چطور سرطان‌زا بودن چیزی ثابت می‌شود؟

هنگامی که موضوع پیشگیری از یک نوع سرطان مطرح می‌شود، نخستین گام این است که علت آن سرطان را شناسایی کرد.

اما ثابت کردن سرطان‌زا بودن چیزی به این سادگی‌ها نیست.

بررسی‌های گوناگون همه‌گیرشناختی و زیست‌شناختی ممکن است لازم باشد تا سرطان‌زا بودن عاملی را ثابت کند و موانعی هم ممکن است بر سر این مسیر به وجود آید.

عملکرد شرکت‌های بزرگ دخانیات نمونه شاخصی از این است که چگونه یک صنعت می‌تواند کارشناسان و عموم مردم را درباره خطرات فراورده‌ای که تولید می‌کند، به اشتباه بیندازد.

این شرکت‌ها برای دهه‌ها با دستاویز تقاضای شواهد مبنی بر «دانش تمام و کمال» درباره زیان‌بار بودن دخانیات باعث به تأخیر افتادن وضع محدودیت‌ها بر روی محصولاتشان شدند.

مقصود آن‌ها از «دانش تمام‌وکمال» تعریف‌های کامل و کمی از همه جنبه‌های قرارگیری در معرض دخانیات، بیماری‌های پیامد آن، سازوکارهای زیست‌مولکولی چگونگی ایجاد سرطان به وسیله سیگار کشیدن و اثرات سیگار کشیدن بر روی موش‌های آزمایشگاهی از لحاظ سرطان‌زایی بود. ادامه مطلب

درباره ی مصطفايی

مهندس عبداله مصطفايي فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسي محيط زيست از دانشگاه تهران و مقطع كارشناسي رشته مهندسي شيمي از دانشگاه صنعتي شريف است. تجربيات وي در زمينه فرايندهاي شيميايي، محيط زيست و انرژي است. از نامبرده مقالات متعددي در نشريات علمي و روزنامه ها چاپ شده است.
Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.