استخراج لیتیوم، منبع درآمد جدید شرکت‌های نفتی

سبک‌ترین فلز جامد موجود روی کرۀ زمین این روزها سروصدای زیادی به راه انداخته است. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر سهم زیادی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود را به استخراج و تهیۀ فلز لیتیوم اختصاص داده‌اند. افزایش محبوبیت لیتیوم در عرصۀ کنونی را می‌توان به رشد چشمگیر ماشین‌های الکتریکی و توسعۀ صنعت باتری نسبت داد.
شرکت‌هایی نظیر «E3 Metal Corp»، «International Battery Metals» و «MGX» مدتی است از لیتیوم تولیدشده از چاه‌های نفت به‌منظور تأمین نیاز خود استفاده می‌کنند. به اعتقاد کارشناسان حوزۀ انرژی، تکنولوژی استخراج لیتیوم از آب‌های مازاد، منبعی است که لیتیوم عرضه‌شده به بازار را متناسب با تقاضای روزافزون آن نگه می‌دارد.

از طرفی باتوجه‌به قوانین محکم به‌وجودآمده در بسیاری از کشورهای بزرگ مبنی بر استحصال سوخت‌های فسیلی و استفاده از انرژی‌های پاک، این موضوع برای غول‌های نفتی نظیر استات اویل که همواره در تلاش برای تسخیر بازار آینده هستند نیز بسیار جذاب است. باتوجه‌به آمار منتشرشده، تقاضای کنونی بازار دنیا برای لیتیوم ۲۰۰هزار تن است و این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۸۰۰هزار تن می‌رسد. ادامه مطلب

درباره ی مصطفايی

مهندس عبداله مصطفايي فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسي محيط زيست از دانشگاه تهران و مقطع كارشناسي رشته مهندسي شيمي از دانشگاه صنعتي شريف است. تجربيات وي در زمينه فرايندهاي شيميايي، محيط زيست و انرژي است. از نامبرده مقالات متعددي در نشريات علمي و روزنامه ها چاپ شده است.
Bookmark the پیوند یکتا.

نظرات بسته شده است.