۲۰۱۱- سال جهانی شیمی

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه نامگذاری سال ۲۰۱۱ با عنوان سال جهانی شیمی را تصویب کرد که بر اساس آن در این سال علاوه بر تاکید بر اهمیت شیمی در حفظ و پایداری منابع طبیعی، از فعالان این حوزه نیز قدردانی خواهد شد.

 به گزارش مهر، اتیوپی کشور ارائه‌دهنده پیش‌نویس قطعنامه نامگذاری سال جهانی شیمی است که در آن درخواست کرده تا در سال جهانی شیمی، از دستاوردهای شیمی و نقش مهم آن در بهبود وضع بشر تجلیل شود. متعاقب آن شورای اجرایی یونسکو در یک اقدام توصیه‌ای فراگیر، تصویب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی اتیوپی را مطرح و موافقت خود را در این باره ابراز کرد و متعاقب آن سال ۲۰۱۱ به عنوان سال جهانی شیمی نامگذاری شد. این نامگذاری، توجه بیشتری را به دهه سازمان ملل با عنوان «دهه آموزش توسعه پایدار» از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ معطوف می‌کند. در این راستا فعالیت‌های ملی و بین‌المللی که طی سال ۲۰۱۱ انجام می‌شود بر اهمیت شیمی در حفظ و پایداری منابع طبیعی تاکید می‌کند. علم شیمی اساس درک صحیح بشر از کیهان است ضمن آنکه بشر با نقل و انتقالات و تغییرات مولکولی به پیشرفت‌های قابل توجهی در تولید مواد غذایی سالم، مواد دارویی موثرتر، تولید مصالح ساختمانی سبک‌تر و مقاوم‌تر و تولید سوخت پاک دست یافته است. از این رو در سال ۲۰۱۱ قرار است با برنامه‌هایی که در دنیا اجرا می‌شود بر هنر و دانش شیمی در حفظ محیط زیست و توسعه اقتصادی کشورها تاکید شود.

از سوی دیگر سال ۲۰۱۱ مصادف با صدمین سال اعطای جایزه نوبل شیمی به «ماری اسکلودوسکا کوری» است که فرصتی فراهم خواهد آورد تا از زنان شیمیدان و فعالان حوزه علم شیمی قدردانی شود.

درباره ی مصطفايی

مهندس عبداله مصطفايي فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسي محيط زيست از دانشگاه تهران و مقطع كارشناسي رشته مهندسي شيمي از دانشگاه صنعتي شريف است. تجربيات وي در زمينه فرايندهاي شيميايي، محيط زيست و انرژي است. از نامبرده مقالات متعددي در نشريات علمي و روزنامه ها چاپ شده است.
Bookmark the پیوند یکتا.

One Response to ۲۰۱۱- سال جهانی شیمی

  1. الهه میگوید :

    وای منکه سورپریز شدم اینو خوندم حلا که اینطور شد حتما حتما رشتمو ریاضی برمیدارم برم مهنسی شیمی