و آب نکرده بودند.ادامه مطلب

استفاده از روش یخ زدن برای تمیز کردن خطوط انتقال آب و فاضلاب

برای تمیز کردن خطوط انتقال آب و فاضلاب روشهای مختلفی وجود دارد که در این خصوص می توان به شستشو با حجم زیاد آب، جت آب، پیگ رانی در خطوط و … اشاره داشت. اخیرا روش جدید یخ زدن نیز به این لیست اضافه شده است که می توان از آن بعنوان یک روش مبتکرانه یاد کرد. در این مورد بد نیست اگر سری به این لینک بزنید.

دغدغه های محیط زیستی و نامداران

وقتی درباره او جست‌وجو کنید، خواهید دید در اینترنت درباره‌اش نوشته‌اند که متولد شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکاست. پدرش «کنت»، از فعالان بورس و مادرش «نانسی»، استاد دانشگاه بود. پدرش اصلیت اسکاتلندی- انگلیسی داشته و مادرش فنلاندی- سوئدی است. برادرش در عرصه هنری و مجسمه‌سازی فعالیت می‌کند. چندی بعد وی به همراه خانواده‌اش به شهر نیوتون می‌روند، ولی مجددا به همراه مادرش به کمبریج برمی‌گردد. «بن‌افلک» از دوستان صمیمی اوست و این دو از کودکی با یکدیگر دوستان نزدیکی بودند. همچنین «هوارد زین»، مورخ، نیز از همسایگان او بوده است. او دوران مدرسه خود را در همین شهر گذراند. شاید اولین‌بار، بازیگری را در دوران دبیرستان تجربه کرده باشد. او در دوره دبیرستان در نقش‌های مختلف تئاتر بازی می‌کرد. وی همیشه از معلم نمایش‌اش تقدیر می‌کند. ضمنا از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ در دانشگاه هاروارد تحصیل می‌کرد، اما هیچ‌وقت فارغ‌التحصیل نشد. در دانشگاه رشته وی زبان انگلیسی بود و در دانشگاه هم نقش‌های زیادی را در تئاتر آنجا قبول می‌کرد. چندی بعد نیز برای ادامه بازیگری، تصمیم به ترک تحصیل گرفت و از دانشگاه هاروارد خارج شد. بعدها درباره این تصمیمش گفت: «زمانی فهمیدم تصمیمم اشتباه بوده که دیگر کار از کار گذشت». او در اصل بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی است. دوران حرفه‌ای او از زمانی شروع شد که با همراهی «بن‌افلک» در فیلم ویل هانتینگ خوب به‌عنوان نویسنده فعالیت کرد و به خاطر همین نیز این دو، برنده جایزه اسکار بهترین نمایش‌نامه اصلی (غیراقتباسی) شدند. همچنین برای بازی در این فیلم نیز نامزد دریافت جایزه اسکار، جایزه گلدن‌گلوب، جایزه ستلایت و جایزه انجمن بازیگران فیلم شد. وی اول در فیلم زیبای «نجات سرباز رایان» حضور یافت. او در این فیلم با «تام هنکس» هم‌بازی بود که نقش نسبتا کوتاه ولی مهمی داشت. سپس شروع به نقش‌آفرینی در سه‌گانه‌های اوشن و بعد، مجموعه فیلم‌های بورن کرد. ادامه مطلب

انتشار رایگان ۲۵ میلیون سند و کتاب در آمریکا

همشهری آنلاین:
دانش قدرت است، اما اگر پنهان بماند کارایی خود را از دست خواهد داد، از این رو کتابخانه کنگره آمریکا ۲۵ میلیون سند و کتاب را برای دسترسی رایگان همگان روی فضای اینترنت منتشر می‌کند.

براساس گزارش ساینس الرت، این مجموعه‌های داده‌های کتاب‌شناختی، موسیقی، کتاب‌ها،‌نقشه‌ها، دست‌نوشته‌ها و دیگر انواع اطلاعات را پوشش می‌دهند و انتشار آنلاین آنها بزرگترین انتشار دیجیتالی در تاریخ این کتابخانه را رقم زده‌است. ادامه مطلب

طرح محقق ایرانی برای نیروگاهی به اندازه یخچال

ه گزارش همشهری آنلاین به نقل از گیزمگ،‌این ایده گروهی از محققان دانشگاه نیوکاسل به رهبری پروفسور بهداد مقتدری و شرکتی استرالیایی به نام اینفراتک است که درتلاشند آن را به واقعیت تبدیل کنند.

این سیستم که به اختصار CLES نامیده می‌شود،‌ براساس ابداع بهداد مقتدری استاد دانشگاه نیوکاسل و با همکاری شرکت اینفراتک ساخته می‌شود که مسئولیت توسعه فنی و بازاریابی این سیستم را به عهده دارد.

این ابداع در ماه آوریل در نیوکاسل استرالیا رونمایی شد. مقتدری اعلام کرد این سیستم برای بیمارستان‌ها،‌خانه‌های سالمندان و یا ساختمان‌های تجاری کوچک طراحی شده‌است. این سیستم علاوه بر تامین برق می‌تواند به گرمایش،‌سرمایش و تامین آب گرم ساختمان نیز کمک کند. ادامه مطلب

طرح اروپایی‌ها برای تصفیه فاضلاب شهری بدون مصرف انرژی

محققان در اسپانیا مشغول آزمایش روی طرح بزرگی هستند که در آن می توان با استفاده از الکتروباکتری و وتلند، روش‌هایی برای تصفیه فاضلاب پیدا کرد که با محیط زیست سازگار باشد چون انرژی مصرف نمی کند. باکتری‌هایی که ضمن تجزیه مواد آلی زائد، الکتریسیته تولید می کنند، را می توان در تصفیه آب به کار برد. دانشمندان این طرح اروپایی می خواهند از الکتروباکتری برای تصفیه فاضلاب استفاده کنند. بد نیست اگر به این لینک مراجعه کنید.

سمینار کارآفرینی در صنعت نفت و گاز

شاخه دانشجویی انجمن بین المللی مهندسان نفت دانشگاه صنعتی شریف با همکاری انجمن مهندسی شیمی ایران، انجمن فناوری های بومی، مرکز کارآفرینی و گروه دانشجویی تابش اقدام به برگزاری سمیناری با عنوان “سمینار کارآفرینی در صنعت نفت و گاز” می نماید.
مدعوین:
• دکتر توفیقی، دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری
• مهندس ایروانی، مدیرعامل انرژی شرکت انرژی دانا
• مهندس پیوندی، مدیرعامل شرکت تاپیکو
• مهندس موسوی رهپیما، ریاست انجمن مهندسی شیمی ایران
• دکتر طهماسبی، مدیرعامل شرکت سیالات حفاری پارس
محورها:
• چشم انداز کارآفرینی در صنعت نفت و گاز.
• چگونه در صنعت نفت و گاز کارآفرین موفق شویم؟
• امیدها و چالش های کارآفرینی در صنعت نفت و گاز.
• حضور شرکت های دانش بنیان در صنعت نفت و گاز.
• محیط کسب و کار در صنعت نفت و گاز.
زمان برگزاری:
شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶
ساعت برگزاری: ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۷:۰۰
مکان برگزاری: دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده
مهندسی شیمی و نفت، سالن سبز

***این سمینار کاملا رایگان بوده و علاقمندان خارج از دانشگاه صنعتی شریف می توانند برای شرکت از طریق ایمیل info@sharifspe.ir نام و نام خانوادگی و شماره ملی خود را جهت هماهنگی با حراست دانشگاه تا تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ارسال کنند.
لینک خبر

کرم پیله‌ساز ‘می تواند به کاهش زباله پلاستیکی کمک کند’

بی بی سی نیوز: دانشمندان می گویند یک کرم پیله ساز که کیسه های پلاستیکی را می جود، می تواند کلید حل مشکل آلودگی ناشی از پلاستیک باشد.
محققان در دانشگاه کمبریج کشف کرده اند که لارو بید که موم کندوی عسل را می خورد هم می تواند پلاستیک را تجزیه کند.
این آزمایش نشان می دهد که حشرات می توانند پیوندهای شیمیایی پلاستیک را به شیوه ای شبیه هضم موم بشکنند.
سالانه حدود ۸۰ میلیون تن پلاستیک پلی اتیلن در اطراف جهان تولید می شود.
از این پلاستیک برای تولید کیسه های خرید و بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات استفاده می شود اما تجزیه کامل آن در طبیعت می تواند صدها سال زمان ببرد.
با این حال کرم پیله ساز بید (Galleria mellonella) می تواند ظرف کمتر از یک ساعت کیسه پلاستیکی را سوراخ سوراخ کند.
دکتر پائولو بامبلی محقق بیوشیمی در دانشگاه کمبریج و یکی از محققان این مطالعه به بی بی سی گفت: “کرم پیله ساز نقطه شروع خواهد بود. ما باید بفهمیم این فرآیند چطور کار می کند. امیدواریم بتوانیم راه حل فنی به حداقل رساندن مشکل زباله پلاستیکی را ارائه کنیم.”
او و همکارش، فدریکا برتوچینی، از شورای تحقیقات ملی اسپانیا برای این کشف پروانه انحصاری گرفته اند.
آنها می خواهند فرآیند کشف اسرار شیمیایی تجزیه طبیعی پلاستیک توسط این کرم را تسریع کنند.
آنها بر این باورند که میکروب هایی در کرم پیله ساز – و همچنین در حشره ای که بعدا پدید می آید – هست که احتمالا در تجزیه پلاستیک نقش بازی می کند.
اگر این فرآیند شیمیایی شناسایی شود، می تواند به راه حلی برای مدیریت زباله پلاستیکی در محیط زیست منجر شود.
دکتر برتوچینی گفت: “ما برای اجرای این یافته در قالب راهی برای خلاصی از زباله پلاستیکی برنامه ریزی می کنیم تا به سمت نجات اقیانوس ها، رودها، و همه جنبه های طبیعت از عواقب غیرقابل اجتناب انباشت پلاستیک حرکت کنیم.”
“با این حال نباید فقط به خاطر اینکه حالا دانش تجزیه زیستی آن را کشف کرده ایم شروع به ریختن عمدی پلی اتیلن در محیط زیست کنیم.” یعنی اینها دلیل نمی شود که ما جلوی مصرف پلاستیکها را نگیریم

نتایج این مطالعه در نشریه “کارنت بیولوژی” چاپ شده است. اگر به این موضوع علاقمند شدید بد نیست به این لینک هم مراجعه کنید.

