دو حادثه در عرض دو هفته

آتش سوزی در فاز ۳ پالایشگاه آبادان

بدون آنکه قصد بزرگنمایی یا بهره برداری غیر حرفه ای داشته باشیم، دو حادثه اخیر در پالایشگاه آبادن و مجتمع پتروشیمی بندر امام اگر نگوییم نشان از بیماری مزمن بی اهمیتی به مسائل ایمنی و محیط زیست در کل کشور دارد حد اقل نشان از کمرنگ شدن این اصل مهم دارد. درست است که گاهی حوادث غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اجتناب هستند ولی یک اصل در مسائل ایمنی به عنوان قانون نانوشته یا حتی نوشته وجود دارد که می‌گوید هر حادثه‌ای قبل از وقوع حد اقل یک بار و در اغلب موارد چند بار خبر می‌کند. این مسئولان و دست اندرکران هر امر هستند که باید قبل از وقوع حادثه اصلی خبر را دریابند و نظام ایمنی و سیستم HSE به نحوی برپا شده باشد که این زنگ خطرها را به موقع در گوش مسئولان به صدا دربیاورد و آنها هم به نوبه خود به موقع در رفع اشکال اقدام کنند.

در ادامه این مطلب دو خبر راجع به حادثه پتروشیمی بندر امام  خمینی و همچنین پالایشگاه آبادان نقل می‌شود:

کشته شدن دو نفر در پتروشیمی بندر امام:

به گزارش خبرگزاری مهر قدرت الله نصیری در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با اشاره به کشته شدن دو نفر از کارکنان مجتمع پتروشیمی بندر امام در حادثه امروز این مجتمع  گفت: صبح سه شنبه در حین انجام عملیات تعمیراتی یکی از کارکنان این واحد پتروشیمی در یک مخزن پلی اتیلن سقوط می کند که یکی از آتش نشانان نیز برای نجات این فرد در داخل این مخزن سقوط می کند.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی پتروشیمی با اعلام اینکه با وجود تلاش امدادگران این دو نفر به دلیل وجود مشکلات تنفسی کشته شده اند تصریح کرد: وجود آتش سوزی در این مجتمع پتروشیمی صحت ندارد. این در حالی است که یکی از مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ساعاتی قبل با اعلام کشته شدن دو نفر در مجتمع پتروشیمی بندر امام گفته بود در این حادثه یک آتش سوزی جزئی هم به وقوع پیوسته است.

به گزارش مهر، بهمن ماه سال گذشته هم به دلیل آتش سوزی در واحد ان اس سوم مجتمع پتروشیمی بندر امام تعدادی از کارکنان این مجتمع کشته و زخمی شده بودند.

 

حادثه آتش سوزی در پالایشگاه آبادان

پس از گذشت ۲۴ ساعت از وقوع این حادثه، خبرگزاری مهر نوشت کارشناسان و برخی از مسئولان تعجیل و شتاب در راه‌اندازی این پروژه نفتی، عدم رعایت استانداردها و ضوابط ایمنی و حضور برخی از افراد غیرمتخصص در زمان پیش‌راه و راه اندازی را عامل اصلی این حادثه در آستانه سالگرد یکصد و چهارمین سالگرد کشف طلای سیاه در ایران عنوان می‌کنند.

جزئیات فنی وقوع حادثه نفتی آبادان

پیگیری‌های خبرنگار مهر از وقوع حادثه نفتی در پالایشگاه نفتی آبادان نشان می‌دهد که انفجار در کمپرسور گازکوب شماره ۶۶ این پالایشگاه که یکی از دو کمپرسور اصلی پالایشگاه آبادان به شمار می‌رود، عامل این حادثه بزرگ بوده است.

بر این اساس، کمپرسور گازکوب فاز سوم پالایشگاه آبادان که یکی از دو کمپرسور اصلی پالایشگاه است، قرار بوده گازی که در فلرها سوزانده می‌شد را به گاز مایع تبدیل کند که به علت اینکه این کمپرسور آماده راه‌اندازی نبود، پس از راه‌اندازی کمپرسور مخزن با گاز مایع پر می‌شود.

پس از پر شدن مخزن با گاز مایع، یکی از مسئولان پالایشگاه دستور تخلیه آن را صادر می‌کند و با تخلیه گاز مایع موجود در این مخزن، گاز در جوی‌های اطراف مخزن و پالایشگاه و زمین‌های مجاور مخزن جاری شده و همین امر موجب بروز انفجار و سپس آتش سوزی در فاز سوم پالایشگاه آبادان می‌شود.

