بحران ته‌سیگار، با استفاده در آسفالت حل می‌شود؟

محققان در مطالعه‌ای جدید به رهبری دکتر ‘عباس مهاجرانی’، دانش‌آموخته دانشگاه شیراز، در حال بررسی چگونگی بهره بردن از ته سیگارها در تولید آسفالت هستند. برای این منظور ابتدا ته‌سیگارها درون موم پارافین و قیر قرار می‌گیرند تا به صورت یک کپسول مهروموم شده درآیند و ترکیبات سمی آن‌ها درون کپسول محبوس شود. بدین ترتیب ترکیبات سمی به آسفالت و محیط زیست نشت نمی‌کنند. سپس کپسول‌های مذکور درون آسفالت داغ ریخته شده و با مواد تشکیل‌ دهنده آن ترکیب می‌شوند تا ساختار جدیدی را ایجاد کنند.
این ساختار جدید به سادگی قادر است وزن ترافیک اتومبیل ‌ها را تحمل کند. همچنین با کاهش میزان جذب گرما توسط آسفالت موجب تضعیف پدیده «جزیره گرمایی شهری» می‌شود. این پدیده، عامل اصلی افزایش دمای شهرها تا میزان نامطلوب است و گرم شدن آسفالت خیابان‌ها یکی از عوامل موثر بر آن محسوب می‌شود.
در جهان تولید ۶ تریلیون عدد سیگار در سال منجر به دورریز یک و دو دهم میلیون تن “ته‌سیگار” می‌شود که بخش عمده‌ای از آن در محیط زیست رها شده و ترکیبات سمی را به محیط وارد می‌کنند. ادامه مطلب

درباره ی مصطفايی

مهندس عبداله مصطفايي فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسي محيط زيست از دانشگاه تهران و مقطع كارشناسي رشته مهندسي شيمي از دانشگاه صنعتي شريف است. تجربيات وي در زمينه فرايندهاي شيميايي، محيط زيست و انرژي است. از نامبرده مقالات متعددي در نشريات علمي و روزنامه ها چاپ شده است.
Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.