چطور سرطان‌زا بودن چیزی ثابت می‌شود؟

هنگامی که موضوع پیشگیری از یک نوع سرطان مطرح می‌شود، نخستین گام این است که علت آن سرطان را شناسایی کرد.

اما ثابت کردن سرطان‌زا بودن چیزی به این سادگی‌ها نیست.

بررسی‌های گوناگون همه‌گیرشناختی و زیست‌شناختی ممکن است لازم باشد تا سرطان‌زا بودن عاملی را ثابت کند و موانعی هم ممکن است بر سر این مسیر به وجود آید.

عملکرد شرکت‌های بزرگ دخانیات نمونه شاخصی از این است که چگونه یک صنعت می‌تواند کارشناسان و عموم مردم را درباره خطرات فراورده‌ای که تولید می‌کند، به اشتباه بیندازد.

این شرکت‌ها برای دهه‌ها با دستاویز تقاضای شواهد مبنی بر «دانش تمام و کمال» درباره زیان‌بار بودن دخانیات باعث به تأخیر افتادن وضع محدودیت‌ها بر روی محصولاتشان شدند.

مقصود آن‌ها از «دانش تمام‌وکمال» تعریف‌های کامل و کمی از همه جنبه‌های قرارگیری در معرض دخانیات، بیماری‌های پیامد آن، سازوکارهای زیست‌مولکولی چگونگی ایجاد سرطان به وسیله سیگار کشیدن و اثرات سیگار کشیدن بر روی موش‌های آزمایشگاهی از لحاظ سرطان‌زایی بود. ادامه مطلب

مشمولان نظام‌وظیفه واجد شرایط می‌توانند در وزارت نفت خدمت کنند

وزارت نفت اعلام کرده تعدادی از مشمولان خدمت نظام وظیفه را به صورت امریه می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزارت نفت در اطلاعیه ای اعلام کرد: به اطلاع میرساند سایت وزارت نفت به مدت ده روز ثبت نام امریه صورت می پذیرد .مشمولانی که در ترم آخر دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و تمایل به گرفتن امریه دارند با مراجعه به سایت وزارت نفت، جهت ثبت نام اولیه اقدام نمایند.

در این اعلامیه آمده است: از طریق این طرح برخی فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های مورد نیاز صنعت نفت و در مقاطع تحصیلی کارشناسی وکارشناسی ارشد جهت گذرانیدن خدمت نظام وظیفه در این وزارتخانه به کارگرفته می شوند که هدف آن تامین بخشی از نیازهای نیروی انسانی شرکتهای تابعه صنعت نفت در مناطق محروم عملیاتی و بد آب و هوا است
سایت امریه وزارت نفت
لینک خبر

در موبایل شما چقدر طلا بکار رفته است؟

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان پس از بازیافت یک کیسه تلفن‌ همراه موفق به استخراج ۱ گرم طلا شدند، خبری عجیب و دور از تصور که حتی فکرش را هم نخواهید کرد اما بازیافت ۳۰ تا ۴۰ گوشی همراه و بررسی مواد و مصالح بکاررفته در آنها به خوبی صحت این موضوع را اثبات کرد.

به گفته آنها بازیافت زباله‌های الکترونیکی منجر به جمع‌آوری مقادیر قابل توجهی از فلزات گرانبها مانند طلا، مس و نقره و بهره برداری دوباره از آنها خواهد شد. ادامه مطلب

شیشه‌هایی که ۱۰ برابر سریع‌تر تغییر رنگ می‌دهند

محققان انستیتوی تحقیقات کاربردی پلیمر فرانهوفر فناوری جدیدی را ابداع کردند که فرآیند تغییر شفافیت در پنجره‌های الکتروکرومیک را تسریع کرده و امکان تغییر رنگ شیشه را فراهم می‌کند.

به گزارش ایرنا،شیشه‌های الکتروکرومیک نوعی شیشه هستند که با تغییر ولتاژ ورودی میزان شفافیت آن‌ها تغییر می‌کند. در حال حاضر این شیشه‌ها تنها با رنگ آبی عرضه شده‌اند و در زمان کدر شدن، با انتخاب کاربر به یکی از رنگ‌های تیره درمی‌آیند. ادامه مطلب

فروش بخش آب شرکت جنرال الکتریک به شرکت فرانسوی سوئز

چند سال پیش شرکت جنرال الکتریک که تخصص آن موضوعات برقی بود، وارد عرصه آب گردید و با خرید شرکتهای متخصص در این زمینه سریعا توانست بخش آب خود را راه اندازی نماید و به یکی از گردانندگان اصلی این عرصه تبدیل گردد. در مقابل شرکتهای اروپایی نیز در شرکت سوئز مجتمع گشتند و به رقابت با این غول جدید آبی پرداختند ولی اخیرا خبر فروش بخش آب شرکت جنرال الکتریک به شرکت فرانسوی سوئز در رسانه ها منتشر شده است که بنظرم باید درباره عواقب این معامله بیش از پیش تفکر کرد و شاید نیاز به آینده پژوهی در این زمینه باشد. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

خدمتی جدید از یک موسسه مدیریت پروژه در سال ۱۳۹۶

مشاوره برای مسیر شغلی و انتخاب دوره های آموزشی مناسب با کمک فعالان و مدرسان شناخته شده در حرفه
این موسسه با توجه به تجارب ۱۵ ساله خود در نظر دارد خدمت جدیدی را برای طراحی مسیر شغلی ارائه نماید تا پس از گذراندن دوره های خاص و مناسب برای فعالان عرصه مدیریت پروژه، مدیریت قراردادها، مدیریت هزینه، برنامه ریزی و کنترل پروژه، افراد امکان بسط فعالیتهای خود را داشته باشند.
برای استفاده از این خدمات باید چه کرد؟
– رزومه خود را برای ایمیل careerpath@aryanapm.com بفرستید
– از ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ با موسسه مدیریت پروژه آریانا تماس بگیرید تا زمان مشاوره را مشخص کنند
– در جلسه مشاوره شرکت کنید
– ضمنا شرکت در برنامه مشاوره رایگان اعلام شده است.

سال نو مبارک – مواد جدید برای جمع آوری لکه های نفتی

رها شدن نفت روی آب دریاها و دریاچه ها و محیط زیست همواره یکی از مشکلات بسیاری از کشورها بشمار می رود. برای این مشکل راه حلهای زیادی ارائه شده است که از کشتیهای مناسب برای اینکار گرفته تا مواد نانوجاذب را در بر می گیرد. اخیرا مطلبی درباره ماده ای خواندم که گویا قادر است ۹۰ برابر وزن خود مواد نفتی را جذب کرده و با فشار دادن آن این مواد را بازیافت نمود و مجددا از آن استفاده کرد. برای اطلاع از چگونگی عملکرد این ماده به این لینک مراجعه کنید.

ژاپن با استفاده از تفاوت دمای آب های دریا، جزایر اندونزی را برق دار می کند

وزیر شیلات و دریانوردی اندونزی اعلام کرد که ژاپن قصد دارد در پروژه ای در اعماق دریا در اندونزی انرژی قابل بازیافت تولید و برق جزایر دور دست را تامین کند.

به گزارش برق نیوز به نقل از ایران اکونومیست؛ اندونزی از ۱۷ هزار جزیره تشکیل شده و به دلیل شرایط سرزمینی و براساس برخی آمارها حدود ۳۵ درصد از مردم هم اکنون فاقد برق برای زندگی هستند.
خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) به نقل از ‘سوسی پودجیاستوتی’ وزیر شیلات و دریانوردی این کشور اعلام کرد که این نوع فناوری در جزیره ‘موروتای’ در ‘مالاکوی شمالی’ به عنوان یکی از ۱۲ مرکز جامع شیلات توسعه می یابد.

وی با این عنوان که ژاپن استفاده از فناوری آبی در بخش های عمیق دریا را پیشنهاد کرده است، تصریح کرد که این وزارتخانه در برنامه ای قصد جذب سرمایه گذاری به منظور افزایش ظرفیت های تجاری در این منطقه از اندونزی را دارد.ادامه مطلب

مالیات جدید کانادا بر CO2

اخذ مالیات یکی از روشهای حصول به یک هدف خاص اجتماعی است که در کشورهای صنعتی برای بسیاری از امور از این اهرم استفاده می شود.
اخیرا دولت کانادا نیز برای مبارزه با گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی اقدام به اخذ این مالیات در موضوع دی اکسید کربن نموده است که برای مطالعه این مطلب میتوانید از این لینک وارد شوید.