در حال حاضر کمیته کارشناسی برای بررسی میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای فاز سوم پالایشگاه نفت آبادان تشکیل شده است.

بی توجهی مسئولان به هشدار کارشناسان پالایشگاه

یکی از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اعلام اینکه کمپرسورهای این طرح از شرکت زیمنس آلمان خریداری شده بود، گفت: این شرکت آلمانی، تحت تاثیر فشار برخی از سلطه‌گران غربی حاضر به اعزام کارشناس و راه‌اندازی کمپرسورهای فاز سوم پالایشگاه نفتی آبادان نشد.

وی با تاکید بر اینکه با عدم حضور شرکت آلمانی، متخصصان داخلی مسئولیت راه‌اندازی کمپرسورها را بر عهده گرفتند، تصریح کرد: کارشناسان قبل از مراسم افتتاحیه، نسبت به نشت گاز از واحد گاز مایع هشدار داده بودند؛ اما مسئولان توجهی به هشدار کارشناسان نکردند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه امکان راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه آبادان در مدت ۱۵ روز وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون میزان خسارت وارده به کمپرسورها در حال بررسی است و اگر این تجهیزات آسیب جدید دیده باشند، تا اطلاع ثانوی امکان راه‌اندازی و بهره‌برداری از آنها وجود ندارد.

عبدالله کعبی نماینده مردم آبادان در مجلس هم با بیان اینکه تاکنون سه زمان مختلف برای راه‌اندازی این طرح نفتی اعلام شده بود به مهر، گفت: اما در هر یک از زمان‌های تعیین شده، به دلیل آماده نبودن تجهیزات، افتتاح این طرح نفتی به تاخیر افتاد.

به گفته نایب رئیس‌ کمیسیون انرژی مجلس، ابتدا قرار بود ۲۲ بهمن سال گذشته افتتاح شود که به علت آماده نبودن افتتاح نشدن و بعد هم زمزمه‌هایی برای افتتاح آن در ۱۲ فروردین امسال مطرح شد و باز هم به علت آماده نبودن، افتتاح نشد، اما چیزی که جای سئوال دارد این است که چه لزومی داشت، این واحد پالایشگاه آبادان امروز (سوم خرداد) و با وجود اخطارهای متعدد کارشناسان مبنی بر آماده نبودن آن، افتتاح شود؟

وی با اعلام اینکه سوء تدبیر مدیریتی در وقوع این حادثه نفتی محرز است، یادآور شد: متاسفانه این سوء تدبیر، جشن خودکفایی واردات بنزین را به یک مراسم عزاداری تبدیل کرد.

کعبی با بیان اینکه این پالایشگاه هفته گذشته برای افتتاح در روز سوم خرداد آزمایش شده بود، یادآور شد: آزمایش هفته گذشته این پالایشگاه هشداری به مسئولان بوده و به خوبی به آنها ثابت کرده بود که این پالایشگاه ظرفیت افتتاح شدن را ندارد و نیازمند تکمیل شدن بخش‌های فنی آن است، اما مسئولان وزارت نفت در غیاب کسی که مسئولیت اداره وزارت نفت را بر عهده داشته باشد، افتتاح این فاز از پالایشگاه آبادان را در برنامه بازدید رئیس‌جمهوری قرار دادند.

گزازش تفصیلی را می توانید از سایت تابناک یا مستقیما از سایت خبرگزاری مهر و دیگر خبرگزاریها پیگیری کنید.

درباره ی دادخواه

علی اكبر دادخواه مدرك دكترای تخصصی PhD خود در مهندسی شيمی را در سال 2003 از دانشگاه Texas A&M واقع در شهر كالج استيشن، ايالت تكزاس آمريكا اخذ نموده است. عنوان رساله دكترای او Hot water extraction with in situ wet oxidation: Polycyclic aromatic hydrocarbons removal from soil بوده. همچنين عنوان تز كارشناسی ارشد ايشان در دانشگاه كويت Sewage sludge stabilization and control system design under variant anaerobic conditions بوده است. عمده ترين زمينه های پ‍ژوهشی مورد علاقه ايشان محيط زيست، بيوتكنولوژی، نانو مواد، انرژی است.
برچسب خورده : . Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.