معرفی نرم افزار: میزکار مولکولی

امروزه استفاده از نرم افزارهای تخصصی در هر رشته‌ای یک امر اجتناب ناپذیر است. با تجه به پیشرفتهای حاصله در تئوری های تفسیر کننده رفتارهای مولکلولی مواد یکی از کاربردهای نرم افزاری در سالیان اخیر شبیه سازی مولکولی است که در بسیاری از رشته های تخصصی و از جمله مهندسی شیمی کاربردهای فراوان دارد.

[private] یک نرم افزار خیلی جالب که بیشتر جنبه آموزشی دارد ولی پتانسیل انجام امور پژوهشی را هم دارد و از طرفی از لحاظ سنی و تحصیلات می تواند برای افراد از سن دبستان تا مدارج عالی دانشگاهی مفید باشد برنامه‌ای است به نام “میز کار مولکولی” یا “Molecular Workbench”. این برنامه به دو صورت آنلاین و آفلاین قابل استفاده است و مدلهای آماده بسیاری در زمینه‌های گوناگون ازشبیه سازی رفتار مولکولهای ساده شیمیایی تا چگونگی ساختن پروتئینهای مختلف توسط ژنهای DNA و غیره برای اجرا با تنظیمات مختلف را در خود دارد. و همچنین قابلیت تعریف مدلهای جدید را نیز داراست.

برای استفاده آنلاینهر مدل به صورت جداگانه دانلود می‌شود. کل برنامه و مدلها هم تحت جاوا کارمی‌کنند. به همین دلیل برنامه در سیستمهای ویندوز، لینوکس و apple قابل اجرا است. منتها باید java  در سیستم نصب شده باشد.

از آنجا که دانلود هر مدل وقت گیر است دانلود نسخه آفلاین برنامه توصیه می‌شود. منتها توجه داشته باشید که حجم نسخه آفلای حدود ۲۴۰ مگابایت است و برای دانلود آن به اینترنت پرسرعت با سرعت مناسب(!) نیاز دارید.

این برنامه با بودجه بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) تهیه شده است، متن باز بوده  و استفاده از آن رایگان می‌باشد.

وب سایت برنامه: http://mw.concord.org/modeler
آدرس مستقیم دانلود نسخه آفلاین: http://mw.concord.org/modeler/cd.zip

[/private]

درباره ی دادخواه

علی اكبر دادخواه مدرك دكترای تخصصی PhD خود در مهندسی شيمی را در سال 2003 از دانشگاه Texas A&M واقع در شهر كالج استيشن، ايالت تكزاس آمريكا اخذ نموده است. عنوان رساله دكترای او Hot water extraction with in situ wet oxidation: Polycyclic aromatic hydrocarbons removal from soil بوده. همچنين عنوان تز كارشناسی ارشد ايشان در دانشگاه كويت Sewage sludge stabilization and control system design under variant anaerobic conditions بوده است. عمده ترين زمينه های پ‍ژوهشی مورد علاقه ايشان محيط زيست، بيوتكنولوژی، نانو مواد، انرژی است.
برچسب خورده : , . Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.