ایمنی در کار آزمایشگاه

همه کسانی که در کارهای آزمایشگاهی مشغولند اذعان دارند که ایمنی یکی از ارکان مهم این کارها بشمار می رود. موارد ایمنی ذکر شده در دستورالعملها از یک تاریخچه ای برخوردارند که بد نیست برای مطالعه آنها سری به این لینک بزنید

حادثه ساختمان پلاسکو، شاید وقتی دیگر

با توجه به حوادث مرتبط با ساختمان پلاسکو بد ندیدیم که مصاحبه چند وقت قبل یکی از اساتید حوزه ایمنی را مجددا باز نشر کنیم. شاید بتوان با بررسی مسائل بوجود آمده ، جلوی حوادث بعدی را گرفت. برای مطالعه میتوانید از این لینک وارد شوید.

آئروژل یا هواژل، همچون هوا سبک و همچون فولاد محکم

سایت آرل: ایروژل یکی از مستحکم‌ترین مواد موجود روی زمین است. وقتی چنین جمله‌ای را می‌خوانید احتمالاً یاد فلزات سنگینی مثل انوع فولاد می‌افتید و می‌پرسید نسبت به فولاد محکم‌تر است یا نه؟ و همچنین می‌پرسید: ایر به معنی هواست، آیا چگالی‌اش مثل هوا بسیار پایین است؟ چطور ممکن است چیزی به سبکی هوا و با استحکام فولاد ساخته شده باشد؟
ایروژل بسیار سبک و محکم است، از استحکام آن می‌توان اینگونه تعریف کرد که قطعه‌ای از آن توان تحمل باری که هزاران بار بیشتر از وزن خودش است را دارد. عایق گرمایی بسیار خوبی است و لذا در برابر عبور گرما به سختی مقاومت می‌کند. در مورد سرما هم همین‌طور است. امواج صوتی هم به سختی از ایروژل عبور می‌کنند. از نظر چگالی ۱۰۰۰ بار سبک‌تر از شیشه است، با توجه به اینکه ۹۹.۸ درصد آن هواست، نور هم به راحتی از آن عبور می‌کند و کاملاً شفاف به نظر می‌رسد. ممکن است ایروژل حتی از هوا هم سبک‌تر باشد! بله، ممکن است، سبک‌ترین ایروژل‌ها که بر اساس سیلیکا ساخته می‌شوند، حتی از هوا هم سبک‌تر هستند.
علیرغم اینکه ایروژل شکننده و سبک است، خواص جالب و مفیدی دارد. خواصی که آن را به عنوان یک عایق عالی الکتریسیته، صدا و حرارت، معرفی می‌کند. استحکام بسیار بالای هم یک خاصیت بسیار جالب آن است. یک بلوک نیم پوندی ایروژل، توان تحمل وزنی در حد نیم تن را دارد. ناسا می‌کوشد که کاربردهای جدید در عرصه‌ی هوافضا برای این ماده‌‌ی جالب پیدا کند.
اگر بخواهیم ایروژل را از نظر میزان انتقال حرارت با شیشه مقایسه کنیم، باید بگوئیم که یک پنجره‌ی با ضخامت ۱ اینچ و از جنس ایروژل به اندازه‌ی پنجره‌ی دیگری به ضخامت ۱۰ اینچ و از جنس شیشه، گرما را حفظ می‌کند. ۱۰ برابر عایق‌تر از شیشه آن هم با وزنی باورنکردنی. با اینکه نزدیک به یک قرن از تولید آن گذشته، هنوز هم تحقیقات روی این ماده ادامه دارد. ایروژل ماده‌ی گرانی است و محدودیت‌های خاص خود را دارد، اما شاید یکی از مهم‌ترین مواد مورد بررسی در قرن ۲۱ باشد.
از دیگر ویژگی‌های ایروژل قابلیت جذب جالب آن است. شاید در آینده برای جلوگیری از نشت روغن مورد استفاده قرار بگیرد. همین خاصیت در پزشکی هم کاربرد دارد، در واقع یکی دیگر از کاربردهای آن در سیستم رساندن تدریجی مواد داروئی به بدن انسان است که فعلاً در مرحله‌ی آزمایش و بررسی است.
اگر به این موضوع علاقه دارید بد نیست در ادامه سری به این لینک بزنید

ذخیره گرمای تابستان برای فصل زمستان

اخیرا دانشمندان سوییسی به دنبال طرحی هستند تا با استفاده از سود یک باتری گرمایی بسازند و گرمای تابستان را برای فصل زمستان ذخیره سازی نمایند. ادامه مطلب

ممانعت رسمی استفاده از کیسه های پلاستیکی در کالیفرنیا بعنوان اولین ایالت آمریکا

مشکل کیسه های پلاستیکی برای جوامع شهری و محیط زیست باعث شده که جوامع مختلف هر یک به دنبال راه حلی برای مشکل باشند. اخیرا کالیفرنیا بعنوان اولین ایالت آمریکا بطور رسمی استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع نموده است که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این لینک مراجعه کنید

اولین تصفیه‌خانه بیوراکتور غشایی کشور در دانشگاه تهران به بهره‌برداری رسید

به گزارش روبط‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که با حضور رییس ستاد آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان وزارت نیرو، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و جمعی از پژوهشگران برگزار شد، دکتر محمدرضا مهرنیا، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده‌های فنی و مجری طرح، توسعه فناوری پیشرفته هیبریدی ازناسیون- بیوراکتورغشایی به‌صورت درجا و زیرزمینی برای بازیافت آب باکیفیت در مبدا تولید را، هدف اصلی طرح و توسعه فناوری‌های حذف آلاینده‌های نوظهور و ترکیبات آنتی‌بیوتیکی و هورمون‌ها از فاضلاب را از دستاوردهای طرح عنوان کرد.

وی ارایه الگوی بازچرخانی غیرمتمرکز پساب، تأمین بخشی از آب مورد نیاز شهری و کاهش بار شبکه‌های فاضلاب، ایجاد الگوی توسعه فضای سبز از طریق بازچرخانی پساب و فرهنگ‌سازی استفاده از پساب بازیافتی را از دیگر دستاوردهای این طرح برشمرد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران افزود: «این طرح با ظرفیت ۵ متر مکعب در روز، در حدود یکسال است که شروع شده و مراحل مطالعاتی، آزمایشی، ساخت و راه‌اندازی را طی نموده و امروز به بهره برداری رسیده است. این طرح، نمونه کاربردی و زیرزمینی بازچرخانی آب از فاضلاب با قابلیت حذف ۹۹ درصد آلاینده‌های متعارف و مواد دارویی است که برای اولین بار در کشور اجرا شده و الگویی برای توسعه در کشور است».

وی تأکید کرد که با تجربیات متعدد ایجاد شده در دانشکده فنی دانشگاه تهران، امکان توسعه آن در صنایع مختلف و آلاینده‌های متنوع بررسی‌شده و قابلیت تجاری‌سازی آن توسط تیم مجری طرح وجود دارد.

دکتر مهرنیا در خصوص هزینه اجرای این طرح گفت: ‌«در مقایسه با فناوری‌های متعارف، شاید این فناوری پیشرفته را با حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت بتوانیم در کشور پیاده‌سازی نمائیم».

وی در خصوص مزایای این طرح گفت: «ما فاضلاب را در مبدا تولید به آب با کیفیت عالی و استاندارد برای استفاده مجدد و آبیاری و توسعه فضای سبز تبدیل کردیم که در نتیجه فضای خشک و بلااستفاده محل تصفیه‌خانه به فضایی سبز برای ساکنین منطقه تبدیل شد. در طرح مذکور، بهداشت و ایمنی و نیز پاک‌بودن آب بازیافتی از نظر شرعی نیز مورد توجه قرار گرفت». ادامه مطلب

ساخت یخچالی جدید با امواج صوتی

اخیرا محققان ژاپنی بر روی ساخت یخچالی کار می کنند که حرارتهای اضافی را به امواج صوتی تبدیل کرده و از این امواج برای سرمایش استفاده می کنند. شاید بتوان این نوآوری را باعث تحولات بزرگ در آینده دانست و از این رو بد نیست که سری به این لینک بزنید

اثرات جبران‌ناپذیر گرد و غبار نمکی پس از خشک‌شدن دریاچه ارومیه

بررسی تجارب جهانی نشان می دهد که مهمترین عامل ایجاد اثرات مخرب زیست محیطی و بیماری در ساکنین حواشی دریاچه های خشک شده، گرد و غبار سمی است که در اثر فرسایش رسوبات نهشته شده در کرانه های دریاچه به هوا بر می خیزد. ریزگردها از عوامل زمین شناسی موثر در ایجاد بیماری ها بوده و بر اساس اندازه ذرات، شدت و مدت زمان تماس، ترکیب کانی شناسی و میکروارگانیسم های بیماری زای همراه، دارای پتانسیل بیماری زایی متفاوتی هستند.
کارشناسان شرایط دریاچه ارومیه را با وضعیت دریاچه آرال در منطقه آسیای مرکزی قیاس می‌کنند. در دهه ۶۰ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی با هدف توسعه کشاورزی و صنایع، مسیر دو رود اصلی ورودی به دریاچه آرال را منحرف کرد و موجب خشک شدن دریاچه گردید. فلزات سنگین محلول در آب که از صنایع سازنده سلاح‌های بیولوژیک و شیمیایی به دریاچه رهاسازی شده بود بعد از خشک شدن دریاچه با وزش باد به مناطق مختلف منتقل شد و موجب شیوع بیماری هایی چون افزایش معلولیت‌های ذهنی، ناباروری، سل مقاوم به دارو، کم خونی، بیماری تنفسی، اختلال در عملکرد غدد درون ریز، سرطانهای کبد، کلیه و مجاری ادراری، حصبه، تغییرات عصبی_ رفتاری و سرطان‌های پوستی گردید.
دریاچه ارومیه در یکی از مناطق صنعتی_کشاورزی ایران واقع شده است اما به دلیل عدم وجود سیستم فاضلاب صنعتی و نظارت های زیست محیطی، بسیاری از کارخانه‌ها فاضلاب خود را به سوی دریاچه ارومیه هدایت می‌کنند که‌‌ این مساله، محیط زیست دریاچه را در معرض تهدید قرار داده است.
سموم دفع آفات نباتی مزارع کشاورزی در بستر رودخانه رسوب کرده که به طور حتم با خشک شدن کامل آن، بوسیله باد منتقل خواهند شد. در حال حاضر به دلیل وجود رطوبت در خاک اطراف دریاچه، زمینه برای بروز طوفان های گرد و غبار در مقیاس وسیع فراهم نشده اما مشاهدات میدانی خبر از بروز گرد و غبار در مقیاس محلی و به صورت جریان های سیکلونی در روستاها می دهد که موجب از بین رفتن رنگ خودروها و درب و پنجره ساختمان ها، خشک شدن درختان میوه، سوزش چشم، ریزش مو و افزایش حساسیت شده است.
در سال های گذشته قطر ریزگردهای دریاچه از حدود ۱۰ میکرون به ۵ میکرون رسیده که این مساله خطر بروز آسیب های ناشی از آن را افزایش داده است.
گرد و غبار نمک اولین تاثیر خود را روی سیستم بینایی و تنفسی مردم منطقه خواهد داشت. بر طبق آمار خانه های بهداشت منطقه در سالهای اخیر افزایش ابتلا به آسم از روستاهای کردلر، ببر جانلو و آق گنبد گزارش شده است. در آینده ای نه چندان دور احتمال بروز بیماری هایی مانند آسم و سیلیکوز (بیماری ناشی از تنفس ذرات کوچک سیلیکایی)، بیماری های قلبی_عروقی (بی نظمی های قلبی، افزایش ضربان و فشار خون)، عفونت های چشمی و سنگ کلیه در میان ساکنین این منطقه می رود.
علاوه بر این، پدیده گرد و غبار خساراتی بر بخش کشاورزی وارد می‌کند که شور شدن و کاهش حاصلخیزی خاک کشاورزی و ورود ترکیبات سمی به زنجیره غذایی از جمله این موارد است. وقوع گرد و غبار موجب نشست ذرات نمک و خاک بر سطح برگ ها و ساقه ها شده و امکان استفاده مناسب توسط حیوانات از بین می رود. در شرایطی که دام مجبور به تغذیه از علوفه آلوده شود ایجاد مشکلات متعدد گوارشی و بیماری های متابولیک اجتناب ناپذیر خواهد بود.
افزایش انتشار عامل ایجاد شاربن که در خاک وجود دارد و افزایش بیماری های تنفسی از جمله مواردی است که شیوع آن در دام های منطقه محتمل می باشد. در هر حال باید در نظر داشت که بحران دریاچه ارومیه با تمامی تالاب‌های کشور فرق می‌کند زیرا حوضه آبریز آن جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر را در خود جای داده که تحت ‌تاثیر این بحران قرار خواهند گرفت.
طوفان‌های گرد و غبار در منطقه
گرچه نام دریاچه های خشک شده با ایجاد کانون ریزگردها عجین شده است اما باید در نظر داشت که در سال های اخیر دانش بشر تا حد زیاد قادر به کنترل این بحران قابل بوده است. به عنوان مثال اقدامات صورت گرفته در مورد دریاچه owens در آمریکا نشان می دهد استفاده از روش هایی چون شناسایی کانون های تولید ریزگرد، نمونه برداری از رسوبات دریاچه، استفاده از فیلترهای جمع کننده ریزگرد و مطالعه عناصر شیمیایی موجود در ذرات، در اتخاذ روش های مناسب در مهار ریزگرد موثر بوده است که این مطالعات تاحدی در دریاچه ارومیه نیز انجام شده اند.
باید در نظر داشت که تمام مساحت بیرون مانده از دریاچه ارومیه قابلیت تولید ریزگرد را ندارند. رسوبات نمکی حدودا ۱۰۸۸کیلومترمربع از سطح دریاچه را تشکیل می دهند که بعد از بارندگی و خشک شدن به حدی سفت می شوند که با ماشین قابل تردد هستند. به همین دلیل این بخش پتانسیل تولید ریزگرد را ندارد. عمده مشکل تولید ریزگرد مربوط به بخش هایی است که خاک و ذرات نمک توسط آب زهکشی به درون دریاچه شسته شده است. ذرات نمک مطمئنا در اثر فرسایش بادی از این بخش بلند خواهند شد. طبق مطالعات، محدوده های شرقی و جنوب شرقی دریاچه، جزایر، منطقه جبل و بخشی از شهرک صنعتی تا پشت مجتمع باری بالاترین پتانسیل تولید ریزگرد را دارند. بنابراین در گام اول باید مناطق حاشیه دریاچه را با توجه به ویژگی های زمین شناسی از لحاظ پتانسیل تولید ریزگرد زون بندی کرد و با انتخاب راهکار مناسب برای هر زون، از روش های مختلفی چون غرقاب کردن، ایجاد پوشش گیاهی، استفاده از کف پوش های نانوسیلیس، گراول و فنس شنی برای کنترل ریزگردها استفاده کرد. ادامه مطلب

مالیات بر شکر برای کاهش چاقی

اخیرا دولت انگلستان پیشنهاد مالیات بر شکر را به دلیل مبارزه با چاقی شهروندان خود مطرح کرده است که شامل نوشابه ها و بسیاری چیزهای دیگر نیز می شود.آیا در ایران نمی توان از اینگونه سیاستها استفاده کرد؟ برای مطالعه جزییات میتوانید وارد این لینک شوید.

ممنوعیت تردد خودروهای دیزلی در چهار شهر بزرگ جهان

همشهری آنلاین: مقامات چهار شهر بزرگ جهان می‌گویند تا اواسط دهه آینده از تردد هرنوع وسیله نقلیه دیزلی در این شهرها جلوگیری خواهند کرد.
براساس گزارش BBC، فرمانداران چهار شهر بزرگ و اصلی جهان، پاریس، مکزیکو‌سیتی، مادرید و آتن می‌گویند با هدف بهبود کیفیت هوای این شهر‌ها قصد اجرای ممنوعیت تردد خودروهای دیزلی را دارند. به گفته این مقامات استفاده از خودروهای جایگزین و تشویق به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری از جمله برنامه‌هایی است که در راستای عملی ساختن این طرح اجرا خواهند شد.
این تعهدات در نشست دوسالانه مقامات شهری در نیومکزیکو تصویب شدند. استفاده از گازوئیل در حمل و نقل طی سال‌های اخیر به دلیل نگرانی درباره آلودگی هوا تحت نظارت شدید درآمده‌است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سالانه درحدود سه میلیون مرگ در جهان تحت تاثیر قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های هوا در شهرها است.
موتورهای دیزلی به دو شکل در این مشکل سهمی بزرگ دارند: تولید ذرات معلق و اکسید نیتروژن. ذرات بسیار کوچک معلق می‌توانند به درون ریه نفوذ کنند و به بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی و در نهایت مرگ منجر شوند. اکسید نیتروژن نیز منجر به ایجاد اوزون در سطح زمینی شده و اختلالات تنفسی را در افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری را ندارند تشدید می‌کند.
برهمین اساس فرمانداران شهرهای بزرگی که به بحران کیفیت بد هوا دچارند تصمیم به توقف استفاده از سوخت دیزلی گرفته‌اند و وعده داده‌اند تا سال ۲۰۲۵ هرآنچه در توان دارند را برای افزایش استفاده از خودروهای برقی، هیبریدی و هیدروژنی به کار بگیرند.
پاریس تاکنون اقداماتی را در این زمینه انجام داده‌است و مجوز تردد خودروهایی متعلق به پیش از سال ۱۹۹۷ را باطل کرده‌است و این محدودیت را تا سال ۲۰۲۰ هرسال دشوارتر خواهد‌ساخت. همچنین یک بار در ماه منطقه کاخ الیزه برای خودروها ممنوع‌الورود می‌شود و سه کیلومتر از ساحل غربی رود سن نیز که زمانی خیابانی دو بانده بود،‌اکنون به پیاده‌رو تبدیل شده‌است.

بشتابید: مسابقه سازمان ناسا برای حل مشکل توالت رفتن فضانوردان

سازمان ناسا جایزه ای ۳۰ هزار دلاری برای حل مشکل توالت رفتن فضانوردان برای پیاده رویهای طولانی مدت در نظر گرفته است. سابق بر این فضانوردان از مواد خاصی شبیه پوشک زیر لباس خود استفاده می کردند که این راه حل برای ۱۰ تا ۱۲ ساعت مناسب است ولی ناسا حالا میخواهد راه حلی برای یک دوره شش روزه پیدا کند که باید زیر لباس فضانوردان قرار گیرد.
اگر اهل ارائه راه حلهای خلاقانه هستید و این مبلغ نیز نظر شما را جلب می کند بد نیست وارد این سایت شوید و بقیه قضایا را خودتان ببینید

چه کسانی فولاد مبارکه را ساختند؟

٧۶ سال پیش در خانواده‌ای نسبتا متوسط به دنیا آمد. پدرش کارمند گمرک و مادرش دبیر دبیرستان بود. سروش کامیاب بزرگ‌شده محله شیخ‌هادی تهران است که خانواده او جزء طبقه متوسط پیش از انقلاب به شمار می‌آید. او در سال ١٣٣٧ وارد دانشگاه تهران شد و سال ١٣۴١ در رشته مهندسی مکانیک درجه کارشناسی خود را از این دانشگاه گرفت. بعدها با ادامه تحصیل در این رشته به اخذ درجه دکترا موفق و در دانشگاه آریامهر سابق (شریف کنونی) به تدریس مشغول شد.
کامیاب در اوایل دهه ۵٠ وقتی شاه تصمیم به توسعه صنعت فولاد ایران گرفت، به عنوان مدیر پروژه فولاد بندرعباس منصوب شد. بعد از انقلاب در ایران ماند تا شورای انقلاب را راضی کند که این پروژه به اجرا برسد. ادامه مطلب

شش طرح مبتکرانه برای کاهش آلودگی هوا

معضل آلودگی هوا به یک مشکل جهانی تبدیل شده است و افراد زیادی درگیر این موضوع هستند و طرحهایی را ارائه می کنند که بعضی از آنها اجرا نیز میشود. در این بین شش طرح اجرا شده را در لینک زیر میتوان دید

دستیابی میزان دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین به رکوردی جدید

همشهری آنلاین:میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر زمین از سرحد بسیار کلیدی عبور کرده و ممکن است برای چندین نسل آینده از این حد پایین‌تر نیاید.

براساس گزارش BBC، میزان ۴۰۰ بخش در میلیون اولین بار در سال ۲۰۱۵ در سرتاسر جهان شکسته شد، اما براساس گزارش سازمان هواشناسی جهانی، WMO، سال ۲۰۱۶ اولین سال کامل در تاریخ زمین خواهد بود که میزان دی‌اکسید کربن در سرتاسر جهان از این حد عبور کرده‌است و اصلی‌ترین دلیل آن نیز پدیده ال‌نینو معرفی شده‌است.

اگرچه میزان انتشار دی‌اکسید‌کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ثابت باقی مانده‌است،‌ آغاز پدیده جوی ال‌نینو باعث جهش ناگهانی گاز دی‌اکسید کربن در اتمسفر زمین شده‌است.

این به آن خاطر است که خشکسالی ایجاد شده به واسطه ال‌نینو در مناطق گرمسیری باعث شده‌است تا بافت گیاهی کمتری برای جذب دی‌اکسید کربن در زمین وجود داشته‌باشد و در کنار آن دی‌اکسید کربن بیشتری دراثر وضعیت خشک زمین و آتش‌سوزی‌های طبیعی وارد اتمسفر شود.

سازمان هواشناسی جهانی در بولتن سالانه گازهای گلخانه‌ای خود اعلام کرد این شرایط به عبور سطح دی‌کسید‌کربن از حد میانگین ده سال گذشته کمک کرده‌است. ادامه مطلب

مجله مهندسی شیمی

اگر به موضوعات جدید در حوزه مهندسی شیمی علاقمند هستید، مجله مهندسی شیمی یکی از قدیمی ترین منابع در این خصوص است و می توانید بحثهای مورد علاقه خود را دنبال کنید. البته میتوانید مطالب شماره های قبل این نشریه را نیز ببینید. برای اینکار میتوانید از این لینک استفاده کنید

مزرعه‌ای فقط با آب‌شور و انرژی نور خورشید

ایسنا نوشت:مزرعه موسوم به خورشیدی-قطره ای(sundrop) در استرالیا ۱۵ درصد محصول گوجه‌فرنگی این کشور را تولید می‌کند.

آب شور از خلیج نزدیک مزرعه پمپ شده و بعد از نمکزدایی با استفاده از انرژی خورشیدی با چرخه تجدیدپذیر به این مزرعه هیدروپونیک ارسال شده و به روش آبیاری قطره‌ای محصولات آبیاری می‌شوند.
مزرعه خورشیدی-قطره ای از سوخت‌های فسیلی، آب شیرین و خاک بی‌نیاز بوده و همچنین نیازمند هزینه‌های مالی گزاف کشاورزی و محیطی نیست.
میتوانید به این سایت رجوع کنید: http://www.sundropfarms.com/
ادامه مطلب

رقابت آسیایی‌ها در استفاده از انرژی‌های نو

جاه‌طلبی شهرهای بزرگ آسیایی و در نتیجه کشورهای آسیایی این روزها رنگ و بویی تازه‌‌ گرفته است.

سخن از طرح‌های بلندپروازانه ساخت آسمانخراش‌ها نیست؛ سخن از ساخت و توسعه شهرهای جدیدی مانند پوتراجایا نیست. این‌بار کشورهای بزرگ جهان با تکیه بر قدرت اجرایی مدیران شهری در تلاش هستند تا نفت را از بازارهای جهانی حذف کنند. انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، بزرگ‌ترین سلاح مقابله در دگردیسی تمدنی است. خورشید، باد و منابع زیست توده، دیگر تنها محدود به یک کشور نیست. تمامی کشورها و شهرهای بزرگ جهان در تلاش هستند تا هر چه بیشتر از این منابع خدادادی استفاده و آینده زمین را نیز بیش از پیش تضمین کنند. روزگار نفت به سرآمده است. اگرچه غوغای دادوستد نفت هنوز هم در بازارهای جهانی وجود دارد، اما این محصول آخرین شعله‌های تمدن نفت‌سوز را روشن می‌کند و چندی دیگر جهان با تکیه بر انرژی خورشید، باد و زیست توده، روشن خواهد شد.تلاش برای استفاده بیشتر از منابع انرژی‌های نو در سراسر جهان امروزه به یک رقابت تمام‌عیار تبدیل شده است. گذشته از چند کشور پیشرو در این عرصه، بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای بهره‌مندی بیشتر از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر تلاش چشمگیری را آغاز کرده‌اند؛ تلاشی که سهم عمده آن بر عهده مدیریت‌های محلی و شهری است و دولت‌های مرکزی نیز تلاش دارند تا با اعمال سیاست‌های کلان و نظارت گسترده، نحوه و زمان دستیابی به اهداف مورد نظر را کاهش دهند. شاید قاره کهن، بیش از هر جای دیگری رقابت فشرده‌ای برای دستیابی به منابع انرژی‌های پایدار را آغاز کرده است؛ تلاشی که از کوچک‌ترین کشور این قاره -تایوان- گرفته تا بزرگ‌ترین کشور آن‌را دربرمی‌گیرد و هر سرزمین به‌دنبال دست یافتن به منابع انرژی‌های تجدیدپذیر است. ادامه مطلب

آلودگی هوا هر سال ۸۰ هزار میلیارد تومان به ایران ضرر می‌زند

مهر نوشت: خسارت اقتصادی آلودگی هوا در کشور هر سال ۲۳ میلیارد دلار معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان است .

بررسی‌های جدید بانک جهانی نشان می‌دهد آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر زودرس در جهان است. همچنین بررسی ­ها نشان می ­دهد هوای آلوده عوارض اقتصادی سهمگینی برای کشورهای در حال توسعه به همراه دارد و سالانه بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه در سطح جهانی صرف تعطیلی روزهای کاری در اثر آلودگی هوا و هزینه­ های پیشگیری از مرگ و میر زودرس می ­شود.

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه بیش از ۵/۵ میلیون کشته و بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه برای اقتصاد جهانی به همراه دارد. این گزارش با اشاره به این­که آلودگی هوا روند رشد کشورهای در حال توسعه را کند می­کند، خطرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامتی را در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته ارزیابی کرده است. بر اساس این گزارش، کشور چین بیشترین ضرر را از ناحیه آلودگی هوا متحمل شده و در سال ۲۰۱۳ رقمی معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور هزینه آلودگی هوا گشته است. کشورهای هند و سریلانکا به ترتیب ۶۹/۷% و ۸% از تولید ناخالصی خود را، طی سال ۲۰۱۳، صرف هزینه­های ناشی از آلودگی هوا کرده اند.

گزارش بانک جهانی همچنین این هزینه را برای ایران حدود ۳/۲ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد کرده است. ادامه مطلب

فرانسه استفاده از ظروف پلاستیکی را ممنوع می‌کند

همشهری آنلاین:کشور فرانسه اولین کشور در جهان است که استفاده از بشقاب‌ها، لیوان‌ها و ظروف پلاستیکی را تا سال ۲۰۲۰ ممنوع خواهد کرد تا این ظروف را با مواد زیستی جایگزین کند که از قابلیت تجزیه شدن در طبیعت برخوردارند.

براساس گزارش ساینس الرت، قانون جدید در پی ممنوعیت استفاده از کسیه‌های پلاستیکی خرید که از ماه جولای اجرا شد، تصویب شده‌است و بخشی از برنامه قانون انتقال انرژی برای رشد انرژی پاک است، برنامه‌ای که فرانسه را در پذیرش و اجرای مقررات زیست‌محیطی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به کشوری پیشگام در جهان تبدیل خواهد کرد. ادامه مطلب

سرمایه گذاری در بازیافت انرژی

قانون بازیافت و سرمایه گذاری مجدد آمریکا در تاریخ ١٧ فوریه ٢٠٠٩ به امضای «باراک اوباما» رسید. این قانون یک تلاش فراگیر برای تهیه زیرساخت ها و بهبود شرایط اقتصادی برای مقابله با چالش های قرن ٢١ نامیده شده است تا از طریق آن بتوان زیرساخت ها، بخش انرژی و آموزش را ارتقا داد. در این قانون می توان با اثبات سرمایه گذاری در زمینه بازیافت انرژی، مشمول معافیت های مالیاتی شد. ادامه مطلب

ممنوعیت استفاده از صابونهای آنتی باکتریال در آمریکا

سازمان غذا و داروی آمریکا FDA همه محصولات دارای خاصیت ضد باکتری یا ضد میکروبی را ممنوع نموده و گفته است که ادعاهای بهداشتی آنها صحت نداشته و بهتر از آب گرم و صابون نیستند. یکی از این مواد شیمیایی تریکلوزان است. با گذشت زمان و با استفاده از اینگونه صابون ها، تریکلوزان در برابر باکتری ها مقاوم می شود مه خطرناک خواهد بود. ادامه مطلب

مهاجرت نیروی کار از طلای سیاه به طلای پاک

یک سوم مهندسان دریایی بریتانیا حرکت از بخش نفت و گاز را کلید زده اند.

نزدیک به ۳۰۰ مایل دورتر از حوضچه نفتی دریای شمال، توربین های بادی در ساحل یورکشایر به آرامی در حال تحول در نیروی کار بریتانیا هستند.

براساس آمار، یک سوم مهندسان دریایی در بخش انرژی های تجدید پذیر در حال توسعه بریتانیا فعالیت می کنند که روند حرکت از بخش نفت و گاز را کلید زده اند؛ آمارهای شغلی که از تضاد تحول نیروی کار دو صنعت اطلاع می دهد. ادامه مطلب

طرح‌های هیدروپاور تهدیدها را به فرصت تبدیل می‌کنند

در توسعه شهرها، بحث رشد تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب بسیار مهم بوده و این درحالی است که انرژی مصرفی آنها نیز قابل توجه است. همه از قبل می‌دانیم در صورت وجود جریان آب و اختلاف ارتفاع کافی امکان تولید برق وجود دارد، ولی آنچه شاید همه نمی‌دانیم، آن است که چنین پتانسیل‌هایی به جز در سدهای بزرگ، در نزدیکی و حتی در داخل شهرها نیز وجود دارد. قدرت آب ترکیبی از هد و جریان است. هر دو باید برای تولید برق حاضر باشند تا امکان تولید برق (هیدروپاور) وجود داشته باشد.
آب یا فاضلاب، خطوط انتقال یا توزیع؟
جواب این است که روی خطوط انتقال آب با مشکلات کمتری می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد و به‌علاوه در بسیاری از کشورها به دلیل وجود اختلاف ارتفاع در شهرها و حجم آب کافی برای تولید برق به جای فشارشکن‌های مستقر در روی خطوط توزیع آب، توربین قرار داده شده است. یکی از روش‌های جدید تولید برق در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، استفاده از جریان آب در ورودی و خروجی این تأسیسات است که کشورهای دیگر نیز به آن به‌عنوان یک انرژی پاک می‌نگرند.
کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه؟
در خروجی یکی از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر سیدنی در استرالیا یک نیروگاه برقابی با ظرفیت ۴,۵ مگاوات نصب شده است که برق خود را به‌عنوان برق سبز به شبکه برق می‌فروشد و برای این کار مشوق‌های مالی دریافت می‌کند. از نمونه‌های دیگر این‌گونه طرح‌ها می‌توان به مولد کوچک به ظرفیت ٢٢۵ کیلووات در یکی از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر لس‌آنجلس آمریکا و نیز یک مولد برقابی در شهر وین ادامه مطلب

المپیک ژاپن با مدالهای بازیافتی

ایسنا : ژاپن قصد دارد برای ساخت مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ از لوازم الکترونیک بازیافتی استفاده کند.
محل برگزاری المپیک بعدی توکیو خواهد بود و مدالهای طلا و نقره و برنز بازی‌های تابستانی آینده از گوشی‌های هوشمند بازیافتی ساخته خواهند شد.

هدف مقامات این کشور از انجام این کار نوآورانه، افزایش آگاهی‌های عمومی در خصوص زباله‌های الکترونیکی (e-waste)و استفاده از سیستم‌هایی به منظور بازیافت و استفاده مجدد از دستگاه‌های الکترونیکی است.

بر اساس گزارشات به دست آمده از این کشور، در دستگاه‌های الکترونیکی از رده خارج ژاپنی، طلا و نقره وجود دارد که این میزان حدود ۱۶ تا ۲۲ درصد از ذخایر جهانی این فلزات را تشکیل می‌دهند.

به همین علت مسئولان این کشور به فکر افتادند تا برای المپیک بعدی از این ذخایر استفاده کنند.

زباله‌های الکترونیکی در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلاتی است که محیط زیست با آن دست به گریبان است به طوریکه سازمان ملل آن را سریع‌ترین جریان زباله‌ای جهان نامیده است.

امید است با این تفکر خلاقانه و نوآورانه بتوان بخشی از مشکلات محیط زیست را برطرف کرد.

سومین همایش اندازه گیری جریان سیالات در صنایع نفت گاز پتروشیمی و آب

سومین همایش اندازه گیری جریان سیالات در صنایع نفت گاز پتروشیمی و آب با اهداف زیر برگزار می شود:
شناسایی ظرفیت های موجود در کشور در موضوع میترینگ
تلاش در جهت آموزش عملی و نظری موضوعات مختلف مرتبط با میترینگ
تلاش در جهت معرفی حساسیت های موضوع میترینگ در کشور و لزوم توجه بیشتر شرکت ها و مراکز تحقیقاتی به آن
رصد فناوری های نوین در میترینگ و معرفی آنها به شرکت های داخلی
توسعه دانش میترینگ در کشور در جهت رفع مشکلات، دسترسی به دانش طراحی و ساخت انواع سیستم های میترینگ و پرووینگ مورد نیاز در کشور
تلاش در جهت ایفای نقش موثرتر در استانداردهای ملی (IPS,IGS) و بین المللی (IP، ISO، AGA، API) با توجه به شرایط خاص کشور در منطقه
معرفی پتانسیل های موجود در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در جهت رفع مشکلات میترینگ در کشور
سایت همایش

اپلیکیشن سفارش غذای پسماند

همشهری:دانمارکی‌ها اپلیکیشنی ساخته‌اند که به وسیله آن می‌توان غذای پسماند اما سالم و دست‌نخورده رستوران‌ها را سفارش داد.

درحالی‌که ماهانه میلیون‌ها تن غذای سالم به وسیله رستوران‌ها دور ریخته می‌شود اپلیکیشنی که فردی به نام ویلسون آن را طراحی کرده به مصرف شدن این غذا‌ها کمک می‌کند. گفتنی است مطابق آخرین پژوهش در انگلستان در سال ۲۰۱۰فقط در انگلستان ۶۰۰هزار تن غذای قابل مصرف دور ریخته شد.
بنظر شما ما برای حل این مشکل در ایران چه می توانیم انجام دهیم؟

مسابقه ماشین های شیمیایی

امسال نیز یازدهمین دوره این مسابقات در تاریخ ۲۶ و ۲۷ آبان ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی بابل برگزار خواهد شد. همچنین همزمان با این دوره از مسابقات ، شاهد برگزاری آیین افتتاحیه انجمن مهندسی شیمی شمال کشور با حضور مدعوین و اساتید میهمان از سراسر کشور خواهیم بود
کمیکار یک مسابقه دانشجویی برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی است که سالانه در جهان برگزار می‌شود. این مسابقه در دو بخش طراحی پوستر و ماشینهای شیمیایی برگزار می‌شود. در این مسابقه شرکت‌کنندگان باید خودروهایی بسازند که از یک اندازه بزرگ‌تر نبوده و بتواند راهی را که از کم وبیش آن اندکی پیش از مسابقه آگاه می‌شوند با حمل میزانی از آب که اندکی پیش از مسابقه اعلام می‌شود بپیماید. نیروی پیش‌راننده این خودروها باید یک ماده شیمیایی باشد که محیط زیست را آلوده نکرده و هیچ گاز یا مایعی دیده‌شدنی را پدید نیاورد و هیچ باتری تجاری در ساخت آن‌ها به کار نرفته باشد.
سایت مسابقه

آتش سوزی پتروشیمی بوعلی و غفلت از ایمنی

اهمیت توجه به مسئله ایمنی بارها در این وبلاگ توصیه شده است ولی کو گوش شنوا.

امر ایمنی یک امر تخصصی است. یکی از مراکز مهم تخصصی ایمنی در دنیا در دانشکده مهندسی شیمی در دانشگاه تکزاس A&M محل تحصیل دکترای بنده بود که دارای کتابخانه و بانک‌های اطلاعات تخصصی است و دهها رساله دکترا و پایان نامه ارشد حاصل تحقیقات آن مرکز است. بنده چندین سال تلاش کردم مرکز مشابهی در دانشگاه صنعتی اصفهان راه اندازی کنم. ولی با بخشنامه های ساعتی و ماشین آیین نامه نویسی وزارت علوم و تغییرات پی در پی مدیران با رفت و آمد دولتها و اینکه هرکسی می آید به جای کار واقعی برای نشان دادن بیلان کار خود فقط در پی تغییرات مقررات و حذف کار قبلی ها و درانداختن طرحی دیگر است..که نهایتا منجر به صرف عمده وقت استادان و اصحاب ایده در پرکردن فرمها و نامه نگاری های بی پایان میشود نهایتا دیگر انرژی آدم ته میکشد و میگوید ولش کن…

به گزارش تابناک یکی از کارمندان پتروشیمی بوعلی گفته است: «پتروشیمی بوعلی نه مدیر تأسیسات و نه سمتی به عنوان معاون تأسیسات دارد. در حال حاضر شخصی هم که به بهانه آتش سوزی اخیر برکنار شد، رییس تعمیرات بود که به دلیل گذشت کمتر از یک ماه از تعمیرات اساسی شرکت و بی‌توجهی او و رئیس مجتمع به نشتی پمپ۸۰۰۱ مستحق برکناری بود».

یکی دیگر از کارکنان نیز گفت: «من بیش از ۵ سال است در واحدهای پتروشیمی کار می‌کنم، یکی از مهم‌ترین مشکلات به نظر من آموزش نادرست و عدم تناسب میان کار و تخصص نیرو‌هاست. بسیاری از افراد در سمت‌هایی قرار دارند که تخصص آن کار را ندارند.

از سوی دیگر نیز برخی از پیمانکار‌ها و شرکت‌های اقماری در چرخه فعالیت برای کاهش هزینه‌ها تلاش می‌کنند، برخی از کار‌ها با کیفیت کمتر انجام دهند. آتش سوزی هنگام جوشکاری، سقوط جرثقیل و استفاده ناصحیح از محلول‌های شیمیایی از متداول‌ترین اتفاق‌هایی است که هرچند بعضاً قربانی هم می‌گیرند، هیچگاه رسانه‌ای نمی‌شوند».

داروهایی که به جای درمان، بیمار می کنند

چندسالی است که در کشورهای پیشرفته، موج جدیدی در خصوص آلودگی آب‌ها به ترکیبات دارویی آغاز شده است؛ یعنی گفته می‌شود که ترکیبات دارویی از طریق فاضلاب شهری و کشاورزی و کارخانه‌های داروسازی و بیمارستان‌ها و نیز شیرابه مراکز دفن زباله، وارد آب‌های سطحی و زیرزمینی می‌شوند که در نهایت به آب‌های شرب راه خواهند یافت و می‌توانند تأثیرات نامطلوبی بر انسان و محیط‌زیست داشته باشند؛ از این‌رو تهدیدی برای انسان‌ها و جانداران خشکی و آبزی به شمار می‌آیند. درباره این ترکیبات دارویی می‌توان به آنتی‌بیوتیک‌ها، کاهش‌دهنده‌های درد، دارو برای کاهش کلسترول، داروهای روان‌درمانی، داروهای کنترل تولد، مواد مختل‌کننده غدد درون‌ریز و ترکیبات هورمونی مثل استروژن‌ها و آندروژن‌ها و حتی ترکیبات موجود در لوسیون‌ها و کرم‌های محافظتی پوست هم اشاره کرد. ادامه مطلب

کمیسیون انرژی در مجلس دهم

ما قبلا در این وبلاگ در باره اعضای آخریم دوره کمسیون انرژی مجلس نهم و نامربوط بودن تخصص اکثریت قاطع اعضای آن به مباحث نفت و گاز و دیگر منابع و مباحث مربوط به انرژی نوشته‌ایم.

انتظار می‌رفت در مجلس دهم این وضعیت بهبود یابد. ولی ظاهرا این انتظار بی جا بوده است و خبرهایی که می‌رسد حاکی از وضعیتی برعکس است.  خبر زیر در مورد اظهارات آقای علی ساری نماینده اهواز در مجلس دهم در همین راستا است. ان شاء الله در مطالب بعدی به موضوع کمیسیون انرژی مجلس و اعضای جدید آن و تخصص و سوابق اعضا مفصلتر خواهیم پرداخت.

اگر چه مصاحبه آقای علی ساری با افکارنیوز بوده ولی متن خبر زیر از سایت تابناک نقل شده است:

علی ساری نماینده اهواز که دارای دکتری انرژی و فردین فرمند نماینده میانه که دارای تخصص در حوزه انرژی هستند، از راه یابی به کمیسیون انرژی مجلس باز ماندند.در همین زمینه علی ساری نماینده اهواز در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز گفت: تمام تحصیلات اینجانب در رابطه با انرژی است اما متاسفانه با حضور اینجانب در کمیسیون انرژی مجلس مخالفت شد.نماینده اهواز در مجلس افزود: رشته تحصیلی اینجانب در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری،  مهندسی برق، قدرت، سیستم و انرژی بود.ساری با اظهار تعجب از عدم راه یابی اش به کمیسیون انرژی گفت: علاوه بر تحصیلات، سوابق کاری و اجرایی اینجانب نیز در حوزه نفت است و اینجانب کارمند رسمی وزارت نفت هستم. از طرف دیگر حوزه انتخابیه اینجانب نیز نفت خیز است.وی افزود: علاوه بر اینجانب، فردین فرمند نماینده میانه نیز دارای تخصص در حوزه انرژی است که از راه یابی به کمیسیون انرژی مجلس باز ماند.نماینده اهواز در مجلس اضافه کرد: در بین داوطلبان کمیسیون انرژی مجلس فقط ما ۲ نماینده دارای تخصص در زمینه انرژی بودیم که از راه یابی به کمیسیون مرتبط بازماندیم.ساری با اشاره به اعتراض خود در این زمینه گفت: اعتراض ما نتیجه ای نداشته چرا که در جواب اعتراض ما گفته شد که شما سابقه و تخصص در انرژی دارید اما باید بروید کمیسیون اصل ۹۰ و یا کمیسیون اجتماعی.وی گفت: هنوز تکلیف کمیسیون ما مشخص نشده چرا که یک بار می گویند بروید کمیسیون اجتماعی و یک بار می گویند کمیسیون اصل ۹۰.

آلودگی هوا مسبب شش و نیم میلیون مرگ زودرس در دنیا

ایرنا نوشت: آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: سالیانه حدود ۶.۵ میلیون مرگ زودرس در جهان را می توان به آلودگی هوا نسبت داد.
آژانس بین المللی انرژی برای نخستین بار در گزارش چشم انداز انرژی جهان خود به طور ویژه به مساله انرژی و آلودگی هوا پرداخته است.
براساس این گزارش، با وجود شناخت بشر از اهمیت هوای پاک در سلامت موجودات کره زمین، آلودگی هوا در بسیاری از کشورهای جهان همچنان یک معضل جدی است.
شدت بحران سلامت عمومی جهان در نتیجه آلودگی هوا و اهمیت بخش انرژی در حل این بحران، عامل اصلی تمرکز این آژانس بر موضوع خطیر آلودگی هوا برای نخستین بار است.
آژانس بین المللی انرژی همچنین افزود: این گزارش ویژه که در اواخر ماه ژوئن منتشر می شود به اطلاعات مربوط به انتشار آلاینده ها در سال ۲۰۱۵، پیش بینی آنها تا سال ۲۰۴۰ و تفکیک این اطلاعات بر اساس کشورهای مختلف اشاره می کند.
در گزارش ویژه «انرژی و آلودگی هوا ۲۰۱۶»، آژانس بین المللی انرژی، استراتژی های قابل حصولی را نیز به کشورها پیشنهاد می کند.

افزایش بیماری های لاعلاج در جهان در پی کاهش کیفیت آب

مناسب نبودن کمیت و کیفیت آب موضوعی جهانی است که وخامت این موضوع، بخش های دیگر اجتماع را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و بحران های اجتماعی، صنعتی و زیست محیطی را در پی خواهد داشت. همان طوری که آب می تواند وضعیت صنایع و کشاورزی را تحت تاثیر قرار دهد، این بخش ها نیز قادرند بر وضعیت آب تاثیرگذار باشند. با توجه به وضعیت اقلیمی ایران که محدودیت منابع آب و ناهمگونی توزیع در مقایسه با نیازها و نیز وقوع خشک سالی های دوره ای از مشخصه های بارز آن است، حفاظت و صیانت از منابع آبی کشور و همچنین پیشگیری از ورود آلاینده های شیمیایی، فاضلاب های صنعتی و کشاورزی و خانگی، از اولویت خاصی برخوردار است. این در حالی است که روزبه روز، منابع آبی کشور و آب سدها بیشتر در خطر آلودگی قرار می گیرند. هرچند از نمونه های بارز آلودگی منابع آبی کشور می توان به نشت مواد نفتی پالایشگاه تهران و در معرض آلودگی قرارگرفتن آب سدهای لتیان و کرج (به دلیل ورود فاضلاب ها) اشاره کرد، ولی حوادثی مانند شکستگی لوله انتقال نفت و ورود نفت به رودخانه زاینده رود و واژگون شدن تانکر حمل مواد شیمیایی و ورود هزاران لیتر از این مواد به سد «قشلاق» کردستان از مواردی است که بیانگر آسیب پذیربودن منابع آب در مقابل ورود انواع آلودگی هاست. این مقاله سعی دارد از تاثیر صنایع بر کیفیت آب سخن به میان آورده و ابعاد آن را بررسی کند. در این مقاله، نمونه هایی از آمریکا و نیز کشور خودمان ذکر می شود تا شاید بتوان از طریق شبیه پنداری به راه حل هایی دست یافت. ادامه مطلب

بازیافت ۴۰ میلیون دلار طلا از گوشی‌های آی‌فون

شرکت اپل سال گذشته مقادیری طلا به ارزش ۴۰ میلیون دلار را از بازیافت محصولات خود به دست آورده‌است و اکنون با آغاز برنامه‌ای زیست‌محیطی تصمیم دارد روبات‌هایی را برای بازیافت آی‌فون‌ها به کار گیرد.
براساس گزارش فاکس‌نیوز، اپل در آخرین گزارش مسئولیت‌پذیری زیست‌محیطی سالانه‌اش که هفته گذشته منتشر شد، اعلام کرد در عملیات بازیافت در سال ۲۰۱۵ نزدیک به هزار کیلوگرم طلا به ارزش ۳۹.۶ میلیون دلار از محصولاتش استخراج کرده‌است.
شرکت اپل در برنامه‌ ابتکاری نام Take-Back با هدف بازیافت محصولات خود توانست ۲۸.۵ میلیون کیلوگرم از مواد مختلفی که در ساخت محصولاتش استفاده می‌کند را جمع‌آوری کند. این مواد شامل ۱۰۴ میلیون کیلوگرم فولاد و ۵.۸ میلیون کیلوگرم پلاستیک بوده‌است. دیگر مواد بازیافت شده شیشه،‌آلومینیوم، مس، کوبالت، نیکل، سرب، زینک،‌قلع و نقره بوده‌اند. ادامه مطلب

قیمت بنزین: ریزش، تبخیر و …

fuel2واقعا معلوم نیست در مجلس چه خبر است و نمایندگان محترم چگونه به یک لایحه رای می‌دهند و عجیب تر از آن چطور یک رای داده شده و مصوبه را پس می‌گیرند. مثال این داستان وقایعی است که رد جریات تصویب بهای سوخت و مخصوصا بنزین رخ داد. مجلس محترم اول پله های مشخص و قیمتهایی برای هر پله تعیین کرد و نام آن را هم گذاشت ثابت نگه داشتن بهای بنزین و اخذ جریمه آلایندگی و ساییدن آسفالت خیابانها از خودروهای پر مصرف.  پرمصرف هم کسی تعریف شده بود که بیشتر از ۶۰ لیتر در ماه بنزین مصرف کند.

نمیدانم معیار آلایندگی و استفاده کمتر یا بیشتر از زیر ساختها را نمایندگان محترم چگونه محاسبه و تعیین کردند. چیزی که مشخص است این است که مثلا یک پیکان یا خودروی فرسوده با مصرف یک لیتر بنزین نسبت به یک خودروی هم وزن و هم اندازه با استانداردهای روز دنیا  به مراتب آلایندگی بیشتری ایجاد می‌کند به غیر از اینکه خودروی فرسوده یا حتی تولیدات روز بعضی شرکتهای داخلی با همان یک لیتر مسافت خیلی کمتری را می پیمایند و همچنین مسبب خرابیها و حوادث بی شمار دیگر هم هستند.

مشخص نیست وقتی با وضع مالیاتها و مقررات چند لایه بهای خودروهای معمولی ولی به روز دنیا مثل تویوتا کرولا یا  کمری، مزدا، هوندا سیویک یا اکورد و همچنین خودروهایی از قبیل سوناتا و اپتیما  که از معمولی ترین خودروهای دنیا با حداقل امکانات ایمنی و استاندارد هستند و به غلط به دلیل بهای گزاف در ایران به خودروهای لوکس معروف شده اند، قیمت آنها به سه برابر قیمت معمول در دنیا می‌رسد و وقتی مالک هر خودرو به نسبت بهای خودروی خود در سال باید عوارض پرداخت کند دیگر این عوارض آلایندگی و زیرساخت را از کجا درآورده اند؟

البته مجلس محترم طی یک اقدام نادر در امر قانونگذاری مصوبه را پس از تصویب پس گرفت و باز برای بررسی بیشتر به کمسیون تلفیق فرستاد. با این حال خروجی این اقدام ناپخته تر از مصوبه نخستین بود  وبا باز گذاشتن دست دولت در دو امر مهم، اول تعیین سهمیه پایه و دوم تعیین قیمت تمام شده که معلوم نیست به چه نحوی قرار است حساب شود، باعث شد که هیچکس بالاخره نفهمد آخر و عاقبت بهای بنزین چه شد!

در صورتی که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه و یا مازاد در سهمیه تعیین شده توسط دولت سوخت‌گیری کند بهای سوخت تحویلی بر اساس قیمت تمام شده خواهد بود.

متن تبصره مربوط به قیمت تمام شده اگر به این صورت آمده که ” قیمت تمام شده موضوع این تبصره عبارت است از قیمت تعیین شده در بندر یا فوب خلیج فارس به اضافه هزینه‌های جانبی شامل ریزش، تبخیر،‌ بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض قانونی و نرخ کارمزد متناسب پرداختی به جایگاه‌داران که توسط دولت تعیین می‌شود.” ولی آیا مگر مردم مسئول ناکارآمدی مدیریتی در امر بالا بودن بهای تولید یا واردات بنزین هستند یا مگر مردم در امر عدم رعایت دانش روز در کاهش ریزش و تبخیر و مسائل دیگر هستند؟ چرا همیشه دم دست ترین کیسه برای جبران امور دیگر جیب مردم است؟

از طرفی تصویب ماندگاری کارت سوخت و ضرورت استفاده افراد از کارت خود امری ضروری و درست بود که برای وادار کردن افراد به استفاده از کارت خود راهکارهای معتدل تری نسبت به آنچه رخ داد می توانست ارائه شود، مگر اینکه هدف اصلی از اینگونه برخورد با بهای بنزین همان افزایش درامد دولت به هر عنوان باشد. فراموش هم نکنیم که دولت مدعی است که نرخ تورم حدود ۱۲% بوده و به همین میزان حقوقها را افزایش داده در حالی که از مصوبه مجلس در مورد بهای بنزین بوی خوبی در رابطه به جهش قیمتها و یک شوک تورمی به مشام نمی‌رسد.

بررسی دستمزد شاغلین در رشته های مختلف

سلام دوستان خواستم اطلاع دهم که موسسه ایران تلنت، امسال نیز مانند سال پیش اقدام به بررسی دستمزد شاغلین در بخشهای مختلف (سال ۱۳۹۴) نموده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست. امیدوارم مفید فایده باشد و به نتایج خوبی برسید و برای دیگران هم ارسال کنید. برای دیدن نتایج این تحقیق می توانید این لینک را ببینید

تایرهایی از جنس کاه

به‌تازگی اعلام شده است که شرکت «میشلن» با دیگر تولیدکنندگان تایر برای یافتن ترکیب‌های زیستی جایگزین برای بوتادین وارد رقابت شده است. به‌ نظر شما آیا امکان دارد که بتوان تایر خودرو را از چغندر، کاه یا حتی چوب تولید کرد؟
می‌بینیم که در نگاه اول این موضوع عجیب به نظر می‌رسد، ولی شرکت «میشلن» که دومین شرکت تولیدکننده تایر در رتبه‌بندی فروش جهانی به‌شمار می‌رود، نوامبر ٢٠١٣ اعلام کرد که برنامه پژوهشی بزرگی را برای بررسی چنین جایگزین‌هایی در دست انجام دارد. ادامه مطلب

تولید نخستین شمش عناصر نادر خاکی ایران

این محصول با عنوان شمش میش متال، از ۴ عنصر نادر خاکی شامل سریم، لانتانیوم، نئودینیوم و ایتریم با بیشترین میزان، تشکیل شده که مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با همکاری مسئولان طرح عناصر نادر خاکی وابسته به ایمیدرو، پس از ۶ ماه تلاش، موفق به دستیابی دانش فنی استحصال عناصر نادر خاکی شد و توانست از مواد معدنی استخراج شده از معادن منطقه ایران مرکزی، نخستین شمش از عناصر نادر خاکی را با عیار ۹۹ درصد تولید کند.
مراسم رونمایی از نخستین شمش عناصرنادر خاکی ایران، روز نهم اسفند ماه ۱۳۹۴ با حضور علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو در مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران برگزار شد. ادامه مطلب

کانال وبلاگ مهندسی شیمی در تلگرام

دوستان و همراهان اولین وبلاگ فارسی مهندسی شیمی، با توجه به کاربرد وسیع نرم افزار تلگرام در ایران، ما هم کانالی به نام وبلاگ مهندسی شیمی درست کرده ایم تا مطالب جدید وبلاگ و همچنین مطالب مفید و کاربردی دیگر در زمینه مهندسی شیمی را به  آگاهی اعضا برسانیم. لطفا با بازکردن صفحه وبلاگ در مرورگر موبایل خود،  بر روی لینک زیر  در موبایل کلیک کنید تا به کانال وارد شده و عضو شوید.

https://telegram.me/PChemEng

اگر پیامها را مفید تشخیص دادید، کانال وبلاگ مهندسی شیمی را به دوستانتان نیز معرفی کنید.

فلسفه تقلب یا تقلب فلسفه؟

سایت تابناک از عنوان “استاد متقلب فکر همه چیز را کرده بود، الا کاربردهای روزافزون اینترنت!” برای آن نام برده و روزنامه شرق با عناوینی چون “نمونه‌ای از انتحال گسترده و تقلب دانشگاهی” و “قُبحی که شاید هنوز نرفته باشد” دو مقاله در این باره دارد و البته سایتهای متعدد دیگری هم به آن پرداخته‌اند.

ولی فارغ از صحت و سقم مطالب مزبور که به نظر می‌رسد دلایل خیلی محکم و واضحی در تایید آنها باشد مخصوصا که ظاهرا فرد مورد نظر هم تا کنون هیچ دفاعی و توضیحی هم ارائه نداده است نکته‌ای که به نظر می‌رسد از خود این ماجرا مهمتر باشد بی خیالی دانشگاههای مرتبط با این گونه وقایع است.

برای بنده خیلی عجیب است که در سیستم دانشگاهی ما گاهی اساتید با اینکه زحمت می‌کشند و کارهای واقعی تحویل می‌دهند با هزار دلیل و بهانه سالها از حق تغییر وضعیت و ارتقا محروم می‌شوند و از طرف دیگر افرادی با رندی تمام و بدون اینکه در احوالات علمی و اخلاقی آنها کنکاشی درست انجام پذیرد پله های ترقی را تا استاد تمامی به لطایف الحیل و به سرعت طی می‌کنند. همین استاد مورد بحث را اگر به صفحه روزمه رسمیش در دانشگاه تراز اول کشور مراجعه کنید می‌بینید که در مدت کمتر از ۱۰ سال چندین مدرک در هر کدام از مقاطع تحصیلی کارشناسی و ارشد و دکترا گرفته اند! من مانده ام چطور یک نفر مثلا در عرض ۲-۳ سال می تواند  ۳-۴ مدرک دکترا هم از داخل و هم از انگلیس بگیرد!!