دستیابی میزان دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین به رکوردی جدید

همشهری آنلاین:میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر زمین از سرحد بسیار کلیدی عبور کرده و ممکن است برای چندین نسل آینده از این حد پایین‌تر نیاید.

براساس گزارش BBC، میزان ۴۰۰ بخش در میلیون اولین بار در سال ۲۰۱۵ در سرتاسر جهان شکسته شد، اما براساس گزارش سازمان هواشناسی جهانی، WMO، سال ۲۰۱۶ اولین سال کامل در تاریخ زمین خواهد بود که میزان دی‌اکسید کربن در سرتاسر جهان از این حد عبور کرده‌است و اصلی‌ترین دلیل آن نیز پدیده ال‌نینو معرفی شده‌است.

اگرچه میزان انتشار دی‌اکسید‌کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ثابت باقی مانده‌است،‌ آغاز پدیده جوی ال‌نینو باعث جهش ناگهانی گاز دی‌اکسید کربن در اتمسفر زمین شده‌است.

این به آن خاطر است که خشکسالی ایجاد شده به واسطه ال‌نینو در مناطق گرمسیری باعث شده‌است تا بافت گیاهی کمتری برای جذب دی‌اکسید کربن در زمین وجود داشته‌باشد و در کنار آن دی‌اکسید کربن بیشتری دراثر وضعیت خشک زمین و آتش‌سوزی‌های طبیعی وارد اتمسفر شود.

سازمان هواشناسی جهانی در بولتن سالانه گازهای گلخانه‌ای خود اعلام کرد این شرایط به عبور سطح دی‌کسید‌کربن از حد میانگین ده سال گذشته کمک کرده‌است. ادامه مطلب

درباره ی مصطفايی

مهندس عبداله مصطفايي فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسي محيط زيست از دانشگاه تهران و مقطع كارشناسي رشته مهندسي شيمي از دانشگاه صنعتي شريف است. تجربيات وي در زمينه فرايندهاي شيميايي، محيط زيست و انرژي است. از نامبرده مقالات متعددي در نشريات علمي و روزنامه ها چاپ شده است.
Